2025. május 14., szerda

Ingyenes kiegészítők Chrome böngészőhöz

A böngésző ma már nem csak egy program, hanem egy ökoszisztéma, amelyhez számtalan kisebb kiegészítő tud kapcsolódni. Csokorba szedtük a főleg ingyenes kiegészítőket a Chrome böngészőhöz.

Extensions Manager

Az Extensions Managerel rendkívül gyorsan ki­ és bekapcsolhatjuk a Chrome böngészőbe telepített bővítményeket. Elsősorban azok figyelmébe ajánljuk a kiegészítőt, akik ódzkodnak a kiterjesztések telepítésétől, mert tartanak a böngésző lelassulásától vagy laptopjuk akkumulátoros üzemidejének csökkenésétől. Az Extensions Manager beüzemelése után igény szerint pikk­pakk kapcsolgathatják a futó kiegészítőket, nem kell a böngésző beállítómenüjét kutatnunk.

Silent Site Sound Blocker

Talán sokakat idegesíthetnek a betöltésük után kéretlen hangoskodásba kezdő weblapok. A Silent Site Sound Blocker kiegészítővel elbúcsúzhatunk a problémától: telepítése után alapértelmezetten csak az engedélyezett webhelyek adhatnak ki hangot, az összes többi automatikusan elnémul. A felhasználók többféle működési mód közül válogathatnak: automatikus némítás helyett szigorúan fehérlista­feketelista módszerrel is működtethető a bővítmény.

Random Button for Netflix

Ha nem tudnánk mit nézni a Netflixen a különösen beszédes nevű Random Button for Netflix kiegészítővel véletlenszerűen kiválasztott filmeket, sorozatokat, dokumentumfilmeket tölthetünk be a videostreamelő szolgáltatásban. A kiegészítő beállító menüjében testre szabhatjuk, hogy a háromféle típusú tartalom közül melyikre vagyunk kíváncsiak, ám sajnos korhatárbesorolás, műfaj, színész vagy éppen rendező alapján már nem tudjuk tovább szűkíteni a véletlenszerűen beadott műsorok körét.

Netflix Super Browse

A Netflixen filmek és sorozatok százai nézhetők meg, éppen ezért is lepi meg a többséget a webes felületére történő első belépéskor, hogy Browse menüpontjában alig néhány műfaj található. A szolgáltatás valójában rengeteg, időnként egészen meglepő műfajt tart számon. A Firefoxhoz is elérhető kiegészítő telepítése után a Netflix webes felületén a szokásos Browse előtt megjelenik egy Super Browse nevű menü is, amelyben kereshető módon megtalálható a szolgáltatás összes ismert műfajbesorolása.

Side Player

Ha unalmas percekben szívesen néznénk YouTube­os videókat, egyszerű feladatnak tűnik, többféle módon is megoldható, hogy például két böngészőablak egymás mellé helyezésével, ám egy gyorsabb számítógép birtokában a SidePlayer beépülő segítségével a megszokott internetezés közben a weblapok felülete felett jeleníthetők meg a lejátszani kívánt videók. A mozgókép mérete és böngészőfülön belül elfoglalt pozíciója testre szabható.

QueueTube for Youtube!

Az eredetileg YouTube Stay! néven megjelent QueueTube for YouTube! kiegészítő a videomegosztó nézőinek egyik legáltalánosabb nyűgét oldja meg. Telepítése után egy videó megnézése (vagy csak hangjának hallgatása) közben úgy használhatjuk a YouTube beépített keresőmezőjét, hogy a találati eredmények megjelenésekor nem szakad meg az aktuális videó lejátszása. A találatok a videó mellett jobbra jelennek majd meg, abban az oszlopban, ahol normál esetben a kapcsolódó videókat listázza a szolgáltatás.

Animation Policy

Az internetfelhasználók többségének alapvetően nincs problémája a weblapokon megjelenő animációs mozképekkel, reklámokkal, az „animgifek” hozzátartoznak az internetes kultúrához. Sajnos azonban egyes publikációk szeretik elvetni a sulykot, és teletömik cikkeiket az izgő-mozgó képekkel, nehéz tőlük a szövegre koncentrálni. A Chrome esetében a Google által készített Animation Policy bővítménnyel oldható meg a legkönnyebben a probléma, amelynek három beállítása van: animációk engedélyezése, lejátszása egy alkalommal, továbbá letiltása.

GoogleGIFs

Az animált GIF-ek az internetes véleménynyilvánítás egyik alapvető eszközei és formái, azonban a Google képkeresője nem játssza le azokat automatikusan, így a szolgáltatás bajosan használható felkutatásukra. Ennek technikai okai vannak: a Google nem szeretné a nagyméretű fájlok betöltésére pazarolni a netezők és a webhelyek sávszélességét, plusz az „animgifek” lelassítják a böngészőket is. A GoogleGIFs beépülővel bekapcsolható a képkeresési találatokban az animált GIF-ek lejátszása.

OneNote Web Clipper

A Microsoft OneNote hivatalos Chrome-bővítménye. Telepítése  után csak be kell jelentkezni egy Microsoft-fiókba, majd a megnyitott web­lapok pár kattintással lementhetők a OneNote webszolgáltatásba. Négyféle mentési opciót támogat: teljes weblap, a weblap cikkrésze, képernyőkép, könyvjelző. A OneNote Web Clipper csak menteni képes a tartalmakat, a korábban lementett jegyzetek megtekintéséhez és szerkesztéséhez meg kell nyitni a OneNote webes felületét vagy kliensprogramját.

Boomerang for Gmail

Ha valaki sok e-mailt címez meg naponta, vélhetően felmerült már benne a gondolat, hogy milyen hasznos lenne a megírt levelek elküldésének időzíthetősége. A Chrome mellett Firefoxhoz is elérhető Boomerang kiegészítővel felruházhatjuk ezzel a funkcióval a Gmailt. A Boomerang másik érdekessége, hogy átmenetileg eltüntethetők vele a kiválasztott bejövő levelek, ezek csak az általunk megadott időpontban tűnnek fel újra a Beérkező levelek mappában. Mindkét funkciónál lehetőség van az időzítések utólagos megváltoztatására.

Gmail Sender Icons

Még a legrendezettebb Gmail-fiókokban is komoly gondot okozhat, ha szeretnénk megtalálni egy régebbi levelet. Az e­maileket a keresőmező segítségével érdemes felkutatni, ám a párnapos üzeneteket kevesen keresgetik így, legtöbben a postaláda tartalmának sima böngészésével próbálkoznak. A művelet sokkal gyorsabbá válik a Gmail Sender Icons telepítése után, a bővítmény ugyanis beszúrja a feladók ikonjait és domaincímeit a levéllistába, így egyszerűbb vizuálisan azonosítani a küldőket.

Music Player For Google Drive

A Music Player egy külön regisztrációt nem igénylő webszolgáltatás, elméletileg bármely modern böngészővel használható. Nevéből sejthetően egy zenelejátszóról van szó, amellyel a Google Drive-on tárolt hangfájlokat játszhatjuk le. Ugyan a Drive önmagában is képes lejátszani a hangfájlokat, a Music Playerrel menthető lejátszási listákat hozhatunk létre, nem kell manuálisan a következő dalra ugornunk. A zenetallózó felületén kereshetők a lokális háttértáron felismert zenék.

Checker Plus For Google Drive

A Drive és a Dokumentumok rendszeres használói számára kiemelkedően hasznosnak bizonyulhat a Checker Plus. A beépülő ikonjára kattintva megjelenik egy párbeszédpanelen a Google Drive felületének szinte összes fontos funkcionalitása: böngészhetők a saját és a velünk megosztott állományok, értesítéseket kérhetünk a mások által módosított vagy feltöltött fájlokról, mappákat és Docs dokumentumokat hozhatunk létre, törölhetünk és csillagozhatunk. Közvetlen filetörlésre nincs lehetőség.

