– Megkezdődött a kis példányszámú tankönyvek kézbesítése azon általános iskolákba, ahol kisebbségi nyelven is folyik az oktatás. Az oktatási minisztérium igyekszik az elkövetkezendő időszakban eljuttatni ezeket a könyveket mind a 163 általános iskolába, ahol kisebbségi nyelven is tanulnak a diákok, és ez azt jelenti, hogy több mint 28 ezer tanulóhoz jutnak majd el ezek a könyvek. Magyar nyelven 78 iskolába kerülnek el a belgrádi Tankönyvkiadó Intézet könyvei, 75 általános iskolába, és három speciális iskolába, ahol folyik magyar nyelvű oktatás is, és ez 10 259 tanulót érint, hiszen jelen pillanatban ennyi diák tanul magyar nyelven – emelte ki Jerasz Anikó oktatási államtitkár pénteken reggel Magyarkanizsán, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában, ahol Ótott Róbert tartományi oktatási titkár, a tartományi kormány alelnöke, Mackó Zsuzsanna, a tartományi oktatási titkárság altitkára, Snežana Oluški Vlačić, a bánáti tanfelügyelőség vezetője, Hugyik Richárd, az MNT VB elnöke, Varjú Potrebity Tatjana, az MNT VB oktatással megbízott tagja, Újvári Zsombor, a magyarkanizsai községi képviselő-testület elnöke, Bagány Ágnes a községi tanács oktatással megbízott tagja társaságában átadta a térítésmentes tankönyveket, amelyeket az intézmény diákjai a tanítás első napján kapnak kézhez. Az oktatási minisztérium biztosítja ingyenesen ezeket a tankönyveket, a magyar ajkú általános iskolás diákok esetében 37 címszóról van szó. Ezek szerzői tankönyvek, a magyar nyelv és irodalom tankönyvei, a zenekultúra, és a képzőművészet, valamint a történelem oktatásához készült kiegészítők, és a képzőművészeti kiegészítő a 6. osztályosok számára.
Magyarkanizsát követően a zentai Petőfi Sándor Általános Iskolába és a bácskossuthfalvi Id. Kovács Gyula Általános Iskolába is eljutott az értékes tankönyvcsomag.
MAGYARKANIZSÁN 639 CSOMAG
A magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános iskolában a központi épület mellett még négy kihelyezett épületben folyik magyar tannyelvű oktatás. Összesen 639 diák tanul magyar tannyelven, az ő számukra érkeztek meg a tankönyvek az intézménybe, ezeket a diákok a tanítás első napján kapják kézhez. Az elsős diákok öt, a másodikosok, a harmadikosok, a negyedikesek és az ötödikesek négy-négy, a hatodikosok hat, a hetedikesek és a nyolcadikosok pedig öt-öt könyvet fognak kapni. A mostani csomag minden kisebbségi tannyelven tanuló diáknak jár, az oktatási minisztérium jóvoltából 204 tankönyvet kapnak majd kézhez a kisebbségi tannyelveken tanuló diákok. Emlékeztetőül mondjuk el, hogy Szerbiában a kisebbségi tannyelvek közül a magyar nyelv mellett albán, bolgár, bosnyák, horvát, román, ruszin és szlovák nyelven folyik teljes körű oktatás. Az említett tankönyvek a megfelelő példányszámban kerültek nyomtatásra, melynek teljes összege 44.667.921 dinárt tesz ki. A tavaly meghozott kormányrendeletnek köszönhetően 42.463.200 dinár áll már a rendelkezésünkre, további 2.204.721 dinárt pedig utólagosan biztosít az oktatási minisztérium, hogy a teljes szükséges összeget lefedjük – mondta Jerasz Anikó.
Szepesi Zoltán, a magyarkanizsai J. J. Zmaj iskola igazgatója örömmel fogadta a tankönyveket, amelyek – mint mondta – sokat segítenek a családoknak.

A zentai Petőfi Sándor Általános Iskolába is eljutott a magyar nyelvű ingyentankönyvcsomag (Gergely Árpád)
ZENTÁRA IS ELVITTÉK A TANKÖNYVCSOMAGOT
Jerasz Anikó oktatási államtitkár pénteken délelőtt a zentai Petőfi Sándor Általános Iskolába is elvitte a magyar nyelvű ingyentankönyv-csomagot. A tankönyvek átadásán jelen volt Gordán Kolos iskolaigazgató, Ótott Róbert, tartományi oktatási titkár, a tartományi kormány alelnöke, Mackó Zsuzsanna, a tartományi oktatási titkárság altitkára, Snežana Oluški Vlačić, a bánáti tanfelügyelőség vezetője, Varjú Potrebity Tatjana, az MNT VB oktatással megbízott tagja, Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere, Bognár Zsolt, a községi tanács művelődéssel és oktatással megbízott tagja, valamint Juhász Attila, a zentai községi képviselő-testület alelnöke.
Gordán Kolos nagy örömnek és segítségnek nevezte, hogy a tanulók ingyen megkapják a tankönyveket:
– Külön öröm számunkra, hogy megjelentek a kisegítő füzetek, hiszen tudjuk, hogy a hazai tankönyvekben a magyar történelemre vonatkozó rész egy kicsit hiányos. Ezekkel a munkafüzetekkel és kiegészítőkkel sokkal szívesebben tanulják a gyerekeink a magyar történelmet.
– Ahhoz, hogy ezek a kiadványok elkészüljenek, a Magyar Nemzeti Tanács, a tartományi oktatási titkárság és a Vajdasági Pedagógiai Intézet nagymértékű összefogására és összehangolt munkájára, igazi csapatmunkára volt szükség. Kifejezetten örülök annak, hogy sikerült a kiegészítőket is beiktatni, és ezáltal minden diákhoz eljuthatnak. Hiszen ezeket a tankönyveket újonnan adták ki, nem régóta vannak forgalomban, elképzelhető, hogy több család és pedagógus eddig még nem szerzett róla tudomást, így azonban mindenki nagy hasznukat veheti a tanítás és a tanulás során – emelte ki Jerasz Anikó.
– Ez a tevékenység és az elért eredmény számunkra, a vajdasági magyar közösség számára az anyanyelvű oktatás szempontjából rendkívül fontos, és mindez a Vajdasági Magyar Szövetség politizálásának köszönhető, vagyis annak, hogy az oktatási minisztériumban a VMSZ államtitkári szinten képviseli közösségünk érdekeit – tette hozzá az államtitkár.
A zentai Petőfi Sándor Általános Iskolában összesen 372 diák tanul magyar tannyelven, egy részük a központi épületben, másik részük a felsőhegyi Csokonai Vitéz Mihály kihelyezett tagozatban.
Jerasz Anikó azt is hangsúlyozta, hogy az oktatási minisztérium jóvoltából, ahogyan az előző években, a nagycsaládból származó diákok vagy a más okból rászoruló tanulók további ingyentankönyveket kapnak, amelyek magánkiadók tankönyveit is tartalmazzák. A nyár folyamán ezen tankönyvek is megérkeznek az intézményekbe.

Jerasz Anikó és kísérete Bácskossuthfalván (Kazinczy Paszterkó Diana)
TÉRÍTÉSMENTES TANKÖNYVEK BÁCSKOSSUTHFALVÁRA
Megérkeztek Bácskossuthfalvára az ingyentankönyvek. A helyi oktatási intézmény 263 diákja részesül majd belőlük. Az Id. Kovács Gyula Általános Iskolában Jerasz Anikó oktatási államtitkárt és kíséretét dr. Crnkovity Gábor iskolaigazgató és munkatársai, Milana Minarski, a zombori iskolaigazgatóság vezetője, a községi önkormányzat és a falu tanácsának a képviselői fogadták.
– Alkotmányos joga mindenkinek, hogy az anyanyelvén, azaz a kisebbségi nyelveken is tanulhasson. Szerbiában az államnyelv mellett összesen nyolc kisebbségi tannyelven is folyik oktatás, így magyarul is. A következő hét végéig 163 iskola 28 ezer kisebbségi tannyelven tanuló diákja kapja kézhez az ingyenes tankönyveket, köztük 10.259 magyar tannyelven tanuló diák – mondta egyebek mellett Jerasz Anikó.
Dr. Crnkovity Gábor kiemelte, hatalmas segítség ez minden szülőnek, hiszen azok az általános iskolás diákot nevelő családok, amelyek nem jogosultak az ingyenes tankönyvekre, jól tudják, mekkora anyagi kiadás azok beszerzése.
– A családoknak minden támogatás jól jön a tanévkezdéshez, mert nem kis összeg a könyvek biztosítása. Az iskolák választják ki, hogy melyik kiadó könyveit használják, így van ez a mi esetünkben is. Volt egy idő amikor nem tudtuk évről évre biztosítani a tankönyvek használatának a folytonosságát, folyton más kiadótól voltunk kénytelenek a könyveket kijelölni, de már egy ideje szerencsére „beállt” ez a folyamat, és gyakorlattá vált a falunkban is a tankönyvcsere. Régebben az iskolánk is szervezett ilyen alkalmat, amikor a szülők elhozhatták és becserélhették a régi könyveket. Mivel a Tankönyvkiadó Intézet nem is ad ki minden könyvet magyarul, ezért kénytelenek vagyunk más kiadók könyveit is használni – tette hozzá az iskola igazgatója.

A tankönyvek mellett fontos kiegészítők is helyet kaptak a csomagban (Gergely Árpád)
Az általános iskolákhoz eljuttatott ingyentankönyvcsomagban összesen 37 különböző tankönyv szerepel. Minden évfolyam diákjai megkapják az olvasókönyvet és a zenekönyvet, az elsősök továbbá az ábécéskönyvet és egy-egy munkafüzetet az írás és olvasás tanulásához. A másodikosok két munkafüzetet kapnak, ezek a Beszélünk és írunk, illetve az Olvasási munkalapok címet viselik. A harmadikosok és a negyedikesek az évfolyamuknak megfelelő munkafüzetet kapnak magyar nyelvből, illetve olvasási munkalapokat. A felsősök olvasási munkafüzetet kapnak, valamint a nyelvtan gyakorlására szolgáló Magyar nyelv című tankönyvet. Ezenfelül a 6., 7. és 8. osztályosok egy-egy történelmi kiegészítő tankönyvet kapnak, amely a magyar nemzet történetét taglalja, valamint a hatodikosok csomagjában egy képzőművészeti kiegészítő is megtalálható Művészettörténeti áttekintés címmel. (zs) |

Nyitókép: A tankönyvek átadása a magyarkanizsai iskolában (Bajić Jenei Klementina)