2024. május 20., hétfő

Első kapcsolatfelvétel

Az ember nem élhet az igazság megismerése nélkül, életünk szükséglete, hogy megismerjük és megértsük a körülöttünk lévő világot. Ezen kérdések közé tartozik a Földön kívüli élet kérdése is. A téma vallási szempontból is érdekes, ezt támasztja alá David Weintraub, a Vanderbilt Egyetem csillagászának most megjelent Vallások és a Földön kívüli élet című könyve is. A csillagász a könyvben azt vizsgálja, hogyan viszonyulnak a világ legnagyobb vallásai a Földön kívüli élet létezéséhez. A szerző a könyvben 24 vallás álláspontját, valamint több vallási vezető és teológus kijelentését vizsgálja. Könyve emellett tartalmaz egy amerikai közvélemény-kutatást is, amely szerint az ateisták után a muszlimok hisznek a leginkább és a keresztények a legkevésbé a Földön kívüli élet létezésében.

A közvélemény-kutatás szerint az ateisták 55 százaléka, a muszlimok 44 százaléka, a zsidók 37 százaléka, a hinduk 36 százaléka, a keresztények 32 százaléka hisz a Földön kívüli élet létezésében. Hozzáteszi, hogy a kereszténységen belül nagy a szórás, mivel a keleti ortodoxok 41 százaléka, a római katolikusok és a metodisták 37 százaléka, a lutheránusok 35 százaléka, a baptistáknak pedig csupán 29 százaléka tartja elképzelhetőnek a Földön kívüli életet.

Weintraub szerint a keleti vallások követőinek okozhat legkevésbé nehézséget a Földön kívüli létezés elfogadása. Egyes hindu gondolkodók úgy vélik, hogy az emberek földönkívüliekként és fordítva is újjászülethetnek, a buddhista kozmológia pedig sok ezer lakható világot tételez fel. A kutatás szerint a Korán tartalmaz olyan részeket, amelyek szerint más bolygókon létezhetnek spirituális lények, de ezek a lények nem úgy gyakorolják az iszlámot, ahogy a Földön. A judaizmusban a csillagász nagyon kevés erre vonatkozó tartalmat talált, csupán néhány Talmud- és Kabbala-kommentár foglalkozik a kérdéssel. Értelmezésük szerint nem tagadható, hogy a világ végtelen, és ezért végtelen számú lakott bolygó létezik, vagyis nem tagadható a Földön kívüli élet létezése. Hozzáteszi, hogy egyes zsidó rabbik szerint egy földön kívüli intelligencia megjelenése nem befolyásolná a kiválasztott nép és Isten kapcsolatát.

A csillagász szerint annak ellenére, hogy a közvélemény-kutatás szerint a keresztények a legelutasítóbbak, mégis ők foglalkoznak ezzel a kérdéssel a legtöbbet, hiszen immár ezer éve vitatkoznak arról, létezhet-e élet más bolygókon. A fő kérdés viszont nem az, hogy létezhet-e élet a Földön kívül, hanem az, hogy a Földön kívüli intelligenciákra vonatkozik-e az Ádámtól és Évától örökölt eredendő bűnünk, valamint Jézus Krisztus kereszthalála általi megváltásunk: a földönkívüliek egyáltalán bűnbe estek-e, megváltásra szorulnak-e, és ha nem buktak el, közelebb vannak-e Istenhez, mint mi. A protestáns kereszténységben több álláspont létezik a Földön kívüli élettel kapcsolatban, de talán a legismertebb Paul Tillich evangélikus teológus gondolata, amely szerint Isten a világegyetemben mindenütt jelen van, az emberekre vonatkozó terve azonban nem feltétlenül egyezik meg a földönkívüliekkel kapcsolatos tervével. Weintraub szerint a legelutasítóbbak azok a fundamentalista hívők, akik vakon hisznek vallási vezetőik azon kijelentésében, hogy nem létezik Földön kívüli élet.

A könyv szerzője kiemeli, hogy az ezekről a témákról szóló viták a jövőben meg fognak sokszorozódni, az exobolygók, vagyis a Naprendszerünkön kívüli bolygók kutatása ugyanis új megvilágításba helyezte ezeket a kérdéseket. A csillagászok 2000-ben még csak ötven exobolygót ismertek, ma pedig már több mint ezret. Weintraub szerint, ha a felfedezések a jelenlegi ütemben folytatódnak, akkor 2045-re több mint egymillió exobolygót fogunk azonosítani. Érvelése szerint, ha akár csak egyetlen exobolygón biológiai aktivitást észlelünk – ha élőlények népesítik be a bolygót, akkor ezeket a jeleket nem nehéz észlelni –, akkor tudni fogjuk, hogy nem a Föld az egyetlen hely a világegyetemben, ahol élet létezik. Ha viszont egymillió exobolygó tanulmányozása után sem találunk életjeleket, akkor tudni fogjuk, hogy az élet a világegyetemben, a legjobb esetben is, rendkívül ritka. Mint megjegyezte, tudományosan egyszerűen nem lehet bebizonyítani, hogy a Földön kívül máshol nem létezik élet.

A tudomány fejlődése és az ember kíváncsisága minden bizonnyal választ ad majd erre a kérdésre. Ezer évvel ezelőtt az embert és a Földet képzelték a világegyetem központjának, mára azonban egyes tudományos elgondolások szerint maga az élet a világűrből származik. Felvetődik az is, hogy a Földön kívüli élet intelligens élet-e. Mindezt figyelembe véve annak a lehetősége, hogy egy idegen civilizáció meglátogassa a Földet, igen kicsi, de nem lehetetlen. Egy ilyen első kapcsolatfelvétel rengeteg kérdést felvethet, és minden bizonnyal kritikus lehet, hiszen nem tudhatjuk, hogy az űrből érkező idegenek magas erkölcsű testvérlények-e, békében érkeztek, vagy sem.