Mentés a Google Drive-ra

Beszédes nevet kapott a Google saját készítésű kiegészítője, amellyel az interneten talált tartalmakat menthetjük közvetlenül online tárhelyünkre. Alapvetően kétféle módon történhet a mentés: a képekre és egyéb fájlokra jobb egérgombbal kattintva megjelenik a [Mentés a Google Drive-ra] opció, továbbá a beépülő eszköztáras ikonjára nyomva komplett weblapok is elmenthetők. Utóbbi HTML mellett PNG és JPG formátumokban is történhet, azaz képernyőlopóként szintén funkcionál a kiegészítő.

TimeStats

Elintéznénk valamit az interneten, de mindig eltereli valami a figyelmünket? A TimeStats kiegészítővel részletes statisztikák állnak rendelkezésre arról, hogy milyen weboldalakon mennyi időt töltünk el. A többség számára inkább csak érdekesség a kiterjesztés, azonban a netezési szokásaikat tudatosan megváltoztatni kívánóknak aranyat ér, kíméletlenül rámutat az időrabló webhelyekre. A statisztikákat hosszú távon is megőrzi, az adatok külső feldolgozásra CSV formátumban exportálhatók.

StayFocusd

A StayFocusd kiegészítővel meghatározhatjuk, hogy menynyi időt tölthetünk el a különféle webhelyeken. Ennek következtében remekül összedolgozhat az előzőleg említett beépülővel: a TimeStatsszel leleplezhetjük az időrabló helyeket, a StayFocusd pedig segít kordában tartani a böngészésükkel töltött időmenynyiséget. A kiterjesztésben aktív napokat és órákat is beállíthatunk, így a meghatározott időszakokon – például munkaórákon – kívül a program nem próbál meg beleszólni a netezésünkbe.

Feedbro

Fáradságos feladat a gyakran látogatott webhelyek tartalmának nyomon követése, azonban az RSS hírcsatornára feliratkozással nemcsak hogy nem maradunk le egyetlen érdekes cikkről sem, de gyorsan átböngészhetünk naponta több száz írást. A Feedbro egy teljes értékű hírolvasó-bővítmény a Google Chrome böngészőhöz. Kinézetét testre szabhatjuk, támogatja az OPML­fájlok importálását és exportálását, illetve eszköztáras ikonján mutatja a friss cikkek számát.

TabText

Dunát lehet rekeszteni a Chrome „Új lap” oldalán különféle információkat megjelenítő, csiricsáré kiegészítőkkel. Ugyan a hőmérséklet mutogatását a TabText is kötelességének érzi, viszont fő funkcióját tekintve tényleg hasznos: egy bármikor könnyen előcsalható jegyzettömbről van szó, ahová gyorsan felírhatjuk a megjegyzendő információkat. A TabText minden billentyűleütés után menti a beírt jegyzeteket, ráadásul ha több számítógépen használjuk a Chrome­ot, akkor szinkronizál is köztük.

Note Anywhere

Szuper hasznos kiegészítő a Note Anywhere, segítségével sárga jegyzetek hagyhatók a webhelyek felületén. A weblapokon létrehozható jegyzetek száma nincs maximalizálva, az oldal elhagyása és újratöltése után pedig ugyanott jelennek meg, ahova a készítésükkor húztuk azokat. A valamilyen témában kutató felhasználók mellett a feledékenyeknek is jó szolgálatot tehet. A beállítófelületén áttekinthetők a jegyzetek, ha esetleg azt is elfelejtenénk, hogy hova biggyesztettük ezeket.

