2024. május 9., csütörtök

Az otthon melege vagy a hideg utazás?

Így töltik a vajdasági fiatalok a karácsonyi ünnepeket

A december leginkább az ünnepi készülődésről szól valamennyiünk számára. Sokan inkább a családi együttlét meghittségét keressük ilyenkor, mintsem a távolabbi utazások izgalmát. Ezzel kapcsolatban sokáig magam is inkább a nyaralásra korlátoztam a gondolataimat, szinte kizárva a téli utazási lehetőségeket. A vajdasági fiatalok körében azonban egyre erőteljesebben megfigyelhető az a tendencia, miszerint a telelés, mint utazási lehetőség, mind nagyobb népszerűségnek örvend, igaz, egyelőre jellemzőbb az, hogy közelebbi úti célokat választanak maguknak, mint az, hogy különleges egzotikus utazásokon vesznek részt.

Az elmaradhatatlan karácsonyi vásárok, a hóesésben megfestett hegyes tájak mind-mind olyan tényezők az ünnepi készülődés romantikája mellett, amelyek a hideg hónapokra is vonzóvá tehetik az utazásokat. A telelésnek kétségtelenül számos előnye van, ugyanakkor néhány kihívást is rejtegethet az ember számára.

Az év végi hideg hónapokban való utazás különleges pillanatokat ígér azoknak, akik szeretik az ünnepi hangulatot és a hófödte tájakat. A külföldi városok ünnepi dekorációinak megtekintése ugyancsak megannyi csodálatos élménnyel jár. A hideg, friss levegőn való séta és a téli sportok, mint például a síelés vagy snowboardozás, további kellemes elfoglaltságokat kínálnak az utazóknak. Az időjárás változékonysága, a hideg és a hó miatti közlekedési nehézségek, valamint a rövid nappalok viszont olyan tényezők, amelyek negatívan befolyásolhatják az utazás élményét. Míg a hideg hónapokban való utazás különleges atmoszférát és egyedi élményeket kínál, érdemes alaposan megfontolni az utazási terveinket, hogy azok a személyes preferenciáinknak és kényelmi szintünknek megfelelően alakuljanak.

A zlatibori síhétvégék igen népszerűek a fiatalok körében, fotó: Albert Éva

A zlatibori síhétvégék igen népszerűek a fiatalok körében, fotó: Albert Éva

Erasmusos diákok Cardiffban (Nacsa Adél jobbról a második), fotó: Nacsa Adél

Erasmusos diákok Cardiffban (Nacsa Adél jobbról a második), fotó: Nacsa Adél

Az utazási irodák kínálatában számos európai nagyváros szerepel, mondhatni, viszonylag hozzáférhető áron, a fiatalok közül sokan azonban mégis inkább saját szervezésben kelnek útra. Terek Nándor 2016 óta foglalkozik személyszállítással leginkább Vajdaság, Németország és Ausztria között.

 – Ausztria és Németország az utóbbi években igencsak felkapott úti céloknak számítanak. Bár az utasaim túlnyomó többsége elsősorban a munka miatt megy külföldre, az ünnepi időszakban kirándulás, telelés miatt is sokan jelentkeznek nálam. Sokan mennek például a bécsi karácsonyi vásárra vagy Parndorfba. Az utazások száma jól kivehető időszakokra osztható. Nyáron sokkal több az utas. A számuk szeptember elejétől csökkenni kezd, november közeledtével pedig, a mindenszentek miatt, megint valamivel többen utaznak. December közepétől pedig a nyári időszakhoz hasonló intenzitású az oda-vissza ingázás. Ez körülbelül január közepéig tart. Ilyenkor hetente négyszer is fordulunk, ez ötventől száz utast jelent – mesélte Terek Nándor, a Komfort24 személyszállító cégből.

