2024. május 9., csütörtök

Mi értelme a munkabeszüntetésnek?

A minisztérium szerint az egészségügyi dolgozóknak nincs okuk aggódalomra

A szerbiai orvosok és gyógyszerészek szakszervezetének bejelentésére, miszerint hamarosan munkabeszüntetéshez folyamodnak, az egészségügyi minisztérium közleményt adott ki, melyben felhívja a figyelmet arra, hogy továbbra sem zárkózik el az egészségügyi dolgozók érdekképviseleti szervezeteivel való együttműködés elől. A jövőben is hajlandó figyelembe venni a konkrét javaslataikat, észrevételeiket, amelyek a dolgozók elvégzett munkája szerinti javadalmazásra vonatkoznak. A minisztériumhoz azonban eddig nem érkezett egyetlenegy javaslat sem a fizetésekről szóló szabályzat módosítására és kiegészítésére, csupán e dokumentum visszavonására vonatkozó követelés.

Az illetékesek szerint az egészségügyben dolgozók ezáltal nem járulnak hozzá a egészségügyi rendszer reformjához, hanem inkább megakadályozzák a folyamat megvalósítását.
A kérdésben a minisztérium kikérte a kormány, a többi minisztérium, az Egészségbiztosítási Alap, valamint számos szaktestület véleményét. Szem előtt tartva a vonatkozó nemzetközi megállapodást Szerbia 2009-ben kötelezettséget vállalt az egészségügyi rendszer átszervezésére, beleértve a pénzelés kérdésének megoldását. Emlékeztet arra is, hogy a szerbiai képviselőház megszavazta az állami szervekben és közszolgálatokban dolgozók bérezéséről szóló törvény módosítását és kiegészítését. Ez feltehetően hozzájárul majd a jobb egészségügyi ellátáshoz.
A minisztérium úgy véli, az egészségügyben dolgozóknak nincs okuk aggodalomra. Ha elérik saját intézményüknek az átlagát, a szabályzat nem befolyásolja kedvezőtlenül a fizetésüket, nem fog csökkenni, mint azt egyesek állítják. A bérek elszámolásához a dokumentum teljesítményrendszert irányoz elő, hogy az elvégzett munka összhangban álljon a dolgozók keresetével és a jobb egészségügyi ellátás szavatolásával minden szinten. Ugyanakkor lehetőséget nyújt a jobba teljesítők számára, hogy magasabb fizetést kapjanak. Ezért – a minisztérium megítélése szerint – a bejelentett munkabeszüntetésnek nem az a célja, hogy hozzájáruljon az egészségügyben dolgozók helyzetének javításához, hanem hogy, kihasználva a választási kampányt, kedvezőtlen hangulatot keltsen, megfélemlítse a dolgozókat, és megakadályozza az egészségügyi rendszer reformjának folytatását, valamint végrehajtását.