Office-szerkesztés

Az irodai feladatok között mindenképp szót érdemel a Google által készített Office-szerkesztés bővítmény. Telepítése után a Chrome böngészőben közvetlenül offline megtekintésre és szerkesztésre is betölthetjük a .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx kiterjesztésű Microsoft Office-állományokat. Ne számítsunk a komplex dokumentumok tökéletes megjelenítésére, ha viszont csak elvétve dolgozunk Office-fájlokkal, talán nem is érdemes telepítenünk a teljes értékű irodai csomagot.

AddThis

Leegyszerűsíti és felgyorsítja az érdekes weblapok közösségi hálózatokon, blogszolgáltatásokban vagy éppen e­mailen keresztüli megosztását az AddThis. Telepítése után csak rá kell kattintani narancsszínű gombjára, majd a kívánt szolgáltatás nevére klikkelve elindítható a megosztási procedúra. A gombkattintásra megjelenő lista elemei személyre szabhatók az AddThis beállításaiban, továbbá a Twitterhez és Facebookhoz az egykattintásos megosztás is bekapcsolható.

AutopatchWork

Az erőforrások kímélése céljából a webhelyek keresési találatokat megjelenítő oldalai általában lapozást használnak, azaz oldalakra bontják a keresési találatokat. Az AutoPatchWork bővítmény képes egyes népszerű webhelyeken – például a Google keresőben – a lap aljára görgetéskor automatikusan betölteni a következő találati oldal tartalmát, így nem kell manuálisan rákattintani a betöltőgombra. Apróságnak tűnhet ez a funkció, de gyorsítja a böngészést, és nagyon komfortos is.

B.S. Detector

A B.S. Detector készítőinek célja egy olyan bővítmény létrehozása, amely képes figyelmeztetni a netezőket a megbízhatatlan információforrásokra. Többek közt olyan portálok megnyitásakor jeleníthet meg figyelmeztetést, amelyek rutinszerűen hamis vagy megbízhatatlan híreket közölnek, továbbá propagandában, gyűlöletkeltésben, öszszeesküvés­elméletekben, áltudományban utaznak. Magyar oldalak még nem voltak a szűrőlistáján, de bárki beszállhat adatbázisának bővítésébe.

OneTab

Az éppen megnyitott böngészőfüleket egy kattintással lementhetjük egy új vagy meglévő tematikus listába. A kérdéses fülek ilyenkor automatikusan bezáródnak, de ha újra szükségünk lenne rájuk, egy kattintással visszaállíthatjuk őket a OneTab felületéről. A mentett listák közt fogd és vidd módszerrel áthelyezhetők a listaelemek. A bővítmény segít az éppen aktuális feladatra koncentrálásban.

Ookla speedtest

Az internetkapcsolat sebességének mérésére kitalált Speedtest.net szolgáltatás hivatalos kiegészítője, a telepítése után már két kattintással is fényt deríthetünk az éppen használt netkapcsolat sebességére. Első blikkre használata nem tűnik sokkal kényelmesebbnek a szokásos weblapbetöltésnél, azonban a sokat utazó, folyamatosan Wi­Fi­kapcsolatra szorulók számára nagyon hasznos lehet. Nem minden WLAN­on érdemes nekiállni a fájlletöltésnek vagy a videóhívásnak.

Tabbie

A Chrome hiányzó fülkezelője – olvasható a Tabbie Chrome áruházi leírásában. A rendkívül egyszerű, még dedikált beállítófelülettel sem rendelkező bővítmény segítségével pillanatok alatt lapcsoportokba menthetjük az éppen megnyitott böngészőfüleket. Ezután a Tabbie eszköztárról megnyitható felületén keresztül egy kattintással viszszatölthetjük a csoportba mentett lapokat. Van még mit csiszolni a beépülőn, de már jelen állapotában is hasznos segítség lehet böngészéshez.

MetaDefender

Egyetlen antivírus sem tökéletes: hiába nem jelzett vírusirtónk kártevőt egy állomány internetről való letöltése után, attól az még kártékony lehet. A VirusTotalhoz hasonló, negyven vírusirtóval dolgozó, online vírusellenőrző program Chrome-hoz készült bővítményének telepítése után a letöltött, összesen maximum 140 MB-os állományunkat ellenőrzi. A nulla találatos eredmények persze nem jelentenek garanciát a vírusmentességre, de a vak bizalomnál ez is jobb.

Clipboard History 2

Riválisaihoz hasonlóan a Chrome is folyamatosan menti böngészési előzményeinket, hogy könynyebben megtaláljuk a korábban megnyitott weblapokat. Ugyanez a naplózási funkció sajnos nem érhető el a vágólapon, bár valószínűleg sokan jártak már úgy, hogy az odamásolt, majd később felülírt adatokat is szerették volna újból megtekinteni. A beszédes nevű Clipboard History 2 épp erre a célra készült: naplózza a böngészőn belül a vágólapra másolt információkat, így azokat sem veszítjük el.

Wayback Machine

Az Internet Archive üzemeltette Wayback Machine a világ legnagyobb internetes tartalomarchiváló szolgáltatása. Segítségével a korábban készített pillanatképeken tekinthetjük meg a beindexelt weblapokat, mintha időutazást tennénk. Ebből fakadóan akkor is jól jöhet, ha egy minket érdeklő tartalom valamilyen oknál fogva elérhetetlenné vált az interneten. A Wayback Machine bővítmény telepítése után egy kattintással megpróbálhatjuk betölteni a hibakóddal visszatérő weblapokat az archívumból.

Memomize

Számos kiegészítő képes lecserélni a Chrome „Új lap” oldalát, ezek közül pedig jó néhány ígér felhasználónként testre szabott kinézetet vagy funkcionalitást. A Memomizeban mi magunk szabályozhatjuk a felületen megjelenített tartalmat oly módon, hogy a kiegészítő telepítése után a weblapokon lévő szövegkijelöléseket emlékeztetőként mentjük el. Új lap nyitásakor a mentett szövegek valamelyike jelenik meg. A koncepciónak számos kreatív felhasználási lehetősége van.

NooBoss

Sok, hasznosnak tűnő böngésző kiegészítővel találkozunk, de mivel többségükre nincs nagy szükség, inkább nem telepítjük őket, hogy ne lassítsák a böngészőt. A NooBoss egy bővítménykezelő, amelynek segítségével egyrészt manuálisan gyorsan ki­ és bekapcsolhatók a bővítmények, másrészt pedig szabályokon keresztül automatizálhatók azok aktiválása. A NooBoss segítségével megtehetjük, hogy egy adott bővítmény csak egy megadott webhelyen legyen aktív.

Local CDN

A weblapok egyes funkciói és interaktív elemei JavaScriptet használnak működésükhöz. A webfejlesztők persze nem szeretnék újból és újból feltalálni a kereket, így szabadon elérhető JavaScript függvénykönyvtárakat hívnak segítségül az éppen szükséges funkciók kivitelezéséhez. A Local CDN lementi a leggyakrabban használt függvénykönyvtárakat a PC­re, és amikor böngészés közben a weblapok el szeretnék érni azokat, rendelkezésükre bocsátja helyi másolatukat, ezzel gyorsítva a betöltést.

WorldBrain

Valószínűleg mindannyiunkkal előfordult már, hogy olvastunk valami érdekeset egy weblapon, majd röviddel később hiába kerestünk rá az interneten az információra, hiába nézegettük a böngészési előzményeket, egyszerűen nem találtuk meg a kérdéses weblapot. A WorldBrain böngészőkiegészítő egy internetes keresőmotorhoz hasonlóan beindexeli a meglátogatott weboldalak összes szöveges tartalmát, így utólag kulcsszavas keresést hajthatunk végre a korábban meglátogatott lapokon. (PC World füzetek: Böngészőtuning nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel