2024. április 26., péntek

Vajdaságból Szabadka, Palics és a Tiszavidék élvez elsőbbséget Szerbia új idegenforgalmi stratégiájában

A szerbiai idegenforgalmi stratégia ambiciózus terve szerint 2025-ig, azaz kilenc év távlatában a kétszeresénél is többre növelik, azaz a jelenlegi 6,6 millióról 14,8 millióra emelik a Szerbiában töltött vendégéjszakák számát – közölték a Beta hírügynökséggel a szerbiai kereskedelmi, idegenforgalmi és telekommunikációs minisztérium illetékesei.

A szóban forgó stratégia célja fenntartható gazdasági, környezetvédelmi és szociális fejlődési pályára állítani a turizmust Szerbiában, növelni az ágazat versenyképességét és részvételi arányát az ország hazai össztermékében (GDP). Ezzel együtt a turizmusban foglalkoztatottak számát is emelni szeretnék, mint ahogy a Szerbia-kép javítása is a célok között szerepel a külföldiek körében.

A stratégiában előrevetített számok szerint azt feltételezik, hogy az idegenforgalmi piac keretében végbemenő szerkezetváltás eredményeképp 2025-ben a külföldi turisták 8,1 millió, a hazaiak pedig 6,6 millió vendégéjszakát töltenek el Szerbiában.

„A vendégéjszakák számának növekedési üteme a külföldi turisták esetében várhatóan 13,5 százalék, a hazaiak esetében pedig előreláthatólag 4,8 százalék lesz” – idézi a Beta hírügynökség a stratégiában olvasható előrejelzéseket.

Arra számítanak, hogy a turizmusból származó devizabevételek csaknem a háromszorosára növekszenek, és ennek eredményeként a devizabevételek 12,5 százaléka az idegenforgalomból fog származni.

A stratégia legfontosabb újítása, hogy elsőbbséget élvező idegenforgalmi helyszíneket nevez meg, amelyekből 18-at sorol fel. Köztük van természetesen a főváros, Belgrád, Vajdaságból Újvidék, a Fruška gora, Karlóca, Szabadka, Palics, a Tiszavidék. Szerbia központi részéből pedig a Nyugat-Szerbiai Idegenforgalmi Régió, Kopaonik, Kragujevac–Morava mente, a híres fürdőhelyek, Vrrnjačka Banja és Sokobanja.

A minisztériumban hangsúlyozták, hogy meghatározták a turizmus fejlesztésére szolgáló, kiemelt jelentőségű idegenforgalmi jellegzetességeket is, többek között a városi turizmust, a különféle turistacsalogató rendezvényeket, a hegyvidéki turizmust, a fürdőturizmust, a falusi turizmust.

2025-ig legalább 50 százalékkal szeretnék növelni a turistaforgalmat, és ugyanilyen arányban az idegenforgalomban közvetlenül foglalkoztatottak számát.

Szerbiában 2015-ben 6,65 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ami az előző évhez viszonyítva 9 százalékos növekedésnek számít. Ugyanebben az évben az országnak 954 millió eurós bevétele származott a turizmusból. Ez az összeg az idén várhatóan meghaladja az egymilliárd eurót.