2024. április 27., szombat
NŐI BL

Lehetetlen küldetés (?)

Mindkét magyar együttes vereséget szenvedett a női Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első mérkőzésén, a Ferencváros két, a Debrecen pedig egy góllal kapott ki hazai pályán, így hátrányból várja a hétvégi idegenbeli visszavágót. A Brest a rá jellemző hatékony védekezéssel kezdett a zöld-fehérek otthonában, ám Janurik Kinga és a fal bravúrjainak köszönhetően nem sikerült leszakítani Allan Heine együttesét. A lányok az első félidő hajrájára még inkább összeálltak, támadásban is eredményesebbé váltak, és a szünetre átvették a vezetést (15:14). A második játékrész ennek ellenére francia hengerrel indult, az első fél órában öt gólig jutó Valerija Maszlova vezetésével 4:0-s szériát produkáltak a gallok, és elhúztak. A Fradi Andrea Lekić irányítása mellett felzárkózott, és az utolsó öt percnek 27:27-es döntetlenről vághattak neki a felek. A hajrában a vendégek koncentráltabban és pontosabban játszottak, 22 másodperccel a vége előtt még az egyenlítésért támadhatott a magyar kupagyőztes, hibázott, amit a Brest egy üres kapus találattal büntetett. A Fradinak ezzel két gólt kellene ledolgoznia a vasárnapi franciaországi visszavágón, ami cseppet sem irigylésre méltó feladat…

A párharc továbbjutója a nyolc között az Esbjerggel találkozik.

A Debrecen az egyik legjobbja, a bokasérülést szenvedett Vámos Petra nélkül az elmúlt három esztendő győztesét, a norvég Viperst fogadta vasárnap délután. A találkozó végig kiélezett küzdelmet hozott, a papírformával ellentétben a DVSC egy pillanatra sem játszott alárendelt szerepet. A világklasszisokat felvonultató norvégok mintegy 15 perc után kerültek kétgólos előnybe, ám Szilágyi Péter időkérése nem engedte „nyílni az ollót”, tanítványai rendkívül fegyelmezett és nem utolsósorban látványos játékkal szolgálták ki a közönséget, és tartották a lépést a favorittal. A vendégek meglepően sokat hibáztak, Hlavaty Tamás igyekezett rendet tenni a fejekben, ennek ellenére csak Lois Abbingh nyújtott kiemelkedőt, a többieket kiválóan semlegesítette a szervezetten védekező Debrecen, amely 16:16-os döntetlennél vonulhatott pihenőre.

A második játékrészt a hazaiak kezdték jobban, szép megoldásaiknak köszönhetően a 43. percben 24:21-re elléptek, majd tíz perccel a lefújást megelőzően 26:22-re vezettek. A norvégoknak viszont egy apró magyar rövidzárlat is elegendőnek bizonyult, Katrine Lunde védéseit kihasználva hamar 26:25-re módosították az állást, majd egyenlítettek, a végjátékban pedig a maguk javára fordították a találkozót. A Debrecenre az egygólos hátrány mellett is piszok nehéz, gyakorlatilag lehetetlen feladat vár Kristiansandban. A továbbjutó a Győrrel találkozik a negyeddöntőben.

Eredmények, nyolcaddöntő, 1. mérkőzések: FTC–Brest 28:30, Krim–CSM Bukarest 24:30, DVSC–Vipers 28:29, Bietigheim–Ikast 29:27.

A női Európa-liga negyeddöntőjének első mérkőzésén a Mosonmagyaróvár vendéglátóként két góllal kikapott a Beszterce-Naszód megyei Gloriától. A román élvonalban második helyen álló gárda 18 tétmérkőzés óta veretlen (egy döntetlen mellett 17-szer győzött), megnyerte csoportját az európai sorozatban, így egyértelmű esélyesként lépett pályára a legjobb nyolc között. A magyar alakulat jól kezdte a találkozót, ám a kezdeti hullámvölgyet követően a Gloria átvette az irányítást, és a szünetig kétgólos vezetést kézilabdázott össze. A házigazda a fordulást követően sok elkerülhető hibát vétett, ötgólos hátrányba került, viszont Gyurka János időkérését követően előbb felzárkózott, majd fordított. 30:30-as állás mellett fordultak rá az utolsó percre a felek, a végjátékban a románok rögtön kihasználták a helyzetüket, a magyarok viszont elkapkodták a támadásukat, ráadásul a rivális hetest értékesített, így kétgólos előnnyel várja a hétvégén esedékes romániai visszavágót.

Eredmények, negyeddöntő: Podravka–Dunărea 26:32, Mosonmagyaróvár–Gloria 30:32. A Thüringer–Storhamar és a Nantes–Sola találkozót este játszották.

FÉRFI OLIMPIAI SELEJTEZŐ

NORVÉGIA MÉG MÁS SZINTET KÉPVISEL
A magyar férfiválogatott felemás mérleggel várta a vasárnap esti zárófordulót a tatabányai olimpiai selejtezőn. A Tunézia felett aratott magabiztos győzelmet követően Chema Rodríguez együttese szoros csatában végül négy góllal kikapott Norvégiától, így este a várakozásoknak megfelelően ki-ki meccset játszott a portugálokkal. A skandinávok ellen a magyar válogatott már a nyitányon többgólos hátrányba került, a folytatásban voltak ugyan jobb periódusai, érdemben azonban nem tudott hozzászólni az eredmény alakulásához. A hajrában már csak azért küzdöttek a fiúk, hogy három vagy annál kevesebb találattal kapjanak ki, hiszen abban az esetben a döntetlen is elég lett volna Portugália ellen. Ez azonban nem jött össze, így tegnap győzelmi kényszer mellett lépett pályára az együttes. Rodríguez szövetségi kapitány a vereséggel együtt is pozitívan értékelte a norvégok elleni találkozót, a legutóbbi egymás elleni összecsapáshoz képest most feleannyi góllal kaptak ki, így az előrