2024. április 30., kedd

Vásári forgatag és népzenei műsor Szűz Mária tiszteletére

Adán tizenkilencedik alkalommal rendezték meg a Nagyboldogasszonyi Aranykapu-vásárt

Az Aranykapu Művelődési Egyesület szerdán délután tartotta meg Adán az idei Nagyboldogasszonyi Aranykapu-vásárt, amelyen kézműves-kirakodóvásár, ünnepi mise és népzenei műsor várta a látogatókat.

A kézműves-kirakodóvásárra megtelt a sétány (Csincsik Zsolt felvétele)

A kézműves-kirakodóvásárra megtelt a sétány (Csincsik Zsolt felvétele)

Az Aranykapu ME a legrégibb Mária-ünnepünk, az augusztus 15-ei Nagyboldogasszony napja alkalmából tartja meg évről évre hagyományőrző és zenés-táncos rendezvényét Ada központjában, a sétányon és a szabadtéri színpadon. Sóti Éva, a házigazda egyesület művészeti vezetője elmondta, hogy Nagyboldogasszony napja legrégebbi parancsolt ünnepünk. Kétszeresen nagy ünnep, mivel Szent István király Nagyboldogasszonynak ajánlotta fel az országát. Kiemelte, hogy tizenkilenc évvel ezelőtt azért hívták életre a rendezvényt, hogy az emberek megismerjék Nagyboldogasszony ünnepét, és újra megünnepeljék, eljárjanak templomba, valamint tiszteljék a szokásaikat és ápolják a hagyományaikat. A kirakodóvásár szintén a hagyományok ápolását szolgálja, hiszen régi és ritka mesterségeket vonultattak fel.

A rendezvény késő délután kirakodóvásárral kezdődött el a sétányon, ahol kosárfonó, fazekas, bőrműves, kürtőskalácsos, gyöngyfűző, fafaragó, nemezelő, papucsos és más kézművesek mutatták be és kínálták eladásra portékáikat. Majd Nagyboldogasszony napja alkalmából ünnepi misét mutattak be a Szentháromság katolikus templomban. A zenés-táncos népzenei műsorra ezután került sor a szabadtéri színpadon, ahol elöljáróban Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség Ada községi szervezetének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, és megnyitotta a kirakodóvásárt, majd Szungyi Károly adai plébános mondott ünnepi beszédet. A rendezvényen részt vett a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Hajnal Jenő is. A műsoron felléptek a moholi Csobolyó Művelődési Egyesület, a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület és a péterrévei Tisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület néptáncosai, valamint az Aranykapu ME táncegyüttesei, énekesei, kórusai és citerásai, illetve Resócki Rolland és Koós Dezső néptáncos. A rendezvény táncházzal zárult a hittanteremben, ahol a Fokos zenekar muzsikált.