2025. július 1., kedd

Razvoj zasnovan na nacionalnim zajednicama

Održan je deveti forum FUEN-a – konferencija je održana u pokrajinskoj skupštini

Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.

Našem novinskom članku pripada i FOTO-GALERIJA.

Međunarodna konferencija pod nazivom „Ekonomski doprinos manjinskih zajednica u prekograničnim regionima počela je u petak u Novom Sadu u svečanoj sali skupštine Vojvodine. Ovaj dvodnevni događaj organizovala je Federalna unija evropskih nacionalnosti (FUEN) – najznačajnija evropska krovna organizacija za zaštitu manjina, sa 110 organizacija članica iz 36 zemalja. Suorganizator konferencije je Savez vojvođanskih Mađara. Predsednik Skupštine Balint Juhas naglasio je da nacionalne zajednice mogu biti motori ekonomskog razvoja, a prema rečima lidera stranke dr Balinta Pastora, Vojvođani mogu pokazati rezultate koji mogu biti vodilje pri regulisanju odnosa između većinskog i manjinskog naroda.

Glavni cilj konferencije pod nazivom „Talking Money – Dodata vrednost manjinskih zajednica u pograničnim regionima” jeste da skrene pažnju na ulogu nacionalnih zajednica u ekonomskom razvoju pograničnih regiona, kao i da obezbedi jedan forum za razmenu iskustava i predstavljanje uspešnih modela saradnje. Događaj je, kroz različite praktične primere i naučne prezentacije, ispitao kako manjine mogu postati most koji povezuje prevazilazeći državne granice, kao i kakve opipljive ekonomske koristi donose regionima koje naseljavaju.

Konferenciju je otvorio Balint Juhas, predsednik pokrajinske skupštine. On je u svom govoru istakao ključnu ulogu nacionalnih zajednica u ekonomskom rastu regiona, posebno u područjima gde više naroda živi zajedno. Rekao je da je Vojvodina savršena lokacija za ovaj događaj: u pokrajini zajedno živi više od 26 nacionalnih zajednica, koristi se šest službenih jezika, a jezička raznolikost vojvođanskog parlamenta je druga najveća u Evropi nakon Evropskog parlamenta.

A közösségek nemcsak kulturális értékeket őriznek, hanem kulcsszerepet játszanak az európai jövő formálásában – Juhász Bálint nyitotta meg a tanácskozást (Ótos András felvétele)

Zajednice ne samo da čuvaju kulturne vrednosti, već igraju i ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti Evrope – Balint Juhas je otvorio konferenciju (fotografija Andraša Otoša)

Juhas je naglasio da je Vojvodina u proteklih deset godina dala primer koji dokazuje da nacionalne zajednice mogu biti motori ekonomskog razvoja. U tom smislu, istakao je aktivnosti Fondacije „Prosperitati”, kao i kako mađarska zajednica u Vojvodini može da formira most između Srbije i Mađarske tako što će postati strateški partner koji donosi opipljive rezultate za obe zemlje. Takođe je skrenuo pažnju na činjenicu da je FUEN jedina organizacija koja predstavlja interese autohtonih manjina širom Evrope i da je važno da glasove ovih zajednica čuje što više ljudi.

Učesnike je pozdravilo nekoliko istaknutih javnih ličnosti, među kojima i Lorant Vince, poslanik Evropskog parlamenta i predsednik FUEN-a; Žarko Mićin, gradonačelnik Novog Sada; dr Balint Pastor, predsednik SVM-a i poslanik u narodnoj skupštini; Usame Zukorlić, ministar bez portfelja za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost; Ričard Maša, predstavnik delegacije Evropske unije u Srbiji, kao i Željana Zovko, članica odbora Evropskog parlamenta za spoljne poslove i ljudska prava.

U svom govoru, dr Balint Pastor je naglasio da je velika čast biti domaćin 9. konferencije FUEN-a u Vojvodini, pa se zahvalio Lorantu Vinceu na prilici da Savez vojvođanskih Mađara učestvuje na ovom događaju kao suorganizator.

– Mi, Vojvođani, možemo Evropi pokazati rezultate koji mogu biti vodilje pri regulisanju odnosa između većinskog i manjinskog naroda, rekao je on.

Podsetio je da je poslednjih decenija postignuto istorijsko pomirenje između srpskog i mađarskog naroda i uspostavljena personalna kulturna autonomija, što je korisno ne samo za mađarsku zajednicu u Vojvodini, već i za sve 24 nacionalne manjine koje imaju nacionalne savete u Srbiji. Naglasio je da je SVM uvek sledila politiku dijaloga, a to je donelo ozbiljne rezultate pri formiranju odnosa između većinskog i manjinskog naroda.

Lorant Vince je rekao da je ovo prvi put u istoriji FUEN-a da se regionalna konferencija organizuje van Evropske unije i da su zadovoljni što se ovaj događaj mogao realizovati u Vojvodini, u Novom Sadu i Subotici. Pohvalio je nacionalnu politiku Vojvodine, posebno model kulturne autonomije koji je izgradila Srbija. Naglasio je da ovaj model može služiti za primer u Evropi i da bi više zemalja članica EU želelo da to vidi u svojim sistemima.

– Doveli smo ovde predstavnike, stručnjake i političare iz više manjinskih regiona Evrope kako bi mogli lično da iskuse kakav je život nacionalnih zajednica u Vojvodini. Ovo je stavilo Vojvodinu na mapu FUEN-a naveo je Vince.

Žarko Mićin je naglasio da je Novi Sad vekovima multikulturalni grad, sa tradicijom poštovanja različitosti i međusobnog uvažavanja. Dodao je da su nacionalne zajednice i danas važni stubovi ekonomskog i kulturnog razvoja Srbije, tako da je posebna čast što grad može biti domaćin tako značajnog međunarodnog događaja.

Na samoj konferenciji nisu se samo održavala predavanja: program uključuje i studijsko putovanje u Suboticu i zajedničku večeru, što dodatno jača mogućnosti uspostavljanja ličnih kontakata na ovom događaju. Cilj nije samo razmena znanja, već i izgradnja jedne snažne prekogranične evropske mreže. Konferencija se održala na engleskom jeziku, a učesnici iz različitih zemalja su prezentovali primere dobre prakse iz svojih zajednica i zajednički tražili mogućnosti za buduću saradnju, u političkoj, kulturnoj i ekonomskoj oblasti.

Među pozvanim stručnjacima su bili učesnici iz Južnog Tirola, Navare, Baskije, francusko-nemačkog pograničnog regiona i, naravno, Vojvodine, koji su takođe ispitali aspekte tržišta rada, turizma i infrastrukture. Na forumu su bile održane i renomirane stručne radionice kao što su CESCI (Centralnoevropska služba za prekogranične inicijative) i AEBR (Asocijacija evropskih pograničnih regiona).

Prvog dana konferencije, Balint Juhas, dr Balint Pastor i Lorant Vince održali su i poseban sastanak, gde su izrazili zadovoljstvo uspešnim otvaranjem ove konferencije i istakli značaj manjinskih zajednica u jačanju ekonomske saradnje i regionalne stabilnosti. Složili su se da ove zajednice ne samo da čuvaju kulturne vrednosti, već igraju i ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti Evrope.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Kratak razgovor zvaničnika pre početka konferencije (fotografija Andraša Otoša)