Tizenegyedik alkalommal tartotta meg szombaton Újvidéken a Vajdasági Magyar Tudományos Társaság a magyar tudomány napjának szentelt hagyományos, tudományos tanácskozását. A konferencián anyaországi vendégek is részt vettek, összesen 18-an. Vékás Lajos akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke is megtisztelte jelenlétével és előadásával az egybegyűlteket.

A tanácskozás résztvevői prof. Kasztori Rudolf előadását hallgatják (Dávid Csilla felvétele
Szalma József Akadémikus, a Vajdasági Magyar Tudományos Társaság elnöke elmondta, hogy az idei tanácskozás közös nevezője a szellemi alkotások társadalmi jelentősége és a magyar kultúra. A tanácskozáson mind társadalmi, mind természettudományi kutatók vettek részt, de a témára való tekintettel elsősorban a szellemi alkotások álltak a referátumaik középpontjában.
– Ficsor Mihály, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnökhelyettese is részt vett a tanácskozáson, de jóformán minden egyetemről érkeztek vendégek. Óriási megtiszteltetés a mi tudományos közösségünk számára, hogy kedves vendégeink, szeniorok és juniorok eljöttek hozzánk, és elmondták referátumaikat. Hadd jegyezzem meg, hogy a tavalyi tanácskozásról szóló kötetünk pénteken jelent meg, amelyben természetesen a tudományos és a tágabb nyilvánosságot tájékoztathatjuk kutatásainkról – mondta Szalma professzor.
Szinte minden referátumban szerepel a szellemi alkotások szabályozásának témája, de különböző nézőpontokból szemlélve.
– A szellemi alkotások joga ugyanis régóta különböző egyezmények tárgyköre. A nemzeti hatáskörben meghozott törvények azonban gyakorlatilag nem nagyon különböznek egymástól. A találmánynak, akár Szerbiában, akár Magyarországon ki kell mutatnia, hogy a korábbihoz képest adott hozzá egy vesszőt, vagy valamit, ami új. Vannak sajátosságok persze, de ezek kisebbségben vannak, sokkal több a közös bennük, mint a különböző. Ezért tudunk mi így határon átívelően beszélni a szellemi alkotásokról, és anyanyelvünkön szólalunk fel – tette hozzá Szalma József.
Nyilas Mihály, tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár a tanácskozás kapcsán elmondta, a magyar tudományosság megérdemli, hogy megünnepeljük, mert nemzetünk a történelem folyamán számtalan alkalommal került válsághelyzetbe.
– A szellem ereje volt az mindig, ami segített felülkerekedni ezeken kilátástalannak tűnő időkön – mondta Nyilas Mihály.
Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke felszólalásában kifejtette, az ember természeténél fogva kíváncsi, és érdeklődve figyeli az őt körülvevő természet működését, a feltett kérdésekre folyton keresi a választ.
– A tanácskozás kerettémája a szellemi alkotások társadalmi jelentősége és a magyar kultúra. Magyar közösségünk több évtizedes múltja nagyon gazdag, számtalan kutatási tért rejteget még magában, évről évre megemlékezünk a Kárpát-medencében a magyar szellemiségről ünnepélyes rendezvénysorozatokkal. Megemlékezünk, mert mély tisztelettel vagyunk azok előtt, akik felmutatják, megmutatták a világnak, hogy a magyar ember elismerésre és sikerre való – mondta Jerasz Anikó.
