2024. április 30., kedd
I. VIFÓ Ifjúsági Konferencia

Életutak

Pénteken tartották meg a XV. Vajdasági Szabadegyetem programrészeként az I. VIFÓ Ifjúsági Konferenciát a kishegyesi Kátai-tanyán.

– A VIFÓ Ifjúsági Konferencia a kibontakozni vágyó, vajdasági fiatalok táptalaja kíván lenni. A rendezvény azokról szól, akiknek van mondanivalója a világnak, a világról, legyen szó akár kudarcokról vagy sikerekről – olvasható a konferencia szervezőinek tollából. Viakter Olga, a konferencia koordinátora lapunknak nyilatkozva elmondta, azért is ítélték szükségesnek egy ilyen konferencia meglétét, mert úgy gondolják, hogy nagyon sok értékes fiatal van itt Vajdaságban, akik a sikeresség útján haladnak, mindennap teszik a dolgukat.

– Nekik is jó megmutatkozni nagyobb közönség előtt, elmondani a véleményüket, megosztani a tapasztalataikat, és ezáltal inspirálóan hathatnak sorstársaikra is – hallottuk a koordinátortól. – A jövőben is szeretnénk ilyen konferenciát szervezni, és szeretnénk, ha maguk a fiatalok – középiskolások, egyetemisták, fiatal felnőttek – jelentkeznének előadónak a számukra fontosnak tartott témákban.

I. VIFÓ Ifjúsági Konferencia témája az életutak és előadói: Marcikić Márk, Fehér Miklós, Bicskei Dénes és Nagy Abonyi Orsolya. Négy vajdasági fiatal, aki a saját életútjáról, tapasztalatairól, véleményéről beszélt.

Nagyabonyi Orsolya az újvidéki Orvostudományi kar hallgatója, és a vágya, hogy sürgősségi mentős legyen. Abban bízik, hogy a tapasztalatai inspirálóan hatnak majd a fiatalokra. Előadásában olyan kérdéseket tett fel a hallgatóságnak, amely kérdéseket ő is feltesz magának nap mint nap, valamint elmondta, hogy milyen küzdelmeken megy át annak érdekében, hogy orvos lehessen.

Marcikić Márk Szabadkán él és a saját startup vállalkozásának igazgatója, emellett játékfejlesztő programozó posztot is betölt. Mindig is nagy hangsúlyt fektet arra, hogy megossza tapasztalatait másokkal, erre ez a konferencia is remek lehetőség. Előadásában arról beszélt, hogy egy játékfejlesztő cégnek milyen nehéz elindulnia és talpon maradnia ezen a piacon.

Fehér Miklós, az újvidéki Magyar Tanszék hallgatója Fekete normalitás című ifjúsági regényéről tartott előadást. A könyv kézirata a Gion Nándor-pályázat első helyezettje lett. Miklós e kötet kapcsán beszélt depresszióról, öngyilkosságról, a társadalomba való beilleszkedésről.

Bicskei Dénes jelenleg Németországban él, 26 éves, egy áruházlánc raktára a munkahelye, szinte mindig dolgozik. Az előadásához a 26 év alatt megtapasztaltakat és átélteket vette alapul, arról beszélt, hogy hogyan sikerült leküzdenie a külföldi munkavállalás miatti akadályokat.