Ami az árakat illeti, 50–150 euró között mozognak Vajdaság és Ausztria vagy Németország közötti távon. Temerinből Bécsbe például 70–80 euróért viszik el az embert, ha távolabbi az úti cél, például Linz vagy Wels, akkor 90 euró az útiköltség egy irányba. Németországba, például Münchenbe 100 euróért, Stuttgartba 110 euróért, Frankfurtba 120 euróért lehet eljutni.

Bár Szerbiában is egyre több fürdő és wellnessközpont nyílt az utóbbi időben, továbbra is a hegyvidéki régiók által kínált telelési lehetőségek vannak az élen. A legtöbben Zlatiborra vagy Kopaonikra látogatnak el az ünnepek alatt egy-egy kirándulás vagy síhétvége erejéig. Ami a fürdőzést vagy a wellnessezést illeti, inkább a külföldi helyszíneket választják az itteniek, akikre jellemző, hogy keresik a szervezett utazás lehetőségét, mivel így kevesebb dolgot kell maguknak megszervezniük. Az utazási irodák elintézik helyettük az oda-vissza utat, lefoglalják a szállást, megvásárolják a belépőket, sőt a parkolásról sem kell gondoskodniuk.

– A fürdők látogatása régóta nagyon népszerű, nemcsak a téli ünnepi időszakban, hanem egész évben – hangsúlyozta Fehér Ildikó, a Makói Hagymatikum Fürdő szerbiai képviselője, akinek saját bevallása szerint már a nagyszülei is gyakran mesélték, hogy sokszor ellátogattak a magyarországi fürdőkbe.

– Mostanában egyre népszerűbbek a kisebb wellnessközpontok, például sok szállodának van saját medencéje, pezsgőfürdője és szaunája. Emellett egyre felkapottabbak az egy vagy több napra kibérelhető hétvégi házak, Szerbiában és külföldön egyaránt. Ezekben a házakban is szoktak lenni wellnessrészlegek. A kereslet igen nagy, úgyhogy összességében nem csökkent a fürdők népszerűsége sem. Régebben talán az volt az jellemző, hogy az idősebbek látogatták ezeket a helyeket, mostanában azonban már a fiatalabb korosztály is jelentősen képviselteti magát. A kisgyermekes családok, fiatal párok és baráti társaságok számára is vonzóak ezek a lehetőségek, mivel nemcsak termálvizes medencék, hanem élménymedencék, csúszdák, szaunák, masszázsok, bárok is várják a pihenni vágyókat. A fürdők különböző programokkal is készülnek, gondolok itt étel-italkóstolókra, bulikra, sőt egyes helyeken karácsonyozást és szilveszterezést is szerveznek. A többnapos és az egynapos kirándulások egyaránt népszerűek. Ha például a Makói Hagymatikum Fürdőről beszélünk, az idelátogatóknak egy városnézéssel egybekötött hosszú hétvégi fürdőzést, wellnessezést szoktunk ajánlani – emelte kis Fehér Ildikó, hozzátéve, az ünnepek alatt érdemes a kis határátkelőket használni, mivel ebben az időszakban a nagy határátkelő jóval zsúfoltabb, így akár órákba is telhet, mire átjut rajta az ember.

Az általunk megkérdezett fiatalok a téli időszakban is szívesen utaznak akár közelebbi, akár távolabbi tájakra, a karácsonyi ünnepeket azonban, ha csak tehetik, igyekeznek családi körben tölteni, hiszen – mint mondták – mégiscsak ez adja meg számukra a karácsony igazi varázsát.

 – Az ünnepi időszak számomra általában összemosódik a munkámmal, de amikor tehetem, igyekszem a szabadidőmet otthoni pihenéssel tölteni. Ami az utazást illeti, a téli időszakban igyekszem legalább 2–3 napot a hegyekben tölteni, a havas táj varázsa és a friss levegő miatt. Természetesen egy olyan helyre is szívesen elutaznék, ahol télen is meleg van, az álmaim között szerepel például Málta, vagy a Maldív-szigetek, de szívesen ellátogatnék Egyiptomba is, a jelenlegi gazdasági helyzet fényében viszont ezek az úti célok egyelőre még váratnak magukra, így főleg a családias, meghitt, stresszmentes otthoni körülmények között telnek majd az idei ünnepi napjaim – mondta a temerini Óvári Dániel, akihez hasonlóan a palicsi Bognár Emese is családi körben tölti majd az idei ünnepeket.

