2025. július 27., vasárnap

Teljesen átalakul a külhoni ösztöndíjrendszer

Elvárásként jelenik majd meg a tanulmányokat követő visszatérés a szülőföldre

A magyar kormány elfogadta a külhoni ösztöndíjrendszer teljes átalakításáról szóló előterjesztést, a résztvevő hallgatók létszáma negyven százalékkal nő és 2030-ig a rendelkezésre álló forrás 700 millióról 1,8 milliárdra bővül – jelentette be Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára pénteken Tusnádfürdőn.

Az államtitkár a Felsőoktatási kihívások a Kárpát-medencében – Egyetem 2030 címmel rendezett kerekasztal-beszélgetésen elmondta: megerősítik a Makovecz Programot, amely a Kárpát-medencei magyar egyetemek közötti kapcsolattartását szolgálja. Emelni szeretnék a Collegium Talentum programban résztvevő doktori ösztöndíjasok számát és a támogatási összeget egyaránt.

Változásként említette, hogy amikor magyarországi tanulmányokat folytat egy külhoni fiatal, akkor az adott régió egyetemeihez mérten támogatnák, azaz az a prioritás, hogy ha elérhető egy képzés a külhoni egyetemen, akkor ott tanuljanak a fiatalok. Elvárásként jelenik majd meg a magyarországi tanulmányokat követő visszatérés a szülőföldre – jelezte.

Kitért arra is, hogy emellett egy új ösztöndíj bevezetésén dolgoznak, ami a „Székely bicskás” munkacímen fut, és azok a nagyon tehetséges külhoni magyar fiatalok részesülhetnek majd benne, akik felvételt nyernek az adott ország valamely legerősebb egyetemére. Itt is az a cél, hogy a legjobban képzettek hazatérve, a saját közösségüknek adják vissza a tudásukat – húzta alá.

Rámutatott: az Egyetem 2030 program fő célja, hogy legyen egy magyar egyetem a világ top 100 egyeteme között, és legyen több magyar intézmény Európa Top 100-as egyetemei között. A külhoni lába az Egyetem 2030 programnak a külhoni magyar egyetemek fejlesztését, fejlődését célozza, azt szeretnénk elérni, hogy tovább erősödjenek ezen intézmények.

A cél, hogy a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola jövőre, amikora a névadó születésének 350. évfordulóját ünneplik, egyetemmé váljon, illetve, hogy az erdélyi Sapientia Egyetem a székhelye szerinti ország magánegyetemei között a legjobb tízbe kerüljön. A magyar kormány minden ehhez szükséges támogatást biztosítani kíván – mutatott rá.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Varga-Bajusz Veronika (Fotó: MTI)