2025. július 10., csütörtök

Új vagyonkezelő a Zombori Rádióban

Nagybecskerekről érkezik a megmentő?
Több mint négy évtizede ebből az épületből sugározza műsorát a Zombori Rádió (fotó: Fekete J. József) A Privatizációs Ügynökség a nagybecskereki Viorika Blažint nevezte ki a 2007 novemberében sikertelenül magánosított, azóta tengődő Zombori Rádió ideiglenes vagyonkezelőjévé. Az Ügynökségnek a rádióhoz eljuttatott értesítése szerint a kinevezés még augusztus 15-én történt, de a cég vagyonának állami tulajdonban lévő része fölött rendelkező vezető eddig még nem járt a rádióban.

MI TÖRTÉNT EDDIG?

A Zombori Rádiót jelképes napon, november másodikán, halottak napján privatizálták, és azóta agonizál. A sikertelen magánosítást követően hét hónapra, 2008 júniusában a Privatizációs Ügynökség fölbontotta az adásvételi szerződést, és a többségi – az államhoz visszakerült – tulajdon kezelésével Anita Beretićet bízta meg, aki korábban elnöke volt a rádió igazgatóbizottságának, később az igazgatói és főszerkesztői posztot is betöltötte. Az alkalmazottak a privatizáció óta nem kaptak fizetést, hiszen már nem az önkormányzat finanszírozta a céget, amely közszolgálati irányultsága folytán képtelen volt eltartani önmagát. Alkalmanként csurrant némi pénz a dolgozók zsebébe, de az a túléléshez kevés volt, így aki tehette, menekült a rádiótól, a huszonnégy alkalmazottból mára tíz se maradt. Potenciális vevők ugyan jelentkeztek, ám az eladó oldalán nem találtak komoly partnerre, így elálltak szándékuktól. Különböző összetételű igazgatóbizottságok alkalmi fellángolásai nem hoztak se eredményt, se változást, egyszer sikerült igazgatót találni, de az is pánikszerűen távozott a cégtől egy hónappal a kinevezése után. A rádió az elmúlt évet mintegy négymillió dináros veszteséggel zárta, ami azoknak is kedvét szegte, akik még hajlandók voltak valamit dolgozni a tájékoztatás érdekében.

KI AZ ÚJ VAGYONKEZELŐ?

A nagybecskereki Viorika Blažin a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat ottani fiókintézetének nyugalmazott igazgatója, 2006-ban a szolgálat az Év Menedzsere díjjal tüntette ki. Ezt megírta az országos sajtó is, ám többet foglalkozott az igazgató későbbi nyugdíjaztatásának körülményeivel. Az igazgató ugyanis 2009. december 31-én a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat 22 alkalmazottjával, akik eleget tettek a nyugdíjaztatás egyik feltételének, saját kérésére megvált munkahelyétől. Ekkor 59 éves volt és 35 munkaév állt mögötte. A szolgálat belső átszervezésre hivatkozva, végkielégítés mellett bontotta fel munkaszerződését. A sajtó akkor úgy tálalta az esetet, hogy a nagybecskereki fiókintézet minden tekintetben sikeres igazgatónője munkaerő-felesleggé vált, illetve, hogy az általa betöltött tisztségre nincs szükség, ám voltaképpen a végkielégítés összegét kifogásolta. Viorika Blažin ugyanis nyugdíjjogosult volt, amikor megvált a munkahelyétől, noha 65 éves koráig munkaviszonyban maradhatott volna. A törvény alapján jelképes, a nyugdíjaztatással járó végkielégítés illette volna meg, ám a munkáltatója 1,6 millió dinárt fizetett ki neki ezen a címen. A sajtó felvetéseire válaszolva az NFSZ sajtószolgálata akkor azzal válaszolt, hogy az igazgatónő távozása, vagyis munkahelyének felszabadítása morális cselekedet volt a munkára váró, közel húszezer nagybecskereki polgárral szemben, a végkielégítést pedig teljesen jogszerűen ítélték meg számára. A Zombori Rádióban egyelőre ennyit tudnak az újonnan kinevezett vagyonkezelőről.

MILYEN SORSRA JUT A ZOMBORI RÁDIÓ?

Az alkalmazottak egyelőre csak találgatnak, noha az elmúlt közel négy esztendőben tapasztaltak nem sok reménnyel kecsegtetnek. A legutóbbi igazgatóbizottság, illetve az általa kinevezett igazgatónő – aki egy hónap után fölmondott – nagy lendülettel igyekezett megtolni a rádió szekerét, köztársasági, tartományi és helyi források mozgósítására törekedett. A zombori önkormányzat kilátásba is helyezett 3,5 millió dináros finanszírozási támogatást, ami eleve kevesebb a rádió zárszámadási hiányánál, ez, tegyük hozzá, zömmel az alkalmazottak kifizetetlen béréből halmozódott fel. A pénz ellenben továbbra is csak vékonyan csordogált. A dolgozók és vélhetőleg az a több mint tízezer támogató, aki gyűjtőíveken, illetve egy közösségi portálon követelte Nyugat-Bácska egyetlen regionális sugárzási engedéllyel rendelkező elektronikus médiumának megőrzését, a rádió talpra állításában bíznak, s remélik, lesz valamiféle varázspálca az újonnan kinevezett vagyonkezelő tarsolyában. A szkeptikusok ellenben sejteni vélik, hogy a korábbi vagyonkezelő, Anita Beretić a rádió iránti érzelmi kötődése miatt képtelen volt véget vetni az agóniának, és az új tőkebiztos feladata lesz a kegyelemdöfés megadása. Minderről azonban csupán azt követően nyilatkozhat érdemben és felelősen bárki is, hogy Viorika Blažin felmérte a lehetőségeket és találkozott a Zombori Rádió sorsában érdekeltekkel és illetékesekkel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel