2024. április 29., hétfő
KALANDTÚRA

Chester

Egy angliai kisváros, tele történelmi kincsekkel, anekdotákkal. Liverpool és Manchester, a két szomszédos nagyváros régóta próbálnak felülkerekedni rajta, de hangulata és varázsa sok száz éve vonzóvá teszik a környékre látogató művészek, vándorok és turisták számára.

Britannia második leghíresebb órája

Britannia második leghíresebb órája

79-ben alapították a rómaiak, és hamarosan a sziget legjobban megerősített városa lett. Két mérföld hosszú városfalat emeltek a város köré. Ezek a falak kifogástalan állapotban védik a chesterieket két évezreddel később is, ma már persze szimbolikusan. A város egyik legnagyobb attrakciója végigsétálni a falakon kialakított ösvényen és megcsodálni Chester épített örökségét. A három kilométeres séta érinti a folyópartot, a belvárost, a katedrális udvarát, a várost védő tornyokat, de áthalad a városba vezető hat városkapu felett is. Az Eastgate-n (Keleti kapu) magasodik az Eastgate óra, amelyet Viktória királynő gyémántjubileumának és 80. születésnapjának megünneplésére építettek 1899-ben. Az óramechanizmust gyártó vállalat munkatársai száz éven át minden héten elutaztak a városba, hogy felhúzzák a szerkezetet. Az órának négy aranyozott óralapja van. Mind a négy óralap alatt az 1897-es dátum látható (ebben az évben volt a gyémántjubileum), a számlapok tetején pedig az aranyozott „VR” monogram. Negyven éve ajándéktárgyvadászok ellopták az óramutatókat, azóta üvegborítás védi a híres órát. A londoni Big Ben után ez az Egyesült Királyság legtöbbet fényképezett órája.

Chester egyik főutcája

Chester egyik főutcája

A Chester Rows egyedülálló építészeti megoldás egész Britanniában. A hétszáz éves épületek a város négy főutcájára jellemzőek. Az alsó két emeleten üzletek, kocsmák, éttermek vannak, felettük egy vagy két emeleten lakóházak vagy bérlakások. A földszinti üzletek gyakran az utca szintje alatt helyezkednek el, és lépcsőkön lehet lemenni a boltíves mennyezetű pincékbe. Az első emeleti üzletsor előtt összefüggő, fedett sétány van, amely nem ritkán saroktól-sarokig húzódik. Az épületek homlokzata fekete-fehér: feketére festett fa gerendákból és fehérre meszelt vakolatból állnak. Első ránézésre úgy tűnik, hogy a középkorból származnak, de a mestergerendákra vésett évszámokból kiderül, hogy pár száz évvel később, a viktoriánus korban építették őket.

A városfal egy része

A városfal egy része

A város további kiemelkedő épületei a városháza, a katedrális és több templom. A hívek számának csökkenésével, több belvárosi templomépület is új funkciót kapott. Egyikben turistairoda, másikban oktatási központ működik, megint másikat pedig múzeummá alakítottak. A még templomként működő templomokban is heti rendszerességgel rendeznek valamilyen nem spirituális rendezvényt: koncertet, gálaestet, jótékonysági kirakodóvásárt, kiállítást.

A Chesteri katedrális

A Chesteri katedrális

Chester az otthona Anglia legrégebbi versenypályának, a Chester Racecourse-nek, vagy, ahogy a helyiek becézik, a Roodee-nak. Félezer éve felejthetetlen lóversenyeket rendeznek az 1 1/8 mérföld hosszú Roodee-n, a pálya közepén pedig lovaspóló mérkőzéseket. A Guinness Rekordok hivatala hivatalosan is elismerte a Roodee-t, mint a legrégebbi, még mindig működő versenypályát a világon. A chesteri első lóversenyeket 1512-ben vagy 1539-ben rendezték. A hippodrom követi a modern kor kihívásait: kialakította saját digitális fogadási platformját, modern szállodák és Michelin-csillagos éttermek épültek a komplexum területén, lelátói koncerthelyszínek vagy szabadtéri mozik.

A viktoriánus korszak építészete

A viktoriánus korszak építészete