2025. május 30., péntek

Lédús és ízletes

Olcsóbb lett a földieper

Az elmúlt hetekben a szabadkai és környékbeli piacok kínálatában nagy mennyiségben van jelen a földieper. Ez az a gyümölcsünk, amely későtavasszal pirosra festi az asztalokat még mielőtt a piacokon megjelennének a különböző, fán termő gyümölcsök, mint például a cseresznye és a meggy. Ugyanakkor nemcsak a piacokon találkozhatunk földieper-árusokkal, köztük is főleg viszonteladókkal, hanem az utak mellett, forgalmas útkereszteződésekben is kínálják az egyedi ízű, zamatos és édes gyümölcsöt.
A szabadkai Tejpiacon is több asztalon találhatunk földiepret, és míg korábban kilogrammjáért 500–600 dinárt is ki kellett fizetni, most 300–350 dinárért vásárolhatunk egy kilogramm földiepret.
A Tejpiacon is elsősorban viszonteladók kínálják a földiepret, ugyanakkor őstermelőkkel is találkozhatunk. Ilyen a tavankúti Vesna Balažić, aki különféle dzsemek, ajvárok, zöldségfélék mellett földiepret is kínál a vásárlóknak. Vele beszélgettünk.
– Több évtizede foglalkozunk földieper termesztéssel. Az idén a sok eső, és a kései fagyok miatt kevesebb a termés, de a minőséggel nincs problémánk. Az áprilisban jött hidegfront miatt a növényeink fele elfagyott, és ezt követően is jobban oda kellett rá figyelni. A földieper nem szereti a túl sok nedvességet, de a csapadékos idő ellen nem tudunk mit tenni. Az eső miatt az idei eper lédúsabb és könnyebben romlik. Persze igyekszünk a rothadásnak indult gyümölcsöket eltávolítani, de a piaci asztalokon is hajlamosak romlásnak indulni, ezért ajánlatos a megvásárolt mennyiséget minél előbb elfogyasztani, vagy feldolgozni. Mi az utóbbi időben ugyanazokat a fajtákat termesztjük. Az egyik népszerű fajta a Joly, ami nagyon bevált, mert ízletes és édes. Mi homokon termelünk, és a földieper szereti ezt a talajtípust. Az idei kereslet szolidnak mondható. Azt tapasztaltam, hogy többen vásárolnak nagyobb mennyiségben, mivel tudják, hogy a barack és egyéb gyümölcsök is súlyos fagykárt szenvedtek, ezért igyekeznek kihasználni, hogy földieper van, és ebből készítenek például lekvárt, vagy szlatkót. Persze vannak olyan vásárlóink is, akik csak kis mennyiségben vesznek friss fogyasztásra – mondta a termelő.
Beszélgetőpartnerünk emellett kifejtette, hogy a földieper termesztése nagy befektetést igényel.
– Nálunk, Tavankúton az utóbbi időben egyre kevesebben foglalkoznak földieper termesztésével, de ez elmondható az egész országról. Nem egyszerű a termesztése, és nem is olcsó, emellett egy évet kell várni ahhoz, hogy megtérüljön a befektetésünk. Mivel szabadföldön termesztjük, függünk az időjárástól is, néha a sok csapadék okoz gondot, néha az erős napsütés égeti meg a gyümölcsöket. Mi még kitartunk, megszoktuk a termesztését, de a fiatalok közül kevesen vágnak bele – mondta Vesna Balažić.
A termelőtől azt is megtudtuk, hogy az időjárás függvényében még legfeljebb másfél-két hétig lesz hazai termelésű szabadföldi földieper a piacokon. Vagyis, aki még szeretne friss epret enni, vagy a téli hónapokra egy kis eperlekvárt készíteni, az minél előbb szerezze be a hozzá való mennyiséget.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Benedek Miklós felvétele