Csantavéren az elmúlt időszakban újra megnőtt a betöréses lopások száma. Többnyire egyedül élő, idős és védtelen emberek a tettesek célpontjai, emiatt nagy a felháborodás a faluban. A közösségi médiában a lakosok azt írják, rémültek és tehetetlennek érzik magukat, elégedetlenek, nem merik őrizetlenül hagyni otthonukat.
A feltételezések szerint azért gyakoribbak a rablások, mert a rendőröket a migránsok miatt az erdőkhöz közeli területekre parancsolták. A tettesek valószínűleg kiskorúak, állítják a polgárok, és több esetben kis értékű tárgyakat lopnak el, ám az ingatlanokban nagyobb anyagi károkat is okoznak a betörés során. Egyesek lakossági fórumon szeretnék megvitatni a helyzetet, mert a csantavéri rendőrség nem reagál a bejelentésekre. A szabadkai rendőrség képviselői már tárgyaltak az esetekről a helyi közösség vezetőivel.

A legtöbb ingatlanba az ablakon keresztül jutnak be a tolvajok
Balla Attila és szülei házába az ablakon jutottak be a rablók. Édesanyja a betörést követően többször hívta a helyi rendőrséget, eredménytelenül. A család összesen 200–300 euró értékű kárt mért fel.
– Egy udvarban, de külön házban élünk a szüleimmel. Anyám felhívott a munkahelyemen, hogy betörtek hozzá. A szoba ablakát felfeszítették, a virágokat letették a földre. Nagyobb méretű láb- és kéznyomokat hagytak. Anyám észrevette, hogy az ékszeres doboz nem a megszokott helyén volt, hiányzott belőle egy aranygyűrű és két ezüst nyaklánc, a pénztárcájából eltűnt 500 dinár. Ellenőriztem a sajátomat is, és láttam, teljesen üres, pedig 4–5 ezer dinár volt benne. Akkor döbbentem rá, hogy nálam is jártak a betörők. Hozzám az ajtón keresztül jöhettek be, mivel nem volt bezárva. Egyikünk sem vett észre semmit, pedig nem szoktunk olyan mélyen aludni, és még kutyáink is vannak. Elkábíthattak minket. Utólag megtudtuk, hogy először a szomszédhoz próbáltak betörni. A két kamerájából az egyiknek leszakították a drótját, a másikat, ami pont a házunk felé néz, elfordították – hallottuk Balla Attillától, aki elmondta, nem tettek feljelentést, mert úgy vélik, úgysem kapnának segítséget.
Dorgovics József és felesége több mint ezer eurós anyagi kárt mértek fel a lopás után. Eltűnt a feleség fél nyugdíja, a férfi pénztárcája is üres volt. A betörők az éjszaka leple alatt elvittek egy mobiltelefont, ékszereket, karórákat, miközben a háziak aludtak.
– Éjjel fél 3 után keltem fel, és észrevettem, hogy a konyha és a ház bejárati ajtaja nyitva áll, a váza pedig a földön összetörve hever, a tárgyi értékeink nincsenek sehol. A hátsó udvarra néző buktatott ablakot törték be, és a hátsó ajtón mentek ki. Ketten lehettek, viszont egy nagyobb lábnyomot találtunk az ablakpárkányon. A videokameránkat leszedték. Kihívtam a szabadkai rendőröket, akik felírták mi hiányzik, a csantavéri rendőrállomáson pedig felvették az adatokat. Később egy detektív nő és egy bűnügyi helyszínelő körülnézett nálunk, mindent lefényképeztek, ujjlenyomatokat vettek. Gyanítom, hogy az elkövetők elkábítottak minket. Éberen alszok, de mégsem hallottam semmit, holott a tettesek alig pár centiméterre tőlünk kutakodtak. A rendőrség továbbra is intenzíven nyomoz. A csantavéri rendőrök remek munkát végeztek, ugyanis a napokban visszakaptam a telefonom, két karórám és a leszaggatott kamerát is – fejtette ki Dorgovics József, aki elmondta, hogy a betörés óta feleségével nyugtalanul alszanak, félnek, hogy a betörők visszatérnek, ők pedig nem tudják megvédeni magukat. A nyomozást fiuk is segítette, aki bemérte a telefon helymeghatározását. Így sikeresen el tudták kapni a 15 és 17 éves tolvajokat, akik bevallották tettüket.
Egy, a nevét elhallgatni kívánó csantavéri polgár arról számolt be, hogy a betörők a párja egyedül élő, idős édesanyjához törtek be.
– Hajnali fél 2-kor hívott a mama, hogy tolvajok jártak nála, akik az ablakon keresztül másztak be. A mama hét kutyája várta a szobában a lopót, így az gyorsan visszamászott az ablakon, majd újra próbálkozott a bejárati kapunál. Azt benyomta, majd a műhelynél ismét megjelentek a kutyák és elüldözték őt, így a lopási kísérlet meghiúsult. A mamát nagyon megijesztették. Az esetet jelentettük a rendőrségnek, akik kijöttek és felvették a jegyzőkönyvet. Mondták, hogy kijelölnek valakit esténként járőrözni. Javasolták, hogy a kutyák továbbra is legyenek szabadon. Mivel anyagi kár nem keletkezett, ezért nem indítottak semmilyen eljárást – mesélte a lakos.

András Gyuricsin Attila, a csantavéri helyi közösség tanácsának elnöke lapunknak elmondta, a betöréses lopások mindenkiben félelmet és óriási felháborodást váltanak ki. Hozzátette, már tárgyaltak a szabadkai rendőrséggel.
– Nincs ember köztünk, akit ez ne érintene meg. Kérem, hogy mindenki gondolja át alaposan a vélemény-nyilvánítását, hisz nincs semmi értelme valakit, vagy valakiket teljesen oktalanul rágalmazni. A rendőrség és a helyi közösség között folyamatos az együttműködés. Néhány nappal ezelőtt meglátogattak minket a szabadkai rendőrség magas rangú képviselői. A konkrétumok megbeszélése mellett mindkét oldal egyetértett abban, hogy az együttműködésünk magasabb szintre emelése az azonnali cél – hangsúlyozta András Gyuricsin Attila.
– Csak úgy tudunk eredményt produkálni, ha konkrét célokat fogalmazunk meg, és azt meg is valósítjuk. Emberként fogunk ezzel a problémával foglalkozni. Az egyik konkrétum az lenne, hogy elfogadjuk közösen a rendőrséget, és partnerei leszünk egymásnak. Sok esetben az emberek nem tesznek bejelentést a rendőrségen, holott ez lenne az első lépés. Másrészt pedig ne csak tőlük várjuk a megoldást, hiszen a végső döntést a bíróság hozza meg. A rendőrök is dolgoznak a lehetőségeikhez mérten, azonban a Hajdújáráson történt országos akció miatt mostanában nem lehetett megtalálni őket a rendőrállomáson. Ők is emberek. Őket sem lehet kettészakítani – hallottuk a helyi közösség tanácsának elnökétől.
(Írásunk a holnapi számunkban folytatódik.)
