2024. április 30., kedd

Múlt, jelen, alkotókedv

Emléktáblák, Egri József-filmpályázat, holokauszt-megemlékezés, rádióműsor – A Film-Múzeum idei, megújuló programjairól

A topolyai Film-Múzeum civil szervezet fennállásának nem egész egy évtizede alatt igen széleskörű tevékenységet fejtett ki, amelynek középpontjában elsősorban vidékünk múltjának megismerése, megismertetése, valamint tárgyi és szellemi örökségünk megőrzése áll.

A szervezetet egyfajta nyitottság jellemzi, amellyel mindig újabb és újabb módon próbálja közelebb hozni múltunkat a mai emberekhez, fiatalokhoz és idősekhez egyaránt. Az idén sem lesz ez másképp, tudtuk meg Gazsó Hargitától, a szervezet tavaly megválasztott elnökétől, akivel a közelmúltban lezajlott közgyűlésük apropóján beszélgettünk a közeljövőben esedékes programjaikról.

– A helyi önkormányzat támogatásával az idei évtől lehetőségünk nyílik arra, hogy megvalósítsuk az egyik régi tervünket, amelyen már több helytörténész is dolgozott, nevezetesen, hogy egykori ismert topolyaiak háza falára táblákat rakjunk ki. Ez minden bizonnyal egy hosszú folyamat lesz, hisz fel kell térképezni azt, hogy mely házak állnak még, és az örökösökkel, illetve a házak jelenlegi lakóival is egyeztetnünk kell. A listán nagyon sok név szerepel, akik több szakterületet képviselnek, van közöttük irodalmár, képzőművész, mérnök stb. A sorrend attól is függ, hogy kinek a leszármazottjaival, illetve mely ház lakóival tudunk legelőbb megegyezni, úgyhogy pillanatnyilag még nem tudjuk, kivel fogjuk kezdeni.

A szervezet az idén is meghirdeti az Egri József Nemzetközi Ifjúsági Filmpályázatát, amelyre 15 és 35 év közötti alkotók jelentkezhetnek. A pályázattal kapcsolatban bizonyos újításokat is bevezettek:

– Tavaly nyáron jött az ötlet, az augusztusban megrendezésre kerülő Origo Open Fest szervezőitől, hogy egyesítsük a fesztivált és a mi pályázatunkat, oly módon, hogy ők adják a helyszínt a hozzánk beérkezett legjobb filmek bemutatásához. Ezt nagyon jó ötletnek tartom, mivel az ő programjaiknak teljesen más közönsége van, más korosztályt mozgatnak meg – fejtette ki Gazsó. Ugyanakkor a téma meghatározásnál is változtatás történt, ugyanis a korábbi kiírásokban túl szűkre szabták azokat, az idén azonban a téma többféleképp értelmezhető: Élet – tér – kultúra, és mindez lehetővé teszi a tudományos és a művészeti megközelítést is. Az alkotóknak július 15-éig lesz lehetőségük leadni pályaműveiket, amelyek a Vajdaság területén hivatalos nyelven kell, hogy készüljenek.

Gazsó arról is beszélt, hogy az idén elindítanak egy olyan programsorozatot, amelyben olyan múzeumi munkatársakat látnak vendégül itthonról és külföldről, akik filmforgatással is foglalkoznak, és bemutatják az általuk készített alkotásokat. Az első vendégük a budapesti Természettudományi Múzeum munkatársa, Kiss-Stefán Mónika lesz, aki többnyire a múzeumáról készít kisfilmeket, és egyik művét az idei Magyar Filmhéten is bemutatták.

Az eddigi hagyományokhoz híven a Film-Múzeum az idén június ötödikén is megszervezi a Mementó elnevezésű rendezvényt a helybeli zsidó temetőben, a holokauszt áldozatairól emlékeznek meg ezáltal. Az idei rendezvényhez a helyi rádióamatőrök is csatlakoztak, és segítségükkel az egész világra eljut majd a megemlékezés híre.

A Film-Múzeum civil szervezet támogatásával egy új rádióműsor indult Beszélgessünk címmel, amelynek műsorvezetője Gazsó Orsolya, és amelynek hétről hétre egy-egy vajdasági ismert személy lesz a vendége. A műsor az Újvidéki Rádióban hallgatható meg keddenként 18 órától.