2024. május 8., szerda

Élni kell a lehetőségekkel!

Összefogásra buzdítja a vajdasági magyar vállalkozókat az érdekszervezetük

Hétfőtől már alkalmazhatják a vajdasági magyar vállalkozók azt a gyakorlati tudást, amelyet a kétnapos Connect&Grow szakmai konferencián gyűjthettek tapasztalt előadóktól és sikeres vállalkozóktól – javasolta Tóth Tamás, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének (VMV) elnöke az első olyan találkozón, amelyen a szervezet a Prosperitati Alapítvánnyal együttműködve lehetőséget kívánt nyújtani a tapasztalatok és az innovatív ötletek megosztására. Az első alkalommal megszervezett találkozón több mint 200 vállalkozás képviselői vettek részt csütörtökön és pénteken Palicson. A konferencián Tóth Tamással, a VMV elnökével a nemrégiben megalakult szervezet céljairól, tevékenységéről beszélgettünk.

Tóth Tamás, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének (VMV) elnöke (Fotó: Molnár Edvárd)

Tóth Tamás, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének (VMV) elnöke (Fotó: Molnár Edvárd)

– A vajdasági magyar vállalkozókat tömörítő szervezetet tavaly alapítottuk meg, az egyesületnek azonban volt egy előszervezete, a Vajdasági Fiatal Vállalkozók Egyesülete, amely Méhes Béla vezetésével alakult meg mintegy nyolc évvel ezelőtt. A fiatalokat tömörítő csoportosulás sikeresen működött, népszerű volt, jó programokkal. De mivel a 42 évnél fiatalabbak lehettek a tagjai, így idővel szükség mutatkozott arra, hogy az idősebb vállalkozók is csatlakozzanak egy szervezethez. Ezért alapítottuk meg jogutódjaként a VMV-t. Alapvetően a fiatal vállalkozók munkáját folytatjuk, kiegészítve új ötletekkel, tartalmakkal, eseményekkel, és természetesen új tagokkal.

Hányan csatlakoztak az első évben az egyesülethez, illetve mit sikerült megvalósítani?

– Jelenleg száz-egynéhány tagunk van, de alapcélunk, hogy tovább bővítsük a tagságunkat. Ezért is gondoltunk arra, hogy egy formabontó eseménnyel még több vajdasági magyar vállalkozót tudunk bevonzani. Így született meg a Connect&Grow szakmai konferencia ötlete is, amelyet hagyományteremtő szándékkal szerveztünk meg. Azt szeretnénk, hogy a vállalkozóink megérezzék, hogy jó és hasznos valahova tartozni. Tudvalevő ugyanis, hogy a vállalkozóknak nincs munkaidejük, egész nap dolgoznak, és amennyi szabadidejük akad, azt megpróbálják a családdal tölteni. Értelemszerű, hogy kerülik az olyan eseményeket, amelyeken konkrét hozadékot nem látnak. Ezért olyan programot állítottunk össze, amely konkrétumokat, használható praktikákat és gyakorlati tudást kínál, és mindezeket tapasztalt előadóktól, sikeres vállalkozóktól hallhatják a résztvevők.

Mit tekint a konferencia legnagyobb hozadékának?

– A tömegességet: több mint 200 vállalkozás képviselői jöttek el Palicsra. Ez azért jelentős, mert valójában mi sem ismerjük még egymást itt, Vajdaságban. Ha csak azt feltételezzük, hogy azok, akik egy ilyen találkozón megismerkedtek, elkezdik egymás termékeit vásárolni, egymás szolgáltatását igénybe venni, akkor már önmaguknak is tudnak piacot biztosítani. Arról nem beszélve, hogy ezek az ismeretségek továbbfejlődnek, és így egy végeláthatatlan kapcsolati hálót tudunk kialakítani. Ezért is igyekszünk minél több közösségi eseményt szervezni. Nemrégiben volt Törökbecsén és Adán is találkozó, amelyeket azért szerveztünk meg, hogy a helyi vállalkozók megismerjék egymást. Együtt, összefogva erősebbek vagyunk, és könnyebben fogunk fejlődni, növekedni is.

Ön már tapasztalt és sikeres vállalkozóként került az egyesület élére.

Több mint 200 vajdasági magyar vállalkozó lát továbbfejlődési lehetőséget a Connect&Grow szakmai konferenciában (Fotó: Molnár Edvárd)

Több mint 200 vajdasági magyar vállalkozó lát továbbfejlődési lehetőséget a Connect&Grow szakmai konferenciában (Fotó: Molnár Edvárd)

– A családi vállalkozásunk 1986 óta működik, úgyhogy a bátyámmal már egy jól működő céget vettünk át szüleinktől. Az első utat tehát ők taposták ki számunkra, a mi hozzáadott értékünk az volt, hogy az ő ötletüket átültettük a modern világba. A fémmegmunkálás az alaptevékenységünk, és ma már korszerű eszközöket alkalmazunk a gyártás, az értékesítés és a marketing területén is. Mindezt azért, hogy ne csak Szerbiában ismerjenek bennünket, hanem Európában és a világ más területén is. Jelenleg több mint 90 százalékban kivitelre dolgozunk, és több mint 30 országba szállítunk.

Hogy sikerült kitörni a szerbiai piacról?

– Nagyon erős brandépítő tevékenységet folytatunk, jelen vagyunk Európa- és világszintű konferenciákon. És nem csak a hátsó sorban ülünk: megjelenünk mint kiállítók, aranyfokú támogatók. Folyamatosan odafigyelünk arra, hogy a cég arculatát minél jobb fényben tüntessük fel. Ez azonban mit sem érne, ha az arculat mögött nem volnának minőségi termékek, és nem állna mögötte egy közel 140 fős elhivatott csapat, amely nap mint nap azért dolgozik, hogy minél magasabb szinten szolgálja ki a vevőket.

Ön szerint mire van szükség ahhoz, hogy egy vállalkozás sikeresen működjön és át tudja vészelni a nehézségeket?

– A folyamatos tapasztalatcsere, a vélemények megosztása és a tudásszerzés nélkülözhetetlenek egy vállalkozás vezetésénél. Szükség van az újító ötletekre is, és egy jó csapatra, amely ezt kivitelezi. Az anyagi eszközök mellett pedig elengedhetetlen a jó kapcsolatrendszer kialakítása. Talán ebben tud leginkább segíteni a VMV is a vállalkozóinknak. Egy szélesebb körű szervezet ugyanis összefogja a tagokat, és képes olyan szakmai rendezvényeket megszervezni mint amilyen a Connect&Grow is. És itt a történetnek nincs vége: együtt akarunk működni határon túli, hasonló tevékenységű szervezetekkel is, hogy általuk tovább szélesedjenek a vállalkozóink lehetőségei. Folyamatban van egy online adatbázis kialakítása is, ahol bemutatnánk a vállalkozóink tevékenységét, közzétennénk az elérhetőségét is. Ezzel piacot tudunk számukra nyitni. A VMV a vajdasági magyar vállalkozók érdekeit szeretné szolgálni: lehetőséget és eszközt biztosítani számukra ahhoz, hogy fejlődhessenek.