Mária Terézia 1749. február 17-én városi rangot adományozott Zombornak. Erre emlékezve pénteken immár hetedik alkalommal szervezte meg városnapi ünnepségét a Vajdasági Magyar Szövetség Nyugat-bácskai Körzeti Szervezete. Az ünnepi eseményen jelen volt Vicsek Annamária, a Fidesz–KNDP európai parlamenti képviselője, dr. Úri Emese, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője, Bajić Boris, a párt alelnöke, parlamenti kepviselő, Kónya Róbert, a VMSZ tartományi képviselője, Hajvert Ákos, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja, a helyi képviselők, tisztségviselők.
Vicsek Annamária, a párt alelnökeként átadta dr. Pásztor Bálintnak, a VMSZ elnökének az üzenetét is.
– Zombor egy olyan város, amelynek történelme, hagyományai és közössége mindannyiunk számára példamutató. Nyugat-Bácska mindig különleges helyet foglalt el a délvidéki térképen, nemcsak gazdag történelmi öröksége, hanem az itt élő emberek szívóssága, hűsége és kitartása is kiemeli a régiót – hallottuk az alelnök asszonytól.
Dr. Úri Emese köztársasági képviselő ünnepi beszédében kiemelte, városuk ünnepe kihívásokkal teli időszakban valósul meg, de közösségünket mindig az
összetartozás jellemezte, a különbözőségek elfogadásával és a közös identitáson alapuló
közösségépítéssel.
– Hiszünk abban, hogy az együttműködés és az egymás iránti támogatás megerősít bennünket, és hogy közös értékeink összekötnek, nem pedig különbségeink választanak el. Egy közösségnek lehet nagy vonzereje, még ha csökkent is a létszáma. A következetesség, higgadtság, tolerancia, de ugyanakkor az öntudatosság, a szorgalom és a pontosság azok az értékek, amelyek példaértékűek. Az életerő nem csupán a számokban rejlik, hanem a tettek minőségében is. Egy kisebbségi közösség, mint amilyen a vajdasági magyar közösség is, kevés érdemlegeset tud beleszólni a többségi nemzet döntéseibe, viszont hathatósan képviselheti és védheti a magyar közösség kisebbségi érdekeit, az itt élő emberek jobb élete érdekében. Hogy ezt képletesen is alátámasszam, engedjék meg, hogy felsoroljam azokat az eredményeket, amelyek megvalósításában a mi kis közösségünk is részt vett:
A kerény–telecskai út és a monostorszeg–kupuszinai út felújítása, a bezdáni színház visszavásárlása és felújítása, a bezdáni rendelő ablakainak cseréje, a béregi és küllődi rendelők felújítása, a sztapári rendelő teljes felújítása, a zombori egészségház részvétele két IPA-projektben, a Bajai kórházzal és az Eszéki mentő intézettel együtt, amelynek célja a betegségmegelőzés és a gyors mentés fejlesztése
Zomborban és környékén.

Vicsek Annamária dr. Pásztor Bálint üzenetét is tolmácsolta (Fotó: L. Móger Tímea)
A következő időszakban pedig a tervek között szerepel a bezdáni iskola fűtőrendszerének felújítása, a zombori katolikus temető járdájának felújítása, a nemesmiliticsi játszótér kialakítása, a bezdáni Dora-híd felújítása, a doroszlói híd felújítása, továbbá szeretnénk hozzájárulni a nagy, városi projektekhez, amilyen a Vajdaság mosolya útszakasz, a városi forgalmat megkönnyítő körforgalmak kiépítése, valamint a városi kórház és a Grassalkovich-palota felújítása – mondta a parlamenti képviselő.
Az ünnepi programban való szereplésre minden évben igyekeznek olyan előadói vagy alkotóművészi tevékenységet folytató személyiségeket felkérni, akikre különösen büszke a zombori, nyugat-bácskai magyar közösség, és akik – legyenek akár közel, a szűkebb pátriában vagy távolabb, külföldön élők – szívükön viselik a nyugat-bácskai magyar közösségek sorsát és jövőjét.
Ennek szellemében az idén fellépett énekkel, illetve zenével Mérei Márk, Szanka Emma, az idén Plakett díjas mgr. Dienes László, történelmi visszatekintést nyújtott ft. Drobina Gábor, Herceg János akadémikus író versét szavalta el Kanyó Tamás, valamint közösen énekeltek a szilágyi József Attila Művelődési Egyesület Búzavirág asszonykórusa és a Borvirág férfikórusa.

Nyitókép: (Fotó: L. Móger Tímea)