2024. május 9., csütörtök

A szűrés életeket ment

Újvidéken hatvanezer személy esetében végeztek ellenőrzést

Dr. Života Lazarević

Március a nemzeti rák elleni küzdelem hónapja. Ennek kapcsán az Újvidéki Egészségház összegezte a daganatos megbetegedések megelőzésére irányuló akció eredményét. Tavaly nagy előrehaladás történt a szűrővizsgálatok számát illetően, a 2009. évhez viszonyítva ugyanis ötezerrel több méhnyakrákszűrést, négyszer több vastagbélrákszűrést és hétszer több mammográfiás vizsgálatot végeztek el. Ennél jóval jelentősebb adat, hogy a betegség idejekorán való diagnosztizálásának köszönhetően sikerült 100 ember életét megmenteni – mondta dr. Života Lazarević, az egészségház igazgatója.

A szív- és érrendszeri megbetegedések után a rosszindulatú daganatok okozzák a legyakoribb megbetegedést és elhalálozást Szerbiában. Az 1997-től 2007-ig terjedő időszakban ötszörösére emelkedett a rákban elhunytak száma. Az esetek többségében a betegség eredményesen gyógyítható, ha idejében felfedik. Emiatt tűzte ki célul az egészségház az egészséges lakosság körében a vastagbél-, emlő- és a méhnyakrák megelőzését szűrővizsgálatok szervezésével. Ebben nagy segítséget nyújt a városi hatóság támogatása, valamint a japán kormány által adományozott 2 mammográfiás készülék beszerzése. Megszervezték a radiológusok továbbképzését, a helyi közösségek, vállalatok és egyesületek segítségével pedig elkészítették a kockázati csoportba tartozó polgárok jegyzékét. Őket az egészségház telefonközpontja értesíti a vizsgálat lehetőségéről. Ennek köszönhetően mintegy 60 000 ember jelentkezett szűrésre, és azokat, akiknél elváltozást tapasztaltak, a kamenicai onkológiai intézettel való megállapodás értelmében további kivizsgálásra utalták.

A japán kormány adományából vásárolt mammográfiás készülék

A kockázati csoportba tartozó lakosok 23 százaléka, csaknem 20 000 személy esetében végezték el a a székletbeli rejtett vér laboratóriumi vizsgálatát, 596 személynél a lelet pozitív volt, közülül 367-et utaltak vastagbéltükrözésre Kamenicára, 8 esetben mutattak ki a rákot.
A méhnyakrák megelőzése céljából a veszélyeztetett korosztályba tartozó nők 25 százaléka jelentkezett szűrésre, ez több mint 28000 személyt jelent. 1179 esetben volt pozitív a lelet, 198 személyt Kamenicára utaltak, a további kivizsgálások 5 esetben rákos elváltozást mutattak ki, 38 nőnél kúpkimentszést (konozáció), 4 esetben pedig méheltávolítást (hiszterektómia) végeztek.
Az emlőrákszűrést a nők 27 százaléka esetében végezték el, 15 140 vizsgálatot, többet, mint a szerbiai egészségházakban összesen. Százhúsz nőt küldtek további kivizsgálásra, 69 esetben műtéthez folyamodtak.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy jóval eredményesebb a telefonközpontok általi értesítés, mint az írásbeli, postai úton történő meghívás, ez utóbbi esetben a lakosság csupán 20–40 százaléka tesz eleget a felhívásnak.