2024. április 30., kedd

Öngyilkos merénylet történt az afgán elnök választási gyűlése közelében, többen meghaltak

Öngyilkos merénylő robbantotta fel magát a közép-afganisztáni Parvan tartományban kedden, Asraf Gáni afgán elnök kampányrendezvényének közelében, a detonációban huszonnégyen meghaltak, és 45-en megsebesültek.

A merénylet Parvan tartományi fővárosában, Csarikarban történt.
Naszrat Rahimi belügyi szóvivő szerint sem az elnöknek, sem a kampánystáb tagjainak nem esett bajuk, és a rendezvényt nem szakították félbe.
Abdul-Kászim Szangin, a helyi kórház igazgatója szerint az áldozatok nagy része nő és gyerek.
Rendőrségi források szerint robbanás történt a fővárosban is, az első jelentések hat halálos áldozatról szólnak. Firdausz Faramarz, a kabuli rendőrség szóvivője az EFE spanyol hírügynökségnek azt mondta, a robbanás az Egyesült Államok nagykövetsége mellett történt.
Zabihullah Mudzsahid, a tálibok szóvivője a Twitteren bejelentette, hogy ők követték el a robbantást. Mudzsahid közleménye szerint a lázadók célpontjai a biztonsági erők voltak.
Afganisztánban eredetileg áprilisban tartottak volna elnökválasztást, de biztonsági okokból kétszer is elhalasztották, végül pedig szeptember 28-ra tűzték ki. A kormány ellen harcoló tálibok az elnökválasztást már korábban szégyenletesnek és az emberek becsapásának nevezték, és fogadkoztak, hogy mindent megtesznek a voksolás megakadályozása érdekében.
Elemzők szerint a választások nagy esélyese Gáni, akinek győzelem esetén ez lenne a második ötéves elnöki ciklusa.
A lázadók - akik több merénylet elkövetését vállalták magukra az elmúlt hónapokban - többször hangoztatták, hogy szerintük az elnökválasztás helyett az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokra kellene összpontosítani, amitől azt várják, hogy Washington kötelezi magát csapatainak kivonására, cserébe a tálibok ígéretéért, hogy az országot nem használják fel terrorista összeesküvésekre.
Washington e tárgyalásokat azonban szeptember elején felfüggesztette, mert a lázadók megsokszorozták támadásaik számát.
Az ázsiai országban a tálibok mellett az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei is jelen vannak, akik szintén több, halálos áldozatokat is követelő merényletet hajtottak végre az idén.