2024. április 30., kedd

Életbe lép az életfogytiglani börtönbüntetés

December 1-jén, azaz tegnap életbe lépett a tényleges életfogytiglani börtönbüntetés, amely a büntetőjogi törvény szerint a 30-tól 40 évig terjedő, letöltendő börtönbüntetést váltja majd fel, mint a Szerbiában kiróható legszigorúbb büntetést.

Az új intézkedés értelmében életfogytiglanit kaphat az, aki gyilkosságot, nemi erőszakot követ el kiskorún, állapotos nőn, magatehetetlen személyen, ezenkívül a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságok végrehajtói, a kiskorúak megrontói, a legmagasabb állami méltóságok gyilkosai, az alkotmányos rend és Szerbia biztonsága ellen súlyosan vétők, valamint a népirtásra, emberiesség elleni bűncselekményekre, háborús bűnökre vagy terrorista cselekményekre szövetkezők. Ezzel a büntetőtörvény részévé vált az úgynevezett Tijana-törvény, amelyet a Tijana Jurić Alapítvány kezdeményezett 2017-ben, és 160 ezer polgár támogatott.

A büntető törvénykönyv a módosításával az életfogytig tartó szabadságvesztés mellett számos más újdonságot is tartalmaz. Súlyosabb büntetéssel számolhatnak Szerbiában a visszaeső bűnözök és a drogkereskedők, és megjelenik egy új bűncselekmény is, ez pedig az ügyvédek elleni erőszak. Ugyanakkor szigorodik a munkáját végző hivatalos személy ellen elkövetett bűncselekmény után járó büntetés is, az ellenőrök, közjegyzők, ügyészek és bírók, valamint a szolgálatot teljesítő rendőrök és katonák elleni erőszak is szigorú büntetést von maga után. Ezekben az esetekben kettőtől tizenkét évig terjedő börtönbüntetés szabható ki, attól függően, hogy milyen súlyos a bűncselekmény.

A büntetőtörvény szigorításait az idén májusban szavazták meg a köztársasági képviselőházban.