2024. május 9., csütörtök

Öreg legyen, de kövér!

Juhászok és mezőgazdasági termelők XI. találkozója Ilonafalván

Magyarkanizsa község minden településének van egy kiemelt rendezvénye, melyet az önkormányzat hathatós anyagi segítséggel támogat. A falvak mindegyikének megvan a területre jellemző és közkedvelt ágazata, mely köré építik a rendezvényt. Ilonafalván ez a kiemelt rendezvény a Juhászok és mezőgazdasági termelők találkozója, melyet most már több, mint egy évtizede megtartanak a helyi futballpályán.

Kis településről lévén szó, ilyenkor joggal mondhatni, hogy megduplázódik az emberek száma a faluban a találkozó alkalmával.

Versenyben a birkanyírók (Fotó: Jenei Klementina)

Versenyben a birkanyírók (Fotó: Jenei Klementina)

Ekkor nem csak a helyiek, hanem bizony sok vendég is érkezik, és nem is csak a környező településekről. Ilonafalván nem sok ünnepnap van, de ez minden bizonnyal annak számít. Ezt a szervezők oszlopos tagja, a helyi Balázs Tibor is megerősítette, akinek személye szinte egybeforr a rendezvénnyel.

– A rendezvény már a tizenegyedik a sorban, és az évek gyakorlata bebizonyította, hogy a menetén nem is nagyon kell változtatnunk. A hangsúly a birkából készült ételek, paprikások és pörköltek mellett a birkanyíró versenyen is van, illetve pálinkabírálás is zajlik. Ez a két fő alappillére a rendezvénynek, emellé pedig gyermekprogramokat is beterveztünk, de a jó hangulathoz a zenészek és az énekes, táncos fellépők is hozzájárulnak – mesélte a szervező. – Nagy csapatmunka van a hátunk mögött, sokan hozzájárultak a rendezvény sikerességéhez – emelte ki Balázs Tibor, akitől azt is megtudtuk, hogy kapcsolódik Ilonafalvához a juhtartás. Valaha 20-30 ezer juh is benépesítette a járást, mára 4-5 ezerre tehető a számuk.

– Ilonafalva járásszéli település a maga 1200 hektáros területével. Ennek a rendezvénynek csak ez az otthona, próbáltuk Magyarkanizsán is megszervezni, de ez a helye – magyarázta a szervező, aki az autentikus, tájba illő eseményt úgy magyarázta, hogy aki a járást és a természetet szereti, annak itt a helye, éppen úgy, ahogy a rendezvénynek. – Célunk, hogy amíg a Földön felül vagyunk, életben tartsuk, ilyenkor pedig megmutassuk eleink hagyományos, kézzel történő birkanyírását is – mondta Balázs Tibor.

A huszonöt benevezett főzőcsapat és a nyolc birkanyíró szépen megtelítette élettel a futballpályát. A jellegzetes illatfelhőktől kissé félreesőbb részen pedig Fejős Ferenc dobta a magasba a gyapjút, aki az ollóval történő birkanyírás ilonfalvi bajnoka lett. Az oromhegyesi fiatalember ügyesen és gyorsan fosztotta meg a juhot az őt melegítő gyapjútól.

– Wittenberg birkát nyírtam, ami számomra nem okozott nehézséget, mert már gyakorlott vagyok. Hét perc alatt sikerült is, ez elég volt a győzelemhez. A nyakától szoktuk kezdeni és szépen haladunk hátrafelé. Nálunk otthon is így történik a birkanyírás, sőt kialakult csoportunk van, akikkel járunk birkákat nyírni. Nálam már rutinszerűen megy, volt időm begyakorolni, minden tavasszal megkezdjük és tesszük a dolgunkat. Én tanyán születtem, szeretem ezt csinálni és a birkákat is – mondta Fejős Ferenc, akitől azt is megtudtuk, hogy a régen oly értékes és jól jövedelmező gyapjúeladás mára már teljesen megszűnt, a gyapjú nem kell senkinek, nem vásárolják fel.

Ha a gyapjú nem is, de a birkahús még mindig kelendő. Sokrétű felhasználási és elkészítési módját a főzőversenyben résztvevők be is mutatták. Mintegy negyven különböző módon elkészített juhételt vittek a zsűri elé. A horgosi Túrú István másodszor főz Ilonafalván.

Túrúék mindenre odafigyelnek főzéskor (Fotó: Jenei Klementina)

Túrúék mindenre odafigyelnek főzéskor (Fotó: Jenei Klementina)

– Szeretünk főzni, szeretünk barátkozni, ezt pedig itt Ilonafalván meg is lehet ilyenkor tenni. Egy gyengén csípős pörköltet főzünk, teszünk hozzá egy kis nokedlit és ecetes káposztával kínáljuk. Megszokott, jó társaság van itt, ha valaki épp valami miatt nem tud részt venni, hiányoljuk. Körbe is szoktunk nézni, hogy ki hogy főzi meg a magáét, de mindenkinek megvan a maga titka. Azt már kitapasztaltuk, hogy a bográcsot nem hagyjuk ott, míg meg nem főtt a pörkölt, oda kell figyelni minden pillanatban, hogy az étel kifogástalanra sikerüljön – mondta Túrú István, sőt azt is elárulta, hogy milyen hús alkalmas a főzésre:

– Valamikor azt mondták, és én is ehhez tartom magam, hogy: öreg legyen, de kövér, az az igazi!