2024. május 20., hétfő
VÁLASZTÁSOK 2023

Dr. Halasi Szabolcs: Cél az itthoni továbbtanulás serkentése

A VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG TARTOMÁNYI KÉPVISELŐJELÖLTJEI

Ahogyan köztársasági szinten, tartományi szinten is december 17-ére írták ki az előrehozott parlamenti választásokat. Pásztor Istvánnak, a tartományi képviselőház elnökének elhalálozását követően a legidősebb képviselőt november 6-án megválasztotta a vajdasági parlament házelnöknek. Momo Čolakovićnak már a következő ülésen, november 16-án, lényegében csak egy fontos feladata volt: feloszlatni a tartományi parlamentet és ezzel kiírni a választásokat ugyanarra a dátumra, amikor a köztársasági rendkívüli parlamenti voksolás is zajlik majd. A tartományi parlamentben 120 képviselői helyért folyik a választási megmérettetés, és ahogyan állami szinten, itt is a részarányos elv, vagyis a jelöltlistás szavazás alapján szereznek mandátumot a képviselők. A kisebbségi pártok esetében természetes küszöböt és egyharmaddal növelt kedvezményes szorzót alkalmaznak, a többségi pártok és koalíciók esetében háromszázalékos a parlamenti küszöb.

DR. HALASI SZABOLCS

Dr. Halasi Szabolcs Szabadkán született, tizennyolc éves koráig azonban Kishegyesen élt. A labdarúgás már gyermekkora óta a mindennapjai részét képezte, és meghatározta későbbi tanulmányait is. Az újvidéki Sporttudományi és Testnevelési Karon végezte el az alapképzést, a mesterképzést és a doktori titulust is ott szerezte meg. Az alapképzés ideje alatt alapított egy labdarúgó-iskolát Kishegyesen, majd Szabadkára került a Spartak utánpótlás-iskolájába, ahol 2008 és 2013 között dolgozott, de a magyarországi, győri ETO NB1-es csapatnál pályaedzőként Dragoljub Bekvalac mellett is tevékenykedett, akivel a magyar kupadöntőig vezették a csapatot. Néhány évig általános és középiskolában is tanított, majd 2011-ben az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karra került, ahol először oktatási szakmunkatárs, tanársegéd és docensi beosztásban is volt. Jelenleg az MTTK rendkívüli egyetemi tanára, tudományterülete a testnevelés- és sporttudomány. Október elsejétől pedig a fakultás dékánhelyettesének is kinevezték. Mindezen elfoglaltságai mellett Szegeden, a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Karán is edukál, továbbá a szabadkai Active Kids Sportegyesület alapítója, ahol a 2,5–7 éves korú gyermekek mozgásfejlesztésével foglalkoznak és különböző sportos családi programokat szerveznek Szabadkán. Ezenfelül a Kishegyes Birkózó-egyesület és a VMSZ szabadkai Bajnát és Harcosok Sorakozója helyi szervezetének az elnöke. Kilenc éve tagja a Vajdasági Magyar Szövetségnek, 2016-tól 2020-ig pedig a tartományi felsőoktatási és tudományos kutatásügyi titkárságon segédtitkárként dolgozott, ahol tudományos kérdésekkel foglalkozott. Feladata volt többek között, hogy kutatói tevékenységgel kapcsolatos pályázatokat hirdessenek meg.

– A vajdasági felsőoktatás tudományos részével foglalkoztam. Célunk volt, hogy olyan tudományhoz kötődő pályázatokat indítsunk el, amik serkentik a vajdasági kisebbségek kutatási tevékenységét, illetve erősítik a vajdasági magyar felsőoktatási teret.

 Mik képezik a prioritásokat a dékánhelyettesi tisztségében? Mit tart fontosnak?

– Az MTTK pozitív megítélésén, valamint a hazai és a nemzetközi láthatóságán is erőteljesen dolgozunk. Azért mondom többes számban, mert csapatban működünk és együtt erősebbek vagyunk. Kiváló együttműködéseink vannak más intézményekkel, megannyi közös projektet, kutatási tevékenységet valósítottunk meg, és a jövőben is keressük azokat a lehetőségeket, amelyekkel még inkább erősíteni tudjuk a munkánkat. Eltökéltségem, hogy az egyetem Évkönyve, ami most jelenleg M52-es besorolású, az elkövetkezendő időszakban M51-essé váljon, ami nemcsak a kar munkatársainak, oktatóinak, hanem a teljes vajdasági magyar társadalomtudományi szakembereinek jelentene publikációs lehetőséget, ami egyértelműen hozzájárulna a tanári előremenetel és az idézettség, evvel együtt a láthatóság támogatásához. Fontosnak tartom továbbá, hogy a fakultás még inkább a köztudatba kerüljön, és még nagyobb szerepet vállaljon. Sokkal jelentősebben meg kell jelennünk azért, hogy a fiatalokat itthon tartsuk.

 A felsőoktatás terén milyen lehetőségek vannak még a Vajdaságban?

– A továbbtanulási lehetőségek Szerbiában is adottak, mondhatni, határtalanok az alternatívák, és ami pozitív, hogy a szülők költségvetését nagymértékben tehermentesíti a Magyar Nemzeti Tanács által nyújtott ösztöndíj, azoknak akik Újvidéken folytatnák a tanulmányaikat kiváló szálláslehetőséget kínál az Európa Kollégium is. Ha itthon maradnak a fiataljaink, akkor biztosan megfelelő oktatásban részesülnek, segíthetik a közösségünket, idővel közösségformáló szerepet is vállalhatnak, ezzel is erősítve nemzetünket.

 Az ön életében hatalmas szerepe van a sportnak. Ebből kifolyólag igyekszik a gyermekek, fiatalok életében is népszerűsíteni a testmozgást, az egészséges táplálkozást és egészséges életmódot. Számos helyen tartott már előadást is e témáról.

– Így van. Számomra a sport egy életforma. Több könyv társszerzője is vagyok, melyekben ez a tematika kerül fókuszba. Én szerkesztettem a Fiatal sportolók táplálkozása című kézikönyvet, melyet néhány éve adtunk ki, de karácsonyra elkészül a következő tankönyv is, melyben vázoljuk az egészséges életmódra nevelést. Ami az egészséges életmódra nevelést illeti, az élen járunk az elmélettel, de a gyakorlatba csak úgy tudjuk átültetni, hogyha együttműködünk a szülőkkel és az oktatási intézményekkel. Többek között erre is nagy hangsúlyt fogunk fektetni az elkövetkező négy évben. Az MTTK-n egyébként szerveztem előadásokat is. Itt volt dr. habil Rátgéber László, Rakonczay Gábor, tavasszal pedig Storcz Botond is ellátogat hozzánk. A sport megtanít arra, hogy a vereségek után is fel kell tudni állni, és nem szabad feladni, mert a nehézségek után jön a jutalom. Ez a való életben is így működik. A hallgatóimnak és a gyermekeimnek is mindig azt mondom, ha folyamatosan dolgoznak magukon, annak meglesz az eredménye. Nem lehet instant eredményekre hagyatkozni, vannak kivételek, de az nem életszerű.

 Milyen céljai vannak a jövőre nézve? Hogyan ítéli meg az eddigi teljesítményét?

Ha visszatekintek néhány évvel ezelőttre, és arra, ahol most tartok, azt kell mondjam, hogy nem szabad elégedetlennek lennem. Én mindig is tűpontosan tudtam a céljaimat, tudtam mit szeretnék elérni. Mindig is tenni akartam a közösségért, és úgy gondolom, hogy a jövőben még többet tudok nyújtani.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele