2025. július 9., szerda

Folytatják a tiltakozást

A ZOMBORI BORELIBEN

Tegnap beszámoltunk róla, hogy a zombori Boreli cipőgyár dolgozói jelképes blokád alá vonták a városi közigazgatás épületét, mert négy hónappal azután se történt semmi, hogy ígéretet kaptak, a városvezetés megszervezi a cipőgyár és a gazdasági minisztérium közti találkozót, hogy rendezzék a 2004 óta fennálló vagyonjogi vitát a horvátországi Borovo gyár és Szerbia legnagyobb cipőgyára, a Boreli között. A városi közigazgatás képviselője meghallgatta a dolgozók követeléseit, ennek ellenére a cipőgyári alkalmazottak pénteken is a zombori képviselő-testület elé vonultak, immár sípokkal, kürtökkel, vuvuzelákkal, de az ügyfélforgalmat ma se akadályozták, csupán hangosan tiltakoztak.

– Csütörtökön szakszervezeti vezetőként találkoztam Nebojša Ćirić gazdasági miniszterrel, és meghallgatást kértem a Boreli ügyében – jelentette ki lapunknak Stipan Ezgeta. – A miniszter jelezte, hajlandó a megbeszélésre, de konkrét időpontról nem állapodtunk meg. Szerintem ezt a találkozót Zombor polgármesterének, Nemanja Delićnek kell levezényelnie, ezért is tiltakozik itt a gyárunk mintegy 400 dolgozója. A Szerbia-szerte lévő kiskereskedelmi részlegeinkben alkalmazottakat nem akartuk mozgósítani a költségek miatt, de nem kizárt, hogy ők is demonstrációkba kezdenek saját telephelyeiken. Hétfőn kétségkívül folytatjuk a tiltakozást, és megtörténhet, hogy radikalizáljuk a megmozdulást, és útzárlatokhoz is folyamodunk – nyilatkozta a szakszervezeti vezető.
Megszólítottuk Mirko Vujanovićot, a zombori cipőgyár igazgatóját is. Elmondása szerint a legnagyobb probléma a Boreli vagyonának definiálatlansága. A rendezetlen vagyonjogi helyzet miatt késlekedik a cég privatizációja.
– Elképzelhetetlen, hogy például a Zombor főutcáján álló, kétszintes üzlethelyiségünket a hátunk mögött négyzetméterenként 500 euróért adták el, miközben a kültelkeken egy garázsért is ennyit kérnek. Mi soha nem mondtuk, hogy az általunk használt boltok a miéink, hanem azt, hogy a bilaterális szerződéskötésig se Horvátország, se Szerbia nem idegenítheti el őket. Most az történik, hogy a horvát fél szerb segítséggel eladja Horvátország szerbiai vagyonát. Csakhogy mindebből egyik ország se lát hasznot, hanem a vásárlók profitálnak, akik nyomban továbbadják a megvett üzlethelyiségeket, persze nem a kifizetett minimális áron – nyilatkozta a cipőgyár igazgatója.
Mirko Vujanovićtól és Stipan Egzetától megtudtuk, hogy a zombori Boreli cipőgyárra van megbízható, a szakmában dolgozó külföldi vevő, tehát a privatizálás nyomban megtörténhetne, amennyiben tisztázódna a gyár vagyonjogi helyzete, ezt pedig a kormánytól várják.
– A vevőnek és nekünk is teljesen mindegy lenne, ki adja el a termelési vonalat és a kiskereskedelmi részleget, Szerbia vagy Horvátország, már amennyi a tulajdonukban van, csakhogy maradjon egyben a Boreli hasznosítható vagyona, így életképesként őrizhetnénk meg a gyárat – hallottuk a tiltakozók között álló a gyárigazgatótól.

Magyar ember Magyar Szót érdemel