2024. május 19., vasárnap

Az első japán greenfield beruházás Európában

A Toyo Tires inđijai üzemében ötmillió gumiabroncs gyártását tervezik

Megnyitotta gyártóüzemét Inđijában a japán Toyo Tires, a világ egyik vezető gumiabroncsgyártó vállalata, amely több mint 70 éve gyárt és fejleszt. A szerdai avatóünnepségen részt vett Aleksandar Vučić államfő is. Szerinte a világ legjobb vállalata fektetett be Szerbiában, és várhatóan hamarosan az ország legnagyobb kiszállítója lesz, emellett újabb beruházásokban érdekelt Inđija területén.

Az államfő a gyártóüzemben tett körsétája során elmondta, a Toyo Tires nagy lehetőségeket kínál az ország, szűkebben pedig Inđija és a környező települések számára is. A gyár jelenleg 460 munkást foglalkoztat, és a jövő év végéig további 120 alkalmazottal bővíti a foglalkoztatottak számát. A fejlesztéseknek köszönhetően újabb munkahelyekre lehet számítani, az automatizált és digitalizált munkafolyamatok ellenére.

A japán vállalat inđijai üzemében két gyártósort indított el; egyiken a Toyo Tires, a másikon a Nitto abroncsokat gyártja. A tervek szerint 2023-ban 5 millió darab abroncsot gyártana, elsősorban az európai, közel-keleti, afrikai és észak-amerikai piacra.

– Ez egy különleges nap Szerbia számára. Ez a legjobb gyár a világon, minőségében és felszereltségében is – vélekedett Vučić, közölve, arra számít, hogy a legjobb autóknak a legjobb minőségű gumiabroncsokat éppen Szerbiában gyártják majd, ezáltal az ország jó hírét víve a világba.

Vučić kiemelte, az eddigi legnagyobb japán beruházás valósult meg az országban, ugyanis 382 millió eurót fektettek ebbe a gyártóüzembe. Megtiszteltetésnek tartja, hogy az egyik japán nagykövet bizonyos fokon párhuzamot vont a szerbek és a japánok között, mondván, hogy a japánok kereskedők, szamurájok és mezőgazdászok, a szerbek pedig félig szamurájok, félig mezőgazdászok.

Kacumata Takahiko, Japán belgrádi nagykövete reményét fejezte ki, hogy a beruházással új piacok nyílnak meg országa számára, ugyanis ez az első japán greenfield beruházás nemcsak Szerbiában, hanem egész Európában is. (A Greenfield beruházás révén az új piacra belépő vállalatok teljes erőfölénybe kerülnek az általuk gyártott, eladott vagy nyújtott termékek és szolgáltatások felett, mivel egy ilyen vállalat pénzügyi szempontból már más vállalatokhoz képest erős. – szerk. megj.)

Emlékeztetett arra, hogy két évvel ezelőtt, amikor letették a gyár alapkövét, még tombolt a koronavírus-járvány. Akkor Simicu Takasi, a japán cég főigazgatója csak virtuálisan tudott részt venni az eseményen. Ez alatt az idő alatt a világ gyökeres változásokon ment keresztül; a nemzetközi közösség arra kényszerült, hogy számos változást eszközöljön ki a túléléshez. Kacumata rámutatott, az új gyártóüzemben a legkorszerűbb és a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak is megfelelő gyártási technológiát alkalmazzák.

Simicu Takasi, a Toyo Tires főigazgatója rámutatott, Szerbia és Japán kapcsolata még 1882-ben kezdődött, és a mai napig tart. Reményét fejezte ki, hogy a beruházás csak elmélyíti a két ország baráti viszonyát. Kiemelte, egyelőre elsősorban a nyugat-európai piacra gyártanak, de a további fejlesztésekkel az Egyesült Államokba is terveznek exportálni.

A Toyo Tires a világon mintegy 13.000 foglalkoztatottal dolgozik. Termékeinek 85 százalékát a kiváló minőségű Toyo Tires és Nitto abroncsok képezik.

Inđija önkormányzata a 117 ezer négyzetméteres gyár kiépítéséhez 63 hektár földterület biztosításával és a szükséges infrastruktúra kiépítésével járult hozzá.

Nyitókép: Tanjug/Rade Prelić