 – Az ünnepeket leginkább a családom és a hozzám legközelebb álló személyek társaságában töltöm, ez így van, amióta az eszemet tudom. A karácsony a szeretet ünnepe, ilyenkor az év közben ritkán látott, távol és szétszórtan élő rokonok, barátok újra találkoznak és szebbé teszik egymás számára az ünnepet. A két ünnep között nem szoktam elutazni, legfeljebb Újvidékre, mivel egyetemre járok, és a tanítás még zajlik az év végéig. Nagy vágyam azonban egy nap ellátogatni Svájcba, a gyönyörű tájak és a csokoládé országába, remélem, ez sikerülni fog a közeljövőben! Természetesen ahány ember annyiféle vélemény, meglátásom szerint azonban ilyenkor nagyobb hangsúlyt kell fektetni a családra, a szeretteinkre, utazni pedig az év bármely szakaszában lehet – véli a palicsi Bognár Emese, akivel ellentétben az oromi Bognár Georgina idén kénytelen lesz családjától távol tölteni az ünnepeket.

– Jelenleg Litvániában vagyok Erasmus-programon. Az ünnepeket a családdal szoktam tölteni otthon, követve az ünnepkörhöz kötődő családi hagyományainkat, tehát nem szokásom utazni ebben az időszakban. Emiatt az idei karácsonyt fejben el is tolom néhány héttel, mivel nem lesz lehetőségem együtt tölteni azt a családommal, majd csak januárban látogatok haza. Az ünnepeket az Erasmus-társaimmal fogom tölteni, velük próbáljuk majd megteremteni az ünnepi hangulatot itt, Vilniusban. A téli utazásom pedig a hazaút lesz – mesélt terveiről Bognár Georgina, akihez hasonlóan idén a temerini Nacsa Adél is külföldön tölti a karácsonyt.

– Jelenleg külföldön, Cardiffban tanulok az Erasmus-program keretében. Nagyon izgalmas volt megtapasztalni az itteni karácsonyi készülődést, és hallani a világ más-más országaiból érkező Erasmus-társaim ünnepi szokásairól. December közepéig leszek itt, utána Németországba utazom, ott fogom tölteni a karácsonyt és a szilvesztert. Januárban fogok hazautazni Szerbiába, februárban pedig Litvániába megyünk a barátnőmmel, akivel meglátogatjuk az egyik ismerősünket. Ami a hosszabb utazásokat illeti, azok nálam inkább a tavaszi-nyári időszakban esedékesek. Tavaly például Thaiföldön voltunk a barátommal, idén pedig Mallorcán, mindkét helyen csodálatos élményeket szereztünk – mesélte Nacsa Adél, akihez hasonlóan az újvidéki Ladisity Nóra is nagyon szeret utazni, az ünnepi időszakban azonban arra törekszik, hogy ha csak lehet, minél több időt töltsön a családjával.

 – A karácsony nekem mindig a családról szólt. A felnőtté válás előtt minden évben összeültünk és együtt ünnepeltünk, mostanában viszont már valamivel nehezebb ezt összehozni, főleg ebben a rohanó világban. Mindig örülünk annak, ha találkozunk, és együtt tölthetjük az időt, nemcsak a karácsonyi ünnepeket, hanem bármilyen más alkalmat is. A párom családja Nagykikindán él, az már számomra téli utazásnak számít, ha meglátogatjuk őket. Ha távolabbi utazásról van szó, akkor a legszívesebben Svájcba mennék, mert a családom egy része ott él. Meglátogatnám őket még egyszer, sőt még százszor is, mert nagyon szép helyen laknak. Bár a karácsony szerintem családi ünnep, mindenképp belefér egy kiruccanás az ünnepek alatt, hiszen ha külföld az úti cél, akkor az jó alkalom arra is, hogy megismerjük más országok karácsonyi szokásait – fogalmazott Ladisity Nóra, akihez hasonlóan Szedlár Ágnes számára is a feltöltődés időszakát jelentik az ünnepek.

A fürdők és a wellnessközpontok az ünnepek idején is sokakat vonzanak, fotó: Makói Hagymatikum Fürdő

A fürdők és a wellnessközpontok az ünnepek idején is sokakat vonzanak, fotó: Makói Hagymatikum Fürdő

Téli hangulat Vilniusban

Téli hangulat Vilniusban

– Az ünnepeket általában egy év végi hajrá szokta megelőzni a munkámban, aminek a végén mindig nagyon jólesik egy néhány pillanatnyi megállás. A karácsonyt inkább a szüleimmel szeretem tölteni, mivel ritkán látom őket, a család mellett pedig természetesen a barátokkal való találkozásra is igyekszem időt szánni. Ezek a találkozások pedig nagyon jó alkalmak arra, hogy felelevenítsük a közös emlékeinket, vagy megosszuk egymással azt, hogy mi történt velünk az elmúlt évben. Ami a távolabbi utazásokat illeti, azokat inkább az újévi időszakban tudom elképzelni. Gondolok itt akár egy többnapos külföldi útra, egy kisebb-nagyobb baráti társasággal. Az idei évben viszont valószínűleg nem külföldi utazásra megyek, hanem egy újvidéki kis társaságos szilveszterezés szerepel a terveim között. Nem nevezném magamat telelős típusnak, nem szoktam azért útra kelni, hogy síeljek vagy wellnessezzek. Ha a téli időszakban utazom, akkor az inkább a család vagy a barátok meglátogatása okán történik, vagy valamilyen szakmai találkozón, konferencián való részvétel céljából – mesélte Szedlár Ágnes, akivel ellentétben a szenttamási Robotka Saroltának sokszor az ünnepek ideje alatt sem nyílik lehetősége a kikapcsolódásra és a feltöltődésre.

– Mivel az egészségügyben dolgozom, sajnos sok esetben munkával töltöm az ünnepeket, ám amennyiben úgy alakul, hogy éppen szabad vagyok, akkor sem utazással vagy wellnessezéssel töltöm, mivel erős családi hagyományaink vannak, amelyek jegyében 24-én almát, fokhagymát és diót eszünk, mézzel, édesapám szétdobálja otthon a diót. Ezeket a hagyományokat mi is tovább fogjuk vinni. Emellett betlehemezni is szoktunk szenteste, az éjféli misén való részvétel pedig kötelező, kizárólag egészségi probléma esetén hagyjuk ki. Ezek miatt nálam szóba sem jön az utazás, számomra ez az ünnep a családé – szögezte le Robotka Sarolta.

Amennyiben valaki mégis úgy dönt, hogy utazással szeretné tölteni az ünnepeket, akár a családjával, akár barátaival együtt, akkor érdemes megemlíteni azt is, hogy a karácsonyi vásárok, a fürdők, a wellness-szállodák és az európai nagyvárosok kínálta kikapcsolódási lehetőségek mellett számos utazási iroda kínál különféle egzotikus utazásokat, például Kubába, a Maldív-szigetekre, a Seychelle-szigetekre, Thaiföldre, Zanzibárra, stb. Ezek ára hozzávetőlegesen 1500 eurótól indul, ám a borsos árak és az erős családi hagyományok követése miatt a vajdasági magyar fiatalok közül valószínűleg kevesen választják majd ezeket az utazási lehetőségeket az ünnepekre.

 

Nyitókép: Bognár Georgina Litvániában tölti az ünnepeket (Georgina az első sorban középen), fotó: Bognár Georgina archívuma