2024. április 30., kedd

Hasonlesők

Válságos és háborús időkben a tengernyi gond árnyékában is virágzik a (tiltott) szerencsejáték, a prostitúció, a kábítószerkereskedelem, meg még néhány illegális üzletág. A kritikus időszakok és krízisek haszonhúzói között rendszerint megjelennek a szervezett alvilági bandák.

Az új típusú koronavírus-járvány, amely immár globális méreteket öltött, egyelőre azonban komoly gondot okoz a legjobban szervezett és nemzetközi hálózatot működtető bűnözői csoportoknak is. A ragály rájuk is ugyanolyan veszélyt jelent, mint bárki másra, s ezért kénytelenek visszafogni magukat, illetve tevékenységüket. 

Szakértők szerint a vírus az Egyesült Államokban mindössze néhány hét alatt eredményesebb munkát végzett a szervezett alvilág visszaszorításában, mint az ellene küzdő hatósági emberek. Ennél nagyobb csapás alighanem még nem érte a maffiát a tengerentúlon.

A bűnbandák is elhasaltak a „vírusvizsgán”, veszteségeik napról-napra nőnek. No, nem a személyzet gyors kirostálódása, hanem a bevételek folyamatos visszaesése miatt. A biztos pénzt fialó, és a régi vágású szervezett alvilág alaptevékenységeihez tartozó szerencsejáték befagyott, amire korábban talán még nem is akadt példa.  Fuldoklik a vendéglátóipar is, az uzsoráskodás pedig alig működik és védelmi pénzeket sincs nagyon honnan behajtani.

Az építőipari befektetéseik sem fialnak, hiszen az ágazatban egyre kevesebben dolgoznak. Alig jön már valamicske nyereség a drogkereskedelemből is, hiszen a különböző korlátozások miatt egyre nehezebb értékesíteni az árut.

Mindezek alapján a rendőrség úgy véli, hogy a hagyományos üzletágak megbénulása sok nagyvárosban megtépázta a maffiát.

Ezek a szervezetek azonban nem arról híresek, hogy egykönnyen feladják a küzdelmet. Az USA-ban a járvány által leginkább sújtott városok közé tartozó New Yorkban a maffiacsaládok egy ideje már azon törik a fejüket, hogy mielőbb megtalálják a régi jó jövedelemforrásaikhoz vezető csapásokat, mellékutakat. A jelekből ítélve igen találékonyak.

A városban máris erősítik jelenlétüket a kábítószerek illegális piacán, amelyet az elmúlt években eléggé elhanyagoltak, merthogy a jövedelmezőbb üzletek felé fordultak. Ezúttal azonban gondoskodniuk kell a zavartalan és biztonságos kiszolgálásról, mivel a fogyasztók rettegnek attól, hogy elkapják a vírusfertőzést. Ha a problémát sikerül megoldani, minden mehet a régi kerékvágásban, hiszen „anyagból” a járvány miatt bevezetett hatósági intézkedések és szigor ellenére is van a feketepiacon.

A maffia európai őshazájában, a vírusválság által leginkább szorongatott Olaszországban is igyekszik kihasználni a lehetőségeket a szervezett alvilág. Bár köreikben a járvány átmeneti zavart okozott, a hatóságok szerint minden arra utal, hogy a bűnözők a járványból is megpróbálnak profitot kisajtolni.

A kábítószer adásvétele akadozva ugyan, de továbbra is működik, miként az uzsorakölcsönök folyósítása is. Jön (sőt lehet, hogy ömlik) a pénz az élelemiszerek és az agrártermékek eladásából is, hiszen Olaszországban a maffia ellenőrzi a mezőgazdasági ágazat zömét.

A bűnözői hálózat „a fenyegetéseket lehetőségekké alakíthatja”, figyelmeztetett nemrég Giuseppe Governale maffiaellenes olasz főügyész. Megállapítása hajszál pontos, hiszen a szervezett alvilág a vírus elleni harcban is lehetőséget lát. Médiahírek szerint a maffia már be is kapcsolódott az ideiglenes kórházak építésébe, sőt a még mindig nagyon keresett védőálarcok, lélegeztetőgépek és egyéb egészségügyi felszerelések importálásába is.

Bár a szicíliai Cosa Nostrát, a nápolyi Camorrát és a calabriai N’dranghetát egyaránt meglepte a járvány, a három hatalmas bűnbanda már lázasan dolgozik azon, hogy minél hatékonyabban és eredményesebben aknázza ki az új helyzet kínálta lehetőségeket. Sőt már azt tervezik, hogy a gazdaság talpraállítására szánt állami pénzekből, miként szerezzenek meg minél többet.

A készülődésre az ügyeiket kiválóan ismerő és a tevékenységüket folyamatosan ostorozó nápolyi író, újságíró Roberto Saviano is felhívta a figyelmet. Az évek óta illegalitásban élő világhírű szerző nemrég arra is rávilágított, hogy a maffiák az utóbbi évtizedekben nagy összegeket fektettek be a közétkeztetéssel, takarítással, fertőtlenítéssel, szemét- és áruszállítással, halottasházak működtetésével és az élelmiszeripari termékek előállításával foglalkozó cégekbe, ami a járvány után busásan megtérül.

Saviano történelmi párhuzamot talált az 1884-es nápolyi kolera és a mostani koronavírus-járvány között. Anno Nápoly volt a fertőzés gócpontja, a ragály a helyi lakosság több mint felét pusztította el.

Az észak-olaszországi Milánó, amely a jelenlegi ragály középpontjában helyezkedik el, szintén nehéz helyzetben van, ám szerencsére a lakosságának nagyobb része él, s nem fertőzött. Mégis elképzelhető, hogy a pénz, amelyet a kormány fertőtlenítésre küldött a városnak, részben már a maffia zsebébe került, miként az a járvány után Nápolyban történt.

Biztosra vehető, hogy a szervezett bűnözés a koronavírus okozta betegséghullám után az új körülményekhez is gyorsan alkalmazkodik majd. Megtalálja a (kis)kaput mindenütt, ahol jó pénzszerzési lehetőséget szimatol. Alkalom és terület bőven lesz, hiszen a járvány elcsendesedésével valószínűleg súlyos gazdasági, társadalmi és politikai válság következik, ami jócskán megnehezíti a bűnüldözők munkáját. Szó szerint egy újabb aranykor köszönt be a (globálisan berendezkedett) bűnözők számára.