A dohányzás a világon az első számú megelőzhető halálok. 2011-ben több mint 6 millió ember halálát fogja okozni a dohányzással összefüggő szívroham, agyi érkatasztrófa, rák, tüdő- és más betegség. A globális dohányzásjárványból adódó éves halálozási veszteség 2030-ra elérheti a 8 milliót. A dohányzás, amely 100 millió ember halálát okozta a 20. században, 1 milliárd embert képes megölni a 21. században – nyilatkozta dr. Dušan Čanković, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet munkatársa a világnap kapcsán, és részletezte a WHO Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményét, amely a világ első számú dohányzásszabályozási eszköze.
A kampány kulcsüzenete: az országoknak teljes egészében meg kell valósítaniuk az egyezményt, hogy megvédjék a jelenlegi és jövő generációit a dohányzás és a dohányfüst expozíció pusztító egészségi, társadalmi, környezeti és gazdasági következményeitől.
Ez az első egyezmény, amely a WHO pártfogásával született, egyben a leggyorsabban és legszélesebb körben elfogadott egyezmény, amely jelentős népegészségügyi előrelépést jelent. A 172 tagország által elfogadott bizonyítékokon alapuló egyezmény megerősíti minden ember jogát a legmagasabb szintű egészséghez, és új jogi dimenziókat nyújt a dohányzás visszaszorítása területén történő együttműködéshez.
Az idei dohányzásmentes világnap arra irányul, hogy rávilágítson az egyezmény fontosságára, nyomatékosítsa a tagállamok (felek) ezzel kapcsolatos kötelezettségeit, és hogy segítse a Felek Konferenciáját és a WHO-t azon alapvető szerepének betöltésében, hogy segítsék a tagállamokat kötelezettségeik végrehajtásában. A Felek Konferenciája az egyezmény központi szerve és kormányzó testülete. Mint minden más egyezmény, ez is jogi kötelezettségeket ró a tagokra, amelyhez az országok (és az Európai Unió) hivatalosan hozzájárultak. A felek által elfogadott irányelvek segítik e kötelezettségek megvalósítását.
A keretegyezményt aláíró országok kötelezettségei a következők:
A népegészségügyi politikák védelme a dohányipar kereskedelmi és egyéb anyagi érdekeivel szemben.
Ár- és adóintézkedések alkalmazása a dohány iránti kereslet csökkentésére.
Az emberek védelme a dohányfüst expozíciótól.
A dohánytermékek összetételének szabályozása.
A dohánytermékekkel kapcsolatos adatszolgáltatás szabályozása.
A dohánytermékek csomagolásának és címkézésének szabályozása.
Az emberek figyelmeztetése a dohánytermékek veszélyeire.
A dohánytermékek reklámjának, hirdetésének, valamint a dohányipari szponzorációnak a tiltása.
Segítség felajánlása az embereknek függőségük kezelésére.
Dohánytermékek illegális kereskedelmének szabályozása.
Dohánytermékek eladásának tilalma kiskorúaknak és kiskorúak által.
A dohánytermesztést helyettesítő gazdaságilag életképes alternatívák támogatása.
Az idei dohányzásmentes világnapon és egész évben a WHO sürgetni fogja az országokat, hogy helyezzék az egyezményt a dohányfogyasztás okozta globális járvány megfékezése érdekében tett erőfeszítéseik középpontjába. A WHO felhívására figyelve az országok erősíteni fogják tevékenységüket, hogy jelentősen csökkentsék a dohányzással összefüggő betegségek és halálozások terhét, az egyezményes kötelezettségeikkel összhangban.
A Vajdasági Közegészségügyi Intézet, az Egyetemista Egészségvédelmi Intézet, az Újvidéki Egészségház, az illetékes városi tanács, az Április 7-e Egészségügyi Középiskola, valamint több egyetemista szervezet ma 11 és 13 óra között Újvidék főterén közös rendezvényt tart a világnap kapcsán.
