2024. április 29., hétfő

A gyermekjogokról, a kortárs erőszak ellen

A Gyermek Tanács második találkozója Palicson

Második alkalommal tartották meg Palicson a Gyermek Tanács háromnapos találkozóját. Ez egyben az első konzultációs összejövetel is volt, melyet a tartományi polgári jogvédő szervezett. Dr. Dragana Ćorić egyetemi docens, ombudsman elmondta, hogy a gyermekjogok elsődlegesen arra szolgálnak, hogy felkészítsék a gyermekeket a felnőtt életre, motiválva és bátorítva őket.
– Ez alkalommal szerettünk volna hangsúlyt adni a négy fő gyermekjognak, hiszen nekik is vannak jogaik, kérdezhetnek és részt vehetnek minden olyan kérdéskörben, amely érinti őket. E háromnapos műhelymunka alkalmával megtanítjuk a résztvevő diákokkal azt, hogy hogyan és mi módon tartsanak előadásokat a gyermekjogokról saját iskolájukban a kortársaiknak, tanáraiknak, a szülőknek és az érdeklődők számára. A polgári jogvédői intézmény Gyermek Tanácsának tagjai az általános iskola 7-dik osztálya és a középiskola 3-dik osztálya közötti korosztályhoz tartoznak. A mostani összejövetel részvevői egy nyilvános pályázat útján lettek kiválasztva, amelyre nagyon sokan jelentkeztek Vajdaság egész területéről, közülük kellett kiválasztanunk azt a 15, különböző településről érkező diákot, akik részvételt nyertek a háromnapos találkozóra – mondta az ombudsman.
Mint hozzátette: az egyik legnagyobb problémát a kortárserőszak okozza, valamint kiemelte, hogy mi, felnőttek hajlamosak vagyunk elbagatellizálni gyermekeink jogait. Ám azt is megjegyezte, hogy a gyermekeknek nemcsak jogaik, hanem kötelezettségeik is vannak, és a jogok nem mentik fel ezek alól őket.
Iva Tomić, a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium tanulója is részt vett ezen a rendezvényen. Mint elmondta, tapasztalata szerint az egyik leggyakoribb bántalmazási forma a verekedés.
– Elsősorban az ösztönzött a találkozón való részvételre, hogy képezzem magam a gyermekjogok témakörével kapcsolatban. Hiszem azt, ezzel tisztában lenni az érettség fontos része, ehhez hozzátartozik az is, hogy tudjuk mi az, amit megtehetünk, és mi az, amit nem, illetve, melyek azok az aspektusok, amelyek által teljes értékűen élhetünk – mondta a részvevő diák.
A jelenlevő tanulók egyetértenek abban, hogy a verekedés mellett a digitális világgal érkezett internetes zaklatás okozza a legnagyobb gondot, melynél sokszor a tettest sem lehet utolérni, így az alapvető emberi jogok sem igazán alkalmazhatóak. Ezért egyöntetűen fontosnak tartják, hogy az ezzel kapcsolatos tudnivalókat megismertessék a kortársaikkal, hogy elkerülhető legyen az ilyen jellegű zaklatás létrejötte. A szemináriumon kiképzett diákok a későbbiekben segítséget tudnak majd nyújtani a bántalmazott gyermekek és szüleik számára azzal, hogy eligazítják őket az illetékes szakemberekhez.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele