Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Ovom tekstu pripada i foto-galerija, koju možete pogledati OVDE.
Salašarsko pozorište već 47 godina obilazi vojvođanska naselja, donoseći pozorišno čudo u najmanja, najudaljenija sela. Premijera se tradicionalno održava u Kavilu, na sceni postavljenoj u dvorištu zgrade sedišta. Pre predstave, glumci su peške obišli ulice ovog naselja. Glasnim povicima su najavili ovu premijeru. Sa ovim nameravaju da privuku publiku. Ovaj običaj datira još iz 1978. godine. U početku, glumce su vozili u zaprežnim kolima, čime bi se skretala pažnja ljudima da selo obilaze glumci salašarskog pozorišta. Iako se običaj odtad promenio, entuzijazam vojvođanskih Mađara nije nimalo opao. Ljubav prema pozorištu privlači i najmlađe. Daniel Perpauer iz Kanjiže došao je na premijeru sa majkom. Ovaj šesnaestogodišnji dečak ima čvrstu zamisao da ovaj pozorišni komad pogleda više puta ove godine.
– Prošle godine sam prvi put bio na predstavi salašarskog pozorišta. Mogu reći da sam bio veoma impresioniran njegovim svetom. Samim radom koji stoji iza njega. Način na koji ga pripremaju tokom leta, a zatim sa njim obilaze sela, kazao je za naš list Daniel, koji i sam pokazuje zainteresovanost za glumu.
Ove godine publika može da vidi delo hrvatskog pisca Iva Brešana, „Predstava Hamleta u selu Mrduši donjoj”, u režiji Andraša Urbana. Predstava se odvija u Jugoslaviji nakon drugog svetskog rata, pod tadašnjim komunističkim režimom. Govori o pohlepi, licemerju i odnosu prema moralu. Prema ovoj priči, rukovodstvo jednog sela odlučuje da, poput glavnog grada, i oni moraju doprineti kulturološkom napretku. I za to moraju izvesti jednu predstavu. Izbor pada na Šekspirovog Hamleta. U međuvremenu, u selu se polako odmotava i jedan korupcijski skandal, kao i jedna ljubavna priča. Na sceni se istovremeno pojavljuju gorko-slatki humor, intriga i ljubav. Intimne slike preuzete iz svakodnevnog života očarale su publiku u Kavilu. Glumci salašarskog pozorišta vredno su radili na pripremama za izvođenje ove predstave. Tokom proba su kuvali, prali, čistili i brinuli se i o tehničkim stvarima. Porodična atmosfera oblikovala je ekipu u jednu pravu-pravcatu zajednicu. Još na početku su glumci spavali u šatorima, ali sada mogu da spavaju u zgradi sedišta. Ipak, svako ko jdenom iskusi svet Salašarskog pozorišta rado se vraća ovde svake godine. Žolt Mendrei učestvuje u životu Salašarskog pozorišta po treći put.
– Potrebna je velika skromnost i istrajnost da bi se ljudima donelo pozorišno iskustvo. Ovo je potvrda da se sve može rešiti i sve se može prevazići, dodao je ovaj student glume Akademije umetnosti u Novom Sadu, koji Salašarsko pozorište smatra važnim iskustvom.
Za razliku od kamenih pozorišta, Salašarsko pozorište stiže čak i do najmanjih naselja. Međutim, prema rečima Daniela Gomboša, direktora Salašarskog pozorišta, njegov značaj je mnogo veći od toga. Kako kaže, u kamenom pozorištu studenti glume ne mogu steći ovakvu vrstu iskustva.
– To je drugačiji način života. Mislim da je to jedna velika škola života, ako se osvrnem i na sopstvenu prošlost, pojasnio je Daniel Gomboš.
Dva idejna tvorca i osnivača legendarnog Salašarskog pozorišta bili su Đerđ Hernjak i Friđeš Kovač. Broj publike ovog putujućeg pozorišta tokom njegove jednomesečne turneje parira broju publike kamenih pozorišta. Reditelj Andraš Urban smatra Salašarsko pozorište posebnim mađarskim specijalitetom Vojvodine.
– Mnogo ljudi je uložilo mnogo truda u ovo. To je nešto potpuno jedinstveno. Zato bi bilo veoma važno da se ovo sačuva i podrži. Što se tiče mladih glumaca, postao sam veoma optimističan. S jedne strane, u profesionalnom smislu, a s druge strane, osećaj životnog poziva koji pokazuju je impresivan, rekao je Andraš Urban.
Publika je nagradila ovu jednoipočasovnu predstavu ovacijama. Ali ni skupljanje priloga šeširom nije moglo da se izostavi. A šeširi su ponovo bili puni. Pre premijere, predstave za najavu održane su u dva vojvođanska naselja. Domaćini ovih predstava su bili Feketić i Mali Iđoš. A zaprežna kola Salašarskog pozorišta će nastaviti da se kotrljaju i nakon premijere. Oni će tokom leta posetiti ukupno 26 vojvođanskih naselja.

Nyitókép: (fotografija Jožefa Gergelja)