2024. május 18., szombat

A magába szippantó terek bűvöletében

A zentai Kisgalériában megnyílt Fábián Zoltán magyarországi kortárs képzőművész kiállítása

A Nulltér címet viselő kiállítás megnyitóján Kókai Eléna és Gubik Korina, a Városi Kisgaléria vezetői méltatták a budapesti képzőművészt, amely során elhangzott, hogy számos hazai és nemzetközi kiállítás szervezője, kurátora, a Vajdasági Művészek Szövetségével együttműködésben folyamatosan részt vesz budapesti és újvidéki kiállítások szervezésében és megvalósításában, a Soproni Egyetem és az Újvidéki Művészeti Akadémia évente megrendezett, végzős ipari-formatervező szakos hallgatói bemutatkozó kiállításának egyik létrehívója, e mellett pedig a byArt Könyvek kortárs kismonográfia sorozat szerkesztője, illetvea Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja. Rendszeresen jelennek meg művészeti kritikái, mind az írott, mind a nyomtatott sajtóban. 2021-ben pedig Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült. Korina ezt követőenelmondta, hogy a képzőművésznek eddig 41 egyéni tárlata volt,az idén nyáron pedig a budapesti Műcsarnokban is kiállították képeit, e mellett pedig 14 filmmel és egy köztéri alkotással is dicsekedhet. A Városi Kisgaléria társvezetője azt is elújságolta a jelenlévőknek, hogy a ma este megrendezett kiállításon a legújabb alkotásait mutatja be, amelyek direkt ide készültek és így egyfajta premiernek is a szemtanúi az egybegyűltek. Végül pedig azt is elárulta, hogy amikor csütörtökön Zentára érkeztek a képek és elkezdték összeállítani a kiállítás anyagát, egyszerűen magukba szippantották a Fábián Zoltán által alkotott terek.

A budapesti képzőművész napilapunknak a stílusáról nyilatkozva elmondta, hogy ha nagyon sarkosan akarná jellemezni, akkor alapvetően matematikai alapokra helyezi az általa készített műalkotásokat. De ezt nem úgy kell érteni, hogy direkt matematikai formák vagy direkt matematikai formulák láthatók a képeken, hanem az egésznek az alapja egy matematikai gondolkodás. A másik pedig, ami számára fontos, az a geometria, mint kifejezési forma. Ugyanis, mint ahogyan elmondta, hosszú-hosszú évek olvasmányai, tapasztalatai alapján rá kellett, hogy jöjjön arra, hogy valóban igazuk van azoknak, akik szerintaz általunk érzékelhető világ, a természet, de akár az épített környezetünk is bemutatható, illetve leírható geometriai formulákkal

 – Mindeközben a képek természetesen nem adott, meglévő formák absztrakciói, hanem ezek az én saját formáim. Tehát inkább azt mondanám, hogy van egy valamilyen fajta saját kérdésfeltevésem, válaszadásom arra a világra, ami körülvesz bennünket, és mindig örömmel látom azt, hogyha ezek a képek interakcióba tudnak lépni a szemlélővel – jegyezte meg Fábián Zoltán.

A budapesti képzőművész egyébként többször járt már tartományunkban.

– Éppen az előbb mondtam valakinek, hogy Vajdaság számomra egylove story, egy örök szerelem.Ez a történetnyolc éve kezdődött, amikor is lehetőségünk adódott egy hármas csoportos kiállításra Újvidéken. Onnantól kezdve különböző barátságokszövődtek, és az idő folyamán egyre több barátság alakult ki.

És minekutána mi Budapesten egy nonprofit galériát üzemeltetünk, ahovavajdasági művészeket is meghívtunk magunkhoz kiállítani, ezek a találkozások idővel elkezdtek működni, így most már némi túlzással és idézőjelben elmondhatom, hogy hazajáró léleknek gondolom magamat – mesélte a budapesti képzőművész.

Fábián Zoltán alkotásai november 15-ig tekinthetők meg a zentai Városi Kisgalériában.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele