2024. április 30., kedd

Érik az alma

Verbász község területén megkezdődött a betakarítás

Tamara Pavlica, szőlész-borász mérnök, a Verbászi Mezőgazdasági Szakszolgálat tanácsadási osztályának dolgozója szerint a mezőgazdasági termelők számára a nagy kihívást jelentő időjárási viszonyok hatással voltak a hozamok magasságára és minőségére. A tavasz folyamán a virágzáskor megjelent kései fagyok nyoma különösen a vidékünkön gyakori red delicious és idared almafajtáknál már a nyár folyamán észlelhető volt. A bimbók lefagyása 20-30 százalék körüli volt. Ugyancsak a kedvezőtlen időjárási viszonyok és a virágbimbók differenciálatlansága miatt számos növénynél elmaradt a virágzás, emiatt kisebb hozamokra kell számítani.

− Az almaültetvények többsége fel van szerelve jégvédelmi hálóval és öntözőrendszerrel, így az elhúzódó szárazság és időjárási viszontagságok nem voltak hatással a termésre. A gala almafajta betakarítása sikeresen befejeződött, a gyümölcs minőségét kiváló szín és magas cukortartalom tükrözi. A gyümölcsnek akkor szép a színe, amikor a nappalok melegek az éjszakák pedig hűvösebbek. Hamarosan kezdődik a golden delicious fajta szedése is. A termelőknek azt javasoljuk, hogy megfelelő tesztekkel ellenőrizzék a gyümölcs érettségét, és csak ezt követően döntsenek a betakarítás megkezdéséről. A gyümölcsök érettségének meghatározására leggyakrabban jód-keményítő tesztet és penetrométerrel vagy refraktométerrel történő ellenőrzést alkalmaznak. A jód-keményítő teszt megmutatja a keményítő egyszerűbb cukrokká való bomlásának mértékét. A betakarítás időpontját a jódoldatba mártott, keresztbe vágott gyümölcsök színe és érettségi foka, továbbá a húskeménység-vizsgálat határozza meg – mondta a szakember.

Az előző napokban lehullott nagy mennyiségű csapadék kedvező feltételeket teremtett a gyümölcsök tárolására alkalmas kórokozókkal való megfertőződésére, mint például: a gyümölcsrothadás (Colletotrichum gleosporoides), barna rothadás (Monilinia fructigena) stb. Hozzátette, emellett az almásokat jelenleg az almamoly (Cydia Pomonella) is intenzíven támadja, így azokon a helyeken, ahol még nem történt meg a beérés, a termelőknek gombaölő szerekkel történő védekezést ajánl. Szavai szerint, amennyiben az alma szedése után újra hosszabb ideig tartó szárazság jelentkezik, folytatni kell az öntözést, mert a növényben folytatódnak a fiziológiai folyamatok, a virágbimbók differenciálódása a következő évre.