2024. április 30., kedd
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Péntektől újabb szigorítások

A belgrádi kórházakban nincs szabad hely, Nišbe kezdték szállítani a betegeket – Egész hétvégén zárva tartanak az éttermek és a kávézók

Országszerte kedvezőtlen, Belgrádban pedig katasztrofális a járványhelyzet, minősítette az aktuális helyzetet kedden Branislav Tiodorović járványügyi szakértő, az egészségügyi válságtörzs tagja. Mint mondta, Belgrádban teljesen megteltek a kórházi kapacitások, onnan már Nišbe kell a betegeket továbbszállítani.

Ana Brnabić kormányfő Aleksandar Vučić államfővel egyeztetett a koronavírus elleni küzdelem folytatása kapcsán, elsősorban arról beszéltek, melyik utat válassza az ország a következő időszakban: a kevésbé szigorú intézkedések melletti lassú javulást, vagy a szigorú intézkedések melletti gyorsabb felépülést. A kormányfő elmondta, hogy az államfővel azt is meg kell vitatnia, egyes tervezett intézkedések összhangban állnak-e az ország alkotmányával. Véleményének adott hangot, hogy az államnak, a helyzet javulása érdekében, mindenképpen szigorítania kell, a kérdés egyelőre csak az, milyen mértékben. A válságtörzs tagjai sem tudtak a tegnapi ülésen teljesen egyetérteni ebben a tekintetben, értékelte Brnabić.

(Fotó: AP via Beta)

A keddi járványügyi jelentés szerint 24 óra alatt rekordszámú, 22.837 koronavírustesztet végeztek el, 7999 személynek lett pozitív az eredménye, ami ugyancsak új – negatív – rekordnak számít (Fotó: AP via Beta)

Több sajtószerv is beszámolt azokról az új intézkedésekről, amelyeket a válságstáb hétfői ülésén előkészített, s amelyek december 4-étől, azaz péntektől lépnek életbe. A válságstáb a többi között azt ajánlotta, hogy a kormány minden élelmiszerboltnak korlátozza a nyitvatartási idejét, így azok a hét minden napján 21 óráig tarthatnak nyitva. A színházak és a mozik 17 óráig fogadhatnak nézőket, akár hétvégén is. A gyógyszertárak, a benzinkutak mindenféle korlátozás nélkül működhetnek, akárcsak a házhoz szállítási szolgáltatások. A piacokon hétköznapokon az eddigi szabályok alapján árulhatnak, hétvégén pedig reggel 6 és délután 15 óra között. Az egészségügyi válságstáb ajánlásai leginkább a kávézókat, a szórakozóhelyeket, az éttermeket, a fogadóirodákat, valamint az edzőtermeket, a játszóházakat, a medencéket, illetve a fodrászati és kozmetikai szalonokat és bevásárlóközpontokat érintik. A válságstáb tagjai ezekben az esetekben azzal az elképzeléssel álltak elő, hogy ezek az objektumok hétköznapokon 17 óráig dolgozhatnak, hétvégén pedig egyáltalán ne legyenek nyitva, vagyis pénteken 17 óra és hétfő reggel 5 óra között be kell zárniuk. A szerbiai közszolgálati média értesülései szerint a kormány csütörtökön teheti hivatalossá az új járványügyi intézkedéseket.

Mint korábban beszámoltunk, szigorításként felmerült a külföldről hazatérők karanténkötelezettsége vagy a PCR-teszt elvégzésének a kötelezettsége, de erről egyelőre nem derült ki több részlet.

SZERINTÜK ALKOTMÁNYELLENES

A kormányfő tegnapi nyilatkozatában közölte, hogy a keddi nap hetek óta mindig a legrosszabbnak számít a fertőzésszám tekintetében, bár a reggeli adatok ismeretében már el merte mondani, olyan hatalmas felszökkenés ezen a héten nem mutatkozott meg, mint korábban. Kitért arra is, hogy a parlament azért fogadta el a fertőző betegségek terjedésének megelőzéséről szóló törvény módosítását a közelmúltban, mert lehetővé akarta tenni az állam gyorsabb reakcióját az intézkedések bevezetése terén. Sajnos, mint mondta, ezt egyesek nem tudják megérteni, s már két felülvizsgálati kérelmet is kapott az Alkotmánybíróság a törvény miatt, a Dveri mozgalom és a Szerbiáért élek szervezet is az alaptörvénnyel ellentétesnek véli ezt a jogszabályt. Brnabić kifejtette, fontos a gyors reakció, amihez hozzátartozik a bírságok kiírása is olyan esetekben, amikor felelőtlen egyének nem tartják magukat az előírásokhoz, s kockáztatják a maguk és mások egészségét is.

NAPONTA 700 EZER EURÓ

A miniszterelnök elmondta, az állam naponta 700 ezer eurót költ el a koronavírustesztek beszerzésére, ennyi pénzből 20 ezer tesztet lehet vásárolni. Ma már Szabadkától Kosovska Mitrovicáig mindenütt vannak laboratóriumok, tette hozzá, s elmondta, hamarosan napi 25 ezer tesztet is el tudnak majd az országban végezni, legfeljebb 12 órát kell várni az eredményekre. A lakosság számához viszonyítva Szerbia végzi el a legtöbb koronavírustesztet a régióban, jelentette ki Brnabić.

A védőoltás beszerzésével kapcsolatban közölte: azon dolgozik a kormány, hogy több forrásból is biztonságos vakcinához jussanak hozzá, s a polgárok szabadon választhassanak, melyik gyártó terméke mellett döntenek. A nap folyamán tárgyalásokat folytattak a Pfizerrel, előző nap az orosz Sputnik V vakcina kapcsán egyeztettek, számolt be, s hozzátette, hamarosan húsz dózis orosz vakcina érkezik az országba minőségvizsgálat céljából. Az ország a kínai partnerekkel is tárgyal, s a kormányfő szerint ebből az országból is az elsők között érkezik majd hazánkba oltás, függetlenül attól, hogy Szerbia nem vett részt a vakcinák harmadik tesztfázisában.

ÚJVIDÉKEN KILENCEZER FERTŐZÖTT

Szerbia-szerte növekszik azoknak az önkormányzatoknak a száma, amelyek a járványhelyzet miatt rendkívüli állapotot hirdettek. Vajdaságban sem javul a helyzet, az újvidéki Közegészségügyi Intézet jelentése szerint egy nap alatt 1763 új esetet regisztráltak, ebből a legtöbbet, 472 fertőzést Újvidéken. Pancsován, Nagykikindán, Nagybecskereken, Zomborban, Szabadkán és Mitrovicán is meglehetősen nehéz a helyzet. Jelenleg a tartomány területén 27.123 aktív fertőzéses esetet tartanak nyilván, de a valós számok ennél jóval magasabbak, állapította meg jelentésében az intézet. A legtöbb fertőzöttet Újvidéken jegyezték, 8947-et, Pancsován 2500-at, Nagybecskereken 1700-at, Szabadkán és Nagykikindán pedig több mint ezer fertőzöttet regisztráltak. Az egészségügyi rendszer rendkívül nehéz helyzetben van, a dolgozók maximális energiát fektetnek abba, hogy fenntartsák annak működését, értékelte a Közegészségügyi Intézet. Nagykikindán kilencen haltak meg a fertőzés szövődményeinek következtében az elmúlt héten. Miroslav Dučić, a városi válságtörzs tagja közölte, hogy rendkívüli állapotot hirdettek a község területén, hogy a jövőben könnyebben és gyorsabban hozhassanak intézkedéseket. Mirko Stojisavljević, a nagykikindai kórház igazgatójának meglátása szerint az adatok azért rosszabbak, mert a betegséggel otthoni felépülésre hazaküldöttek esetében nem könyveltek el az utóbbi időszakban olyan sikeres eredményeket, mint korábban, sokan újra panaszokkal jelentkeztek a kórházban.

Maszk minden színben és minden mennyiségben. A felvétel Újvidéken készült (Ótos András felvétele)

Maszk minden színben és minden mennyiségben. A felvétel Újvidéken készült (Ótos András felvétele)

ÚJABB KITÜNTETÉSEK

Az államfő kedden a védelmi minisztérium és a Szerbiai Katonaság kitüntetett tagjainak adta át azokat az állami elismeréseket, amelyeket a koronavírus leküzdése érdekében folytatott harcukkal érdemeltek ki. Ahogyan az egy nappal korábban orvosoknak, klinikák vezetőinek átadott kitüntetéseket, ezeket is még a fegyvernyugvás napja alkalmából ítélték oda, de a járványhelyzetre való tekintettel több különálló rendezvény keretében vehették át az érintettek. Az államfő hősies tettnek nevezte a katonaság tagjainak áldozatos munkáját a koronavírus ellen folytatott harcban, s azt mondta, különleges személyek képesek csak ilyen feladatoknak a sikeres ellátására, a civil lakosság védelmére.

MIROVIĆ FELÉPÜLT

A tartományi kormány szerdai ülésén Igor Mirović kormányfő elnököl, akinél korábban koronavírus-fertőzést állapítottak meg, számolt be a Tanjug. Gyenge szimptómákkal heverte ki a betegséget, két hétig házi karanténban tartózkodott, és felgyógyult.

ISMÉT REKORDOK DŐLTEK

A keddi járványügyi jelentés értelmében Szerbiában az előző 24 óra alatt rekordszámú, 22.837 koronavírustesztet végeztek el, 7999 személynek lett pozitív az eredménye, ami ugyancsak új (negatív) rekordnak számít. Ebben az időszakban 48 beteg hunyt el, amivel 1652-re nőtt a járvány szerbiai áldozatainak száma. A halálozási arány 0,90 százalék. Kórházi ápolásra 7499 páciens szorul, közülük 269-en vannak lélegeztetőgépen. A pandémia kezdete óta az országban 1.800.419 tesztet végeztek el, és 183.437 Covid–19-esetet regisztráltak.