2024. október 8., kedd

Remélhetőleg nem drágul a villanyáram

A gáztárolóink megtöltve várják a telet

Egyelőre a lakosok részére nem drágul a villanyáram, remélhetőleg a Szerbiai Villanygazdaság a telet is kihúzza a jelenlegi alacsony árakkal – mondta Dubrava Đedović Handanović energiaügyi miniszter. A Demostat kutatási-kiadói központnak adott nyilatkozatában kiemelte: a jövőben át kell tárgyalni az árakat annak érdekében, hogy az országos áramszolgáltató új kapacitásokba fektethessen. 

Emlékeztetett arra is, hogy az áramfogyasztást új módszer alapján számlázzák, amely a gazdasági személyek esetében lehetőséget nyújt több fajta szerződés megkötésére. Egyetlen metódus sem segíthet azonban, ha olyan globális változások történnek, mint amilyeneket két évvel ezelőtt tapasztaltunk Európában és világszinten is – utalt a koronavírus-járvány és a háborúk következményeire a miniszter. Hozzátette, hogy „részben mi is hozzájárultunk ahhoz a válsághoz, amelybe a Szerbiai Villanygazdaság került: változtatnunk kell annak érdekében, hogy ellenállóbak legyünk a globális hatásokkal szemben”. 

MEGÚJULÓ ENERGIAFORRÁSOKBA KELL FEKTETNI

A miniszter arról az átállásról is beszélt, amelynek folyamán a fosszilis energiaforrásokat igyekszik az országunk fenntartható forrásokra cserélni. A folyamatnak szociális és gazdasági hatásai is lesznek, ezért óvatosan kell tervezni: időre és pénzre van szükség ahhoz, hogy elérjük a kitűzött célokat – szögezte le Đedović Handanović. Emlékeztetett, hogy a legutóbb felvállalt célok szerint 2030-ig az áramellátás 45 százalékát megújuló forrásokból kellene biztosítanunk. A 2021-es tervekben még 27 százalékot jelöltek meg célként, jelenleg ettől kicsivel alacsonyabb arányban valósítottuk meg a fenntartható forrásokból megtermelt villanyáram mennyiségét – vázolta a helyzetet a tárcavezető. 

Kiemelte, hogy a célok eléréséhez hatalmas beruházásokat kell megvalósítani a hőerőművekben. Elsősorban magánbefektetésekről van szó, amellyel az állam az energetikai ágazat fejlődését is támogatja. Ugyanakkor az állami tulajdonban levő Szerbiai Villanygazdaság kapacitását is erősíteni kell. A megújuló energiaforrások kihasználását célzó projekteket és befektetéseket az országos szolgáltatónak kell megvalósítania, azaz a szükséges eszközöket a saját költségvetésükből kell fedezniük. Ez szinte lehetetlen, hisz Európában továbbra is országunkban a legalacsonyabb a villanyáram díja – magyarázta Đedović Handanović.

A miniszter a nyilatkozatában kitért az obrenovaci erőmű kéntelenítésére is, amelyet jövőre véglegesítenek. Szavai szerint jelentős befektetések történnek a bányászatban is: a gépezetek és eszközök megújításához 450 millió eurót kell előteremtenie a villanygazdaságnak – állította a tárcavezető. 

AZERBAJDZSÁNBÓL IS ÉRKEZIK FÖLDGÁZ

Az energiaügyi miniszter az országunk gáztartalékairól is beszámolt a nyilvánosságnak. A Beta hírportál tudósítása szerint elmondta, hogy a szerbiai gáztárolókat éppúgy feltöltötték, ahogyan az országunk által bérelt magyarországiakat is. Az udvarnoki tárolóban novemberben 750 millió köbméter földgázzal várjuk a telet, és további 163 millió köbméternyi gázunk lesz Magyarországon. Emellett az államvezetés biztosította azt is, hogy szükség szerint Azerbajdzsánból is érkezzen földgáz az országunkba – sorolta a tárcavezető tegnap Újvidéken, ahol a Srbijagas közvállalat székhelyét látogatta meg. 

Ugyanitt kiemelte: Szerbia stratégiai érdeke, hogy saját területén legyenek tárolói. Az udvarnokiban a bővítés befejezését követően 1,5 milliárd köbméter gázt tudunk majd raktározni. Ezt a befektetést a tervek szerint 2026 végéig megvalósítják, és kulcsfontosságú lesz az ország energiabiztonságát illetően – mondta Đedović Handanović, aki szerint a beruházás az elkövetkező 25 évre biztosítja a gázellátás stabilitását Szerbiában. 

A látogatáson Dušan Bajatović, a Srbijagas közvállalat igazgatója kiemelte, hogy az udvarnoki tároló bővítése a tervek szerint halad: megrendelték a szükséges felszerelést és az építési engedélyt is megkapták – mondta az országos gázszolgáltató első embere. 
 

Nyitókép: Dubrava Đedović Handanović (Fotó: Beta)