2024. április 27., szombat

Élőfal az ellenzék és a hatalom között

A házelnök megválasztása körüli vitájában felmerült: Ana Brnabić kormányfő, vagy képviselő ebben a pillanatban

A köztársasági képviselőház kedden is folytatta a házelnök megválasztásáról szóló vitát. A képviselők előtt egyedüli javaslatként a Szerb Haladó Párt jelöltje, Ana Brnabić házelnökké választása áll. A vita a február 6-án megkezdett alakuló ülés folytatása, és bár a házelnök kompetenciáinak megvitatásáról kellene hogy szóljon, hétfőn és ma is éppen erről esett a legkevesebb szó. A hatalmi koalíció, valamint az ellenzéki pártok képviselői mindenekelőtt a hazafiasság kérdését firtatták, azt, hogy Szerbia mikor mondott le, illetve lemondott-e Koszovóról. Arról is hosszú meddő vita folyt, hogy mely képviselők rendelkeznek kettős állampolgársággal.

Beta

Beta

A keddi ülésen, az alakuló ülés második pontja körüli vitában az ellenzék többek között felvetette a kérdést, vajon Ana Brnabić, Miloš Vučević, Nikola Selaković, vagy Ivica Dačić a törvények szerint jár el, amikor képviselőként vesz részt a képviselőház vitájában. Miroslav Aleksić, a Szerbiai Népi Mozgalom frakcióvezetője a munkarendi szabályzat azon pontjára hivatkozva, miszerint a parlamenti képviselők nem tölthetnek be más állami tisztséget, felvetette, vajon a még mindig aktuális kormány tagjai részt vehetnek-e az ülésen.

Milenko Jovanov, az SZHP frakcióvezetője azzal válaszolt, hogy az ellenzék kettős mércével tekint a jogszabályokra, hiszen Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Pártja képviselője is annak idején tartományi sporttitkár volt még, amikor egy korábbi mandátumában beülhetett a parlamenti padokba. Tepić replikájában közölte, mielőtt parlamenti képviselő lett, lemondott a tartományi funkciójáról. Jovanov ugyanakkor rámutatott, hogy a jelenlegi kormány műszaki mandátumban működik, ők már lemondtak a funkciójukról, azzal, hogy az új kormány megválasztásáig kormánytevékenységet folytatnak.

A keddi ülés legnagyobb botránya Biljana Đorđević (Zeleno-levi front) beszédét követően következett be, lévén több tucat biztonsági őr és rendőr ment be az ülésterembe. A képviselőnő azt mondta, ha betartanák az Alkotmányba foglaltakat, normális hangnemben lehetne a parlament elnökjelöltjéről beszélni. Szerbia azonban nem jogállam, szögezte le, ezért a vita a választás elcsalását is érinti, annak ellenére, hogy Ana Brnabić kormányfő azt állítja, hogy nem történt szavazatlopás. Đorđević svéd intézetek jelentéseiből idézett, amelyek szerint Szerbia autokrata ország, a Friedom House jelentése szerint is csupán részben szabad ország, az ODHIR tájékoztatása szerint pedig elmosódtak a határok az állam és a hatalmi párt között. Erre az SZHP képviselői azt mondták, az ODHIR-jelentésben nincs szó a választások elcsalásáról, és azzal vádolták az ellenzéket, hogy államellenes politikát folytat, hogy az uniós intézményeket arra kérték, vonják meg Szerbiától a pénzforrásokat, illetve hogy elismerték Koszovó függetlenségét, cserében azért, hogy az uniós intézmények leváltsák Aleksandar Vučićot az állam éléről. Az ellenzéki képviselők válaszolni akartak a vádakra, de az elnöklő nem adott nekik szót. Több ellenzéki képviselő erre energikusan felállt, hogy elmagyarázzák, a parlament munkarendi szabályzata garantálja számukra is a felszólalás jogát, erre azonban több tucat biztonsági őr vonult be a terembe, élő falat képezve a hatalmi pártok képviselői, a szószék és az ellenzék között. Lökdösődésre is sor került, szitkozódás is elhangzott a hatalmi párt képviselői részéről. Az ülés hangközvetítése ekkor megszakadt. Percekig tárgyaltak az ellenzéki képviselők az elnöklővel, jobb belátásra bírva őt, ám ezt zajkeltéssel kellett fokozniuk, hogy az elnöklő és az őt tanácsoló parlamenti titkár végül lehetőséget adjon az ellenzéknek a viszontválaszra és a munkarendi szabályzat alkalmazására.

Marinika Tepić arra szólította fel az elnöklőt, hogy távolítsa el a rendőröket a teremből, senkinek sincs joga akadályozni a képviselők mozgását, ne alkalmazza őket a megfélemlítés eszközeként.

Ezt követően folytatódott az éles vita, amelynek során a személyeskedés sem maradt el.

Az ülés szerdán folytatódik.

Nyitókép: Beta