2024. április 26., péntek

Megkezdődött a béketárgyalások újabb fordulója

Megkezdődött a Szíriában szemben álló felek közötti béketárgyalások újabb fordulója Genfben csütörtökön, de kevés a remény arra, hogy sikerül politikai megoldást találni a hat év alatt több mint 320 ezer ember halálát követelő konfliktusra.

Staffan de Misturának, az ENSZ szíriai különmegbízottjának távollétében helyettese, Ramzy Ezzeldin Ramzy fogadta a küldöttségeket.
"Megkezdtük ma (csütörtökön) az előzetes megbeszéléseket" - mondta Ramzy újságíróknak, miután találkozott a Bassár el-Dzsaafari szíriai ENSZ-nagykövet vezette kormányküldöttséggel. "Reméljük, hogy pénteken, Staffan de Mistura visszatérésével megkezdjük az érdemi tárgyalásokat" - tette hozzá.

Ramzy ezután a szíriai ellenzéki csoportok nagy részét tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) küldöttségével találkozott, kora este pedig az Oroszországhoz közeli ellenzékiek, az úgynevezett Kairói Csoport és a Moszkvai Csoport delegátusaival tárgyalt.

Staffan de Mistura szerdán Moszkvában, csütörtökön pedig Ankarában tárgyalt. A damaszkuszi rendszert támogató Oroszország és az ellenzékhez közel álló Törökország védnöksége alatt december végén tűzszünetet hirdettek ki Szíriában.

2016 óta az ENSZ-különmegbízott négy tárgyalási fordulót szervezett már Genfben, de egyik sem járt eredménnyel. A februári tárgyalási fordulón első ízben sikerült elfogadtatni a felekkel a tárgyalások menetrendjét: a kormányzás kérdését, egy új alkotmány kidolgozását, választások kiírását és - Damaszkusz kérésére - a terrorizmus elleni harcot.

Továbbra is mély azonban az ellentét a kormány és a Bassár el-Aszad elnök távozását követelő ellenzék között. Naszr al-Haríri, a HNC küldöttségének vezetője csütörtökön újságírók előtt kijelentette: a HBC azért jött Genfbe, hogy "garantálja az elnök és klikkje távozását".

A tárgyalások - a korábbi fordulókhoz hasonlóan - közvetetten folynak, de Mistura közvetítésével. Szálem al-Meszlet, a HNC szóvivője azonban szerda este kijelentette, hogy közvetlen tárgyalásokat akarnak, "nem akarják az időt vesztegetni".

Elemzők borúlátóak a tárgyalások eredményességét illetően, mert az orosz beavatkozás eredményeként a szíriai rendszer erőre kapott.
"Véleményem szerint nem lesz valódi politikai rendezés, legfeljebb egy szíriai-szíriai formális megállapodás" - mondta az AFP francia hírügynökségnek Yezid Sayigh, a Carnegie Központ Közel-Kelet szakértője. "A rendszer sikerei révén szinte biztosra vehető ez a forgatókönyv", tette hozzá. A kutató meggyőződését fejezte ki, hogy egy valódi megállapodás "csak orosz közvetítésre jöhet létre".