2024. május 8., szerda

Szükségállapot Voronyezsben

Az ukrán határtól 250 kilométerre található Voronyezsnek a polgármestere tegnap szükségállapotot hirdetett, miután az oroszországi várost ukrán dróntámadás érte. Voronyezs mellett található egy légibázis, amelyről Szu-34-es gépek indulnak Ukrajna bombázására.
A városban 13-15 robbanást lehetett hallani, részben a légitámaszpont irányából. Egy lakóházra törmelék hullott, valószínűleg a légvédelem által lelőtt támadó eszközök maradványai. A támadás miatt egy kislány sérüléseket szenvedett.

Az ukrán haderő előzőleg Tocska-U rakétákkal támadta a határhoz közeli Kurszk orosz várost – írja a Reuters. Moszkva közölte: a légvédelem három ilyen rakétát semmisített meg. A Tocska szovjet gyártmányú taktikai ballisztikus rakéta, amelynek a Tocska-U a legfejlettebb változata. Hatótávolsága 120 kilométer.

Az amerikai Hadtudomány Intézet (ISW) azt állítja, hogy Kelet- és Dél-Ukrajnában a megszálló orosz erők offenzívára készülnek. Ám idővel még nagyobb támadás következhet. Erről már a Bild számolt be.

A német bulvárlap megszerzett egy titkos dokumentumot, amelyből az derül ki, hogy Berlin orosz támadásra számít a NATO keleti szárnya ellen. Az irat – amely valószínűleg a hírszerzési szervezetek által elkészített forgatókönyvek egyike – felvázolja a konfliktushoz vezető utat. Hónapra pontosan leírja az orosz és nyugati tervet, amely 2025 nyarára NATO-katonák százezreinek bevetésével járna.
A lap által megosztott információkból kiderül: az események 2024 februárjában kezdődnek azzal, hogy Oroszország 200 ezer katonát hív be egy mozgósítás keretében. Ezután az orosz haderő sikeres tavaszi offenzívát indít Ukrajnában, és júniusra jelentős sikereket ér el.

A forgatókönyv szerint az orosz felvonulás a Nyugat ellen júliusban kezdődik. Moszkva első lépésben fellázítja az orosz kisebbségeket Észtországban, Lettországban és Litvániában, ahol összecsapásokra kerül sor a többségi lakossággal. A válságot Oroszország ürügyként használja fel arra, hogy 50 ezer katonát vonjon össze a lengyel és litván határon. Októberben további csapatokat és közepes hatótávolságú rakétákat telepítene Kalinyingrádba.

Jövő márciusban ismét katonákat küldene a balti államok határára. A NATO pedig 2025 májusában elrendelné 300 ezer katonája kivezénylését a keleti szárnyra.

A titkos dokumentumból azonban nem derül ki, hogy végül lesz-e háború.

Nyitókép: Beta/AP