Zombor mindig a fák és parkok városának számított, de a főutcai tatarozások óta a korzóról hiányoznak az árnyas lombok, így a helybeliek, miként az kánikula idején természetes is, a vízparton keresnek felüdülést. A kényelmesebbeknek és az urbánus körülményeket előnyben részesítőknek nem is kell messzire menniük, csak a sportcsarnok melletti uszodáig. Kulturált környezet, tágas és árnyas parkoló várja a fürdőzőket.
A folyamatosan ellenőrzött vízminőségű medencét nagy felületű zöldövezet szegélyezi, amelyen napozhatnak, kosárlabdázhatnak a vendégek, sőt gyerekjátszótér és minigolf is a rendelkezésükre áll. Tiszta WC-k, öltözők, zuhanyzók szolgálják a kényelmet, péksütemények, hűtött italok, különféle fagylaltok kaphatók. A fürdőzőket elsősegélynyújtásra is kiképzett úszómesterek felügyelik 10-től 19 óráig, vagyis a medence nyitva tartásának ideje alatt. A felnőtteknek szóló belépőjegy 100, a gyerekbeugró pedig 50 dinárba kerül. Összehasonlításképpen: a Zomborhoz legközelebb eső magyarországi termálfürdőben, a mintegy 30 kilométerre lévő Dávodon a napi belépő 1800 forint, vagyis 680 dinár. Körülbelül ilyen távolságra esik a prigravica–szentiváni Junaković fürdő tizenegy szabadtéri, termál- és hideg vizes medencéje is, de többek elmondása szerint az igényesebb fürdőzőket a korábbi években tapasztalt hiányosságok miatt az a hely nem vonzza különösebben.
– A zombori uszodában minden belépővel rendelkező fürdőző biztosítással is rendelkezik, erről gondoskodtunk – mondja Slađana Hernaus, a fedett, a szabadtéri uszodát és a városi strandot is üzemeltető Soko sportközpont igazgatónője. – A nagy hőségben rendkívüli gyorsasággal szaporodnak a baktériumok, ezért éjszaka lecseréljük a gyermekmedencék vizét, hogy elkerüljük a fertőzéseket. A felnőttek medencéjének vizét éjszaka klórozzuk, ugyancsak fertőtlenítés céljából. Nappal ugyanis erősen párolog a klór, ami úgyszintén veszélyforrás. Mindent elkövetünk, hogy vendégeink jól érezzék magukat, megóvjuk őket a fertőzésektől és kiiktassunk minden veszélyt – hallottuk az igazgatónőtől.
Aki olcsóbb, illetve természetközelibb vízparti élményre vágyik, alig kell két kilométert távolabb haladnia Apatin irányába, és 60, illetve 30 dinár fejében a városi strandon pihenhet. Ott is vannak kabinok, tusolók, gyerekjátszótér csúszdával, strand- és röplabdapálya, trambulin, illemhely, italok, fagyik, pékáru, főtt kukorica. Állandó mentőszolgálat felügyeli a strandot, a nyitva tartás úgyszintén 10–19 óra közötti, azzal, hogy akinek kedve tartja, este hét után is maradhat a vízparton, amire az uszodában nincs lehetőség. A strand egyébként egy megkapóan kedves jelenség, különböző szintekbe rendeződik benne a füves, a fásított, a homokos és a lebetonozott felület, a kabinok, a padok, a kiszolgáló épületek. A strand vize sötétebb és oxigénszegényebb a szokásosnál, de ezen jellemzők egyike se egészségkárosító, a közegészségügyi intézet rendszeres elemzései második kategóriájúnak, vagyis fürdőzésre alkalmasnak minősítették a vizet. A strand és az uszoda bejáratánál elhelyezett hirdetőtáblán folyamatosan kitűzik az elemzések eredményét, hogy a fürdőzők tájékozódhassanak a vízminőségről.
A városi strand a pihenni vágyókat szolgálja
A strandot naponta átlagosan 200-an látogatják, főként kisgyermekes anyák és az idősebb korosztály. Az uszodát mintegy 500-an, délelőtt inkább a kisgyermekes anyák, délután a 12–24 éves korosztály.
– Különösen viselkednek a zomboriak – kommentálja a látogatottságot Hernaus asszony. – Ha esik az eső, csak három nap elmúltával szánják rá magukat a fürdőzésre, a negyedik napon meg már újra szakad az eső.
A Bácskai Nagycsatornán és az úgyszintén közeli Dunán természetesen vannak szabadstrandok is, ahol nem kell fizetni, de fürdővízen és árnyékon kívül nem is kap egyebet a kiránduló.
– Zomborból Bezdán felé egykoron a Sebesfoknál is működött egy nagy és rendezett strand, de annak mára nyoma sincs. Bezdán szívében, a kajakklub és a teniszpálya között viszont rendezett, beton- és famólóval rendelkező strand üzemel. A Duna felé haladva, a csatornaparton minden hétvégi ház előtt meg lehet fürödni – hallottuk Várongi Borbálától, a bezdáni Vikend idegenforgalmi egyesület elnökétől.
