2024. május 11., szombat

Kötelesek vagyunk-e megadni a telefonszámunkat a számlálóbiztosnak, és miért kérik?

– A számlálóbiztosok a polgároktól kérnek egy háztartásbeli telefonszámot, ha esetleg valami kiegészítésre, ellenőrzésre lenne szükség. Ez történt az előző népszámláláskor is. A polgárok nem kötelesek a vezetékes- vagy mobiltelefonszámukat megadni, de jobb, ha rendelkezünk a telenfonszámukkal – mondta az N1-nek Ljiljana Đorđević, a Köztársasági Statisztikai Intézet (RZS) Népszámlálási Osztályának vezetője arra a kérdésre válaszolva, hogy miért kérik a számlálóbiztosok az állampolgárokat, hogy adják meg a telefonszámukat a népszámlálás során.

A számlálóbiztos a telefonszám megadása nélkül is folytathatja az összeírást.

– Kötelező megadni a születési dátumot. Amennyiben az egyén egy másik családtag adatairól is nyilatkozik, elegendő a hozzávetőleges információ is, ha nem tudja a pontos dátumot. Itt állítja le az alkalmazás a számlálóbiztost, és nem engedi, hogy a születési év megadása nélkül folytassa a számlálást. Minden egyéb kérdésnél lehetséges az „ismeretlen” válasz megadása, és ez különösen igaz azokra a helyzetekre, amikor valaki egy másik személyről ad információt. Az alkalmazás mindent engedélyez, aminek van értelme, de figyelmezteti az összeírót a nem egyező adatokról. Például a népszámlálás Kragujevacon történik, és az érintett személy azt mondja, hogy Čačakon született, tehát ha nemmel válaszol arra a kérdésre, hogy Ön erre a helyre költözött, az alkalmazás figyelmezteti a számlálót, hogy leellenőrizze, mit írt be a születési helyre – fogalmazott Ljiljana Đorđević.

Azzal kapcsolatban, hogy a népszámlálás során nem engedélyezett a két vezetéknév megadása, a Köztársasági Statisztikai Intézet Népszámlálási Osztályának vezetője elmondta, hogy mindkét vezetéknév beírható, csak kötőjel nélkül. – Ha valakinek kötőjel van a személyi okmányában a két vezetékneve között, akkor a törvény szerint mindenhova úgy kell írni, de népszámláláskor kötőjel helyett szóköz is tehető – mondta Đorđević.