2025. május 14., szerda

Sikeres évet zárt a Palicsi Állatkert

Idén sem maradnak el a már megszokott programok

A tíz hektáron elterülő Palicsi Állatkertet 1950-ben alapították. Az állatok mellett a botanikus kertben lévő növényekben is gyönyörködhetnek a látogatók, hiszen a parkban több mint 270 fajta fa és cserje nő, amelyek közül sok ritka és egzotikus faj is található. A látogatók több mint 65 állatfajt láthatnak, de az oktatást és természetvédelmet is alapvető feladatként tartják számon az ott dolgozó szakemberek, ezért rendszeresen óvodai és iskolai csoportok látogatnak el a Palicsi Állatkertbe.
A park 2023-as évéről és az idei esztendőre vonatkozó terveiről beszélgettünk Jelena Toljagićtyal, az intézmény biológusával és előadójával.
– Tavaly mintegy 150 ezer látogatója volt a Palicsi Állatkertnek, ami valóban egy szép szám, főleg ahhoz képest, ami a koronavírus-járvány által meghatározott időben volt. A programok rendszeresek voltak, például az új év környékén műhelyfoglalkozásokat tartottunk, de kiállításokat és csoportos rendezvényeket is szerveztünk a húsvét és május elsejei időszak alatt, valamint a városnapkor is. Ezek mindenekelőtt a legkisebb látogatókat szólították meg, akiknek lehetőségük volt az állatokkal való interakcióra, és kézműveskedhettek is, például képeslapkészítő műhelymunkát tartottunk. Húsvétkor pirostojás-keresést szerveztünk a gyerekeknek, és természetesen a május elseje is tele volt eseménnyel, amikor gazdag programokkal vártuk az érdeklődőket, és több kiállítás is megtekinthető volt. Ezeket az eseményeket idén is meg fogjuk szervezni – mondta el Jelena Toljagić.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy milyen állatok születtek, illetve érkeztek a múlt év folyamán.
– Mint minden évben, tavaly is több egyed érkezett hozzánk, mint például jávorantilopok, alpakák, lámák, pampanyulak, sülök, szamarak. Már tíz éve nem kaptunk, de a múlt évben érkezett hozzánk egy fiatal arapapagáj is. Most először kelt ki az intézményünkben egy fakó keselyű fióka, ami egy nagyon nagy siker, hiszen ezek az madarakat általában sérülten érkeznek hozzánk a befogadóközpontba, és felépülésük után visszaengedünk az élőhelyükre. Immár harmadik éve születnek Brazza-cerkóf majmok is, tavaly május másodikára virradóan jött a világra a harmadik csöppség, egy hím. Emellett még hozzávetőlegesen nyolcvan különböző állatfaj érkezett a befogadóközpontunkba, túlnyomórészt elkobzás után, és ezek legtöbbje a terráriumokat gazdagítja. A látogatói épületek belterei felújítás alatt állnak azért, hogy új élőhelyeket, akváriumokat hozzunk létre, például az afrikai tompaorrú krokodil számára. Emellett kaptunk sisakos kaméleont, sztyeppi varánuszt és többféle kígyót is. Ezek közül sokat még nem láthatnak a látogatók, ám vannak új fajok, amelyek számára kialakítottuk a megfelelő helyet, hogy láthatóak legyenek – fejtette ki az állatkert biológusa.
Hozzátette, a Palicsi Állatkert részt vesz egy fontos európai programban, az EAZA, azaz az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége által koordinált populációkezelési és megőrzési programban, amelyet az európai állatkertekben élő vadállatok érdekében indítottak el. A program korábban Európai Veszélyeztetett Fajok Programként volt ismert. Az állatvédelmet a parkon belül működő befogadóközpont is segíti, ahova sérült, illetve talált vagy elkobzott egyedeket szállítanak.
– Amit kiemelnék, hogy a tavalyi év végén érkezett hozzánk egy nőstény perzsa leopárd egy svédországi állatkertből. Őt egy olyan európai programnak köszönhetően kaptuk, amelynek célja, hogy a kihalás szélén álló vad fajokat megmentsük, azáltal, hogy segítjük a szaporodásukat, és a fiatal, már önálló ifjoncokat visszatelepítik a vadonba. Például a perzsa leopárdból mindössze csak ezer példány él a vadonban. Az idén mindenekelőtt az épületek felújítását folytatjuk, többek között a kerítés renoválásának második fázisa is megvalósul. Ami az állatokat érinti, előre sajnos nem tudjuk megmondani, hogy milyen fajok fognak érkezni. A befogadóközpont tekintetében tavaly 150 egyed érkezett, amivel a befogadott állatok száma az elmúlt 20 évben, amióta működik a központ, 5000-re emelkedett. Jelen pillanatban 400 állat található a befogadóközpontban. Ezek között az állatok között sok olyan is van, amely végleg nálunk marad, mert olyan sérülése van, amely nem engedi meg, hogy önállóan, segítség nélkül éljen a természetben. Azon vadállatok elhelyezéséről, amelyeket elkoboznak vagy befognak, de az élőhelyük nem a mi országunkban van, a minisztérium dönt, és az határozza meg, hogy melyik állatkert fogja őket befogadni és az érdeklődők számára megtekinthetővé tenni – zárta gondolatait Jelena Toljagić, a Palicsi Állatkert biológus munkatársa.
Ünneptől és eseményektől függetlenül az állatkert folyamatosan várja az adakozni vágyó örökbefogadókat. Legyen az magánszemély vagy jogi személy, egy személy vagy család, illetve közösség, a lehetőség bárki előtt nyitva áll. Magánszemélyek, családok, iskolás vagy óvodás csoportok tekintetében az örökbefogadási díj minimum 10 ezer dinár, amellyel jár egy éves családi belépőjegy attól az időponttól számítva, amikor az örökbefogadás megtörtént, emellett egy névre szóló dísztábla is kihelyezésre kerül a kiválasztott állat kuckójánál. A belépőjegyek ára sem változott, az egyéni jegy 400 dinár, a családi jegy a gyermek 15 éves koráig 1000 dinár, a gyermek és a nyugdíjas jegy 300 dinár, a névre szóló idényjegy 4000, míg a családi idényjegy 10 000 dinárba kerül.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvételei