2024. október 3., csütörtök
SZERB–AMERIKAI KAPCSOLATOK

Energetikai együttműködési dokumentum született

Az energetikai szektorban stratégiai együttműködésről írt alá megállapodást Washingtonban Marko Đurić szerb külügyminiszter és Jose Fernandez, az Egyesült Államok gazdasági bővülésért, energiaügyekért és környezetvédelemért felelős altitkár. Ez az első stratégiai együttműködési megállapodás a két ország között.
A dokumentum aláírását követően Đurić kiemelte, Szerbia fontos lépést tett az USA-val való partnerség fejlesztésében és a hosszú távú energiabiztonság megteremtéséért. „Országunk a következő két évtizedben a négyszeresére növeli az energiafogyasztást, ezért partneri kapcsolatokat kell építenünk más iparokkal, cégekkel és államokkal, melyek az előző évtizedekben sikeresen megnövelték saját termelési kapacitásaikat. Az együttműködési megállapodás megkönnyíti Szerbiának a zöldátállást, és lehetővé teszi a tiszta energiához való könnyebb hozzáférést, ami összhangban van az ország európai irányvonalával” – mondta a külügyminiszter. Meggyőződése, hogy a szerb és az amerikai energetikai vállalatoknak, de elsősorban Szerbia lakosságának hasznára válik az egyezmény, amely hozzájárul a biztonságos és stabil energiaellátáshoz. Mint mondta, reméli, hogy Szerbia és az USA hagyományos együttműködésének 143 évét tovább gazdagítja a most aláírt dokumentum, amely megnyitotta a jövőbeli stratégiai megállapodások sorát.

Fernandez véleménye szerint ezzel magasabb szintre emelték a szerb–amerikai kapcsolatot. Az Egyesült Államok elégedett azzal a ténnyel, hogy folytatódik az együttműködés Szerbiával a tiszta energiára való mind nagyobb arányú átállás területén. A klímaváltozás korunk nagy kihívása, egyúttal alkalom arra, hogy beruházzunk a jövő energiáiba. Az első lépést most tettük meg, mondta. 

Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter szerint is kivételes fontosságú megállapodás született. Mint mondta, az amerikai cégek részéről nagy az érdeklődés a megújuló energiaforrásokba való szerbiai befektetések iránt. Szerbia eltökélt szándéka az energetikai átállás, anélkül hogy veszélybe sodorná a saját energetikai rendszerét. A tárcavezető a Tanjug beszámolója szerint megjegyezte, a tranzíció hatalmas beruházásokat igényel, főképpen a termelési kapacitásokba, ezzel egyidejűleg erősíteni kell a saját energiaátviteli és -elosztó rendszerünket is, ami már folyamatban van. Mindebben nagy hasznunkra lehet az együttműködés az amerikai partnerekkel, melyet fejleszteni kell, hogy mihamarabb konkrét eredmények szülessenek.

Jeffrey Pyatt, az USA energiaügyi helyettes államtitkára korábban azt mondta, a két ország energiaügyi megállapodása rendkívül jelentős lépés a kormányok kapcsolatainak elmélyítésében és a magánszektorok együttműködésének serkentése szempontjából. Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint Pyatt azt is megjegyezte, „azt hiszem, Aleksandar Vučić szerb államfő elvárásaira vonatkozóan az a legfontosabb, hogy diverzifikálják az energiaellátást, és hogy Szerbia, mint vásárló befektessen az akelszandropoliszi cseppfolyósföldgáz-projektumba”. Arra a kérdésre, hogy a megállapodás vonatkozik-e a lítiumbányászatra, Pyatt úgy válaszolt, „semmi ok nincs arra, hogy az együttműködést ne terjesszék ki a kritikus ásványok területére is”. Szerinte a Rio Tinto-féle projektum „generációs lehetőség” Szerbia számára.