2024. május 19., vasárnap

A búza és a kenyér az új élet jelképe

Kúlán az augusztus 20-ai kenyérszentelésre, továbbá a Szent Rókus-búcsúra készülnek

Szent István napján, augusztus 20-án kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisét tartanak a fennállásának 250. évfordulóját ünneplő kúlai Szent György római katolikus templomban. A 18 órakor kezdődő szentmisét a kúlai születésű Miocs József, a szabadkai Paulinum igazgató-rektora celebrálja. Az ünnepséget a Pannon RTV stábja is rögzíti.

A részleteket ismertetve Juhász György kúlai plébános lapunknak elmondta, a búza és a belőle készült kenyér az élet, a megújulás jelképe, ehhez kötődően a helyiek nagyon szép hagyományt ápolnak, amely szerint az új kenyeret mindig az a gazda viszi az oltárhoz, akinek a földjén április 25-én a búzaszentelést tartották.

− A szentmisét hálaadásként mutatjuk be a Jóistennek mindazért, amit adott nekünk ebben az évben. A misét Miocs József atya vezeti, szentbeszédet pedig Ft. Pastyik Róbert atya mond. Az ünnepi szentmise végén megáldjuk az új kenyeret, amelyből a jelenlévők kapnak egy-egy darabot. A nemzeti színű szalaggal átkötött kenyeret minden évben más viszi az oltárhoz, az idén Miocs Kornél parcelláján történt a búzaszentelés, tehát ő lesz az, aki behozza az új búzából sütött kenyeret. Kiséretében az idén is a Népkör Magyar Művelődési Központ népviseletbe öltözött fiataljai lesznek – magyarázta a kúlai plébános.
Hozzátette, az ünnepi szentmise keretében ezúttal is az egyházi és világi intézményrendszer kiépítésére és a magyarság keresztény hitre térítésére emlékeznek.

A kúlai Szent György római katolikus templom (Paraczky László felvétele)

A kúlai Szent György római katolikus templom (Paraczky László felvétele)

Juhász György atya elmondta azt is, hogy a Szent Rókus-búcsút vasárnap, augusztus 22-én tartják meg, ugyancsak a Szent György-templomban. Az utóbbi években napjaink testi-lelki betegeinek gyógyulásáért is imádkoznak a Szent Rókus-búcsú résztvevői.

− Szent Rókus napja augusztus 16-a, de mivel ezen a napon Nagyboldogasszony ünnepe van, ezért ehhez a dátumhoz legközelebb eső vasárnapon tartjuk meg a Szent Rókus-búcsút, amit igazából a róla elnevezett kápolnában kellene tartani, de mivel az épület eléggé rossz állapotban van, az ünnepséget áthelyeztük a Szent György-templomba. A vasárnap 9 óra 30 perckor kezdődő szentmise különlegessége az, hogy a betegek kenetét is kiosztjuk azoknak, akik ezt kérik, az időseknek, betegeskedőknek. Ennek a mostani nehéz időkben igen nagy a jelentősége, hiszen a járvány már jó ideje itt van közöttünk, Szent Rókus pedig annak idején éppen a járványban megbetegedetteket gyógyította – emlékeztetett Juhász György atya.