2025. július 10., csütörtök

Aki széket tud csinálni, asztalt is tud

Ötször bukott a felvételin, mégis szobrász lett
A fiú és a béka - szökőkút (fotó: Fekete J. József) Laza Kostić szerb romantikus költő szobrának fölállítása hívta fel a zomboriak figyelmét egy végtelenül szerény, majdhogynem zárkózott helybéli alkotóra, akinek munkáival a városban több helyen találkozhattak már, Vajdaság-szerte és Magyarországon egyaránt megtalálhatók kül- és beltéri szobrai. Igor Šeter nem rendelkezik akadémiai végzettséggel, mégis a legösszetettebb figurális ábrázolás mellett kötelezte el magát. Nem hagyományos anyagokkal dolgozik, s részben ennek tulajdonítja, hogy amíg meghívták például Londonba kiállítani, Szerbiában egyetlen galéria se érdeklődik munkái iránt.
Igor Šeter 1951-ben született Ljubljanában, 1981-től Zomborban él. Képesítése szerint állategészségügyi technikus. Abszolvált a tejtechnológia szakon, de akkor úgy érezte, inkább azzal foglalkozik, amihez kedve van és amit szeret, mint hogy egész életét egy tejgyárban töltse, így lett képzőművész. Meg szerette volna szerezni hozzá az akadémiai oklevelet is, fölvételizett Újvidéken, Belgrádban, Ljubljanában háromszor is, ám minden alkalommal eltanácsolták. Viszont Újvidéken a rajz mellett az agyagmodellezés is felvételi feladat volt, és ez döntően kihatott további pályájára.

– A képzőművészek között manapság egyre több a festő, egyre kevesebb a szobrász, és ezek is inkább installációkkal foglalkoznak. A szobrászat ugyanis rengeteg piszokkal járó foglalkozás, a szoboröntés nemkülönben. A műöntödében még a modellezőnek se ajánlják, hogy abban a fázisában nézze meg a munkáját, amikor eltávolítják róla az öntőformát, annyira ronda és koszos – mondja a zombori szobrász.

Csavargó az alkotó kertjében

Legelőbb domborműveket készített, majd egész alakos figurákat, szökőkutakat, belsőépítészeti dekoratív elemeket, iparművészeti tárgyakat. Legutóbb Laza Kostić szerb romantikus költő padon ülő szobrát készítette el a Moj Sombor (Az én Zomborom) polgárok egyesülete megrendelésére.

– Már kezdettől fogva leginkább megrendelésre dolgoztam, ami szerintem művészetem javára vált. A megrendelők ugyanis egyre igényesebbek lettek, és egyre finomabb elvárásaikat nekem a megmunkálással és kivitelezéssel kellett kiszolgálnom. Az ötlet általában közös: több változatot megrajzolok, ezek közül választ a megrendelő. Nem mindig a nekem leginkább tetszőt, mondjuk, statikus szobrot az általam kedvelt dinamikus helyett, ilyenkor a vevő megkapja, amit rendelt, én meg megcsinálom magamnak a nekem tetsző változatot. Munka közben persze sokszor lerombolom az agyagfigurát, mert ha elmozdítom az alak karját, meg kell változtatnom a testtartását, mozdítanom kell a lábán, ilyenkor legjobb elejéről kezdeni az egészet – vallja beszélgetőtársunk.

Csavargó az alkotó kertjében

Kül- és beltéri szobrait, emberalakos szökőkútjait szemlélve önkéntelenül merül fel a kérdés, hogy akadémiai képzettség híján honnét szerezte anatómiai ismereteit, amelyek a mozgásban ábrázolt figurák esetében hangsúlyos követelményként jelennek meg.

– Állategészségügyi technikusként jószáganatómiai alapismeretekkel rendelkeztem, a többit rá kellett tanulnom, s mindent kipróbálnom rajzban, modellezésben. Olyan dolog ez, mint amikor valaki elkészít egy széket, akkor nagy valószínűséggel egy asztal elkészítését is rá lehet bízni. Mielőtt nekikezdenék egy szobor létrehozásához, hosszasan elemzem a figura testtartását, a megörökítendő mozdulatot, az üzenethordozó arckifejezést, öltözékének esését, gyűrődését. Ezt követően a vázat készítem el, vasból, fából, polisztirol habból, drótból. Erre a modellre építem az agyagmodellt, amit éppen addig finomítok, részletezek, hogy ne csússzon át giccses túlcicomázásba. A modellről gipsznegatív készül, majd hideg öntéssel viszem fel rá a poliészter műgyantát és a kiegészítő anyagokat, márványt, követ, vasat, bronzot, ahogy már a szobor megkívánja. Az elkészült pozitív a végső megmunkálás során lesz szoborrá, általában úgy három hónap alatt. Felénk sajnos még erős ellenérzéssel vannak a poliészterrel szemben, mert ha azt hallják, műanyag, nyomban nejlonzacskóra gondolnak. Meglehet, hogy Szerbiából éppen emiatt nem kaptam még egyetlen galériába se meghívást, ugyanakkor Európából, ahol bevett szobrászati anyag a műgyanta, nem egy alkalommal kerestek meg – hallottuk az alkotótól

Szoborváz

Igor Šeter megrendelői általában művészetbarátok, de együttműködik építészekkel, belsőépítészekkel épületek belső terei kialakításában. Szobrai állnak Zomborban, Szondon, Szabadkán, Padén, Nagybecskereken, a csonoplyai tónál, Kecskeméten, Baján, Budapesten. A műgyantából készült alkotásokról a megrendelő óhajára a műöntödében bronzöntvényt készítenek.

– Számomra a mozgásban lévő alak megmintázása a legnagyobb kihívás, a szobor révén meg kell mutatkoznia az emberi temperamentumnak, az arcnak üzenetet kell közvetítenie, így például Laza Kostić esetében a költő szellemiségét igyekeztem megragadni. Örülök, amikor látom, hogy a járókelők leülnek a szobor mellé a padra, mert megszólítja őket a költő – nyilatkozta Igor Šeter.

Laza Kostić - részlet

Laza Kostić - bronz

Szemlélődő

Csavargó

Szélben

Lány

Gyerekek

Szaxofonos a szabadkai Boss étterem udvarában

Magyar ember Magyar Szót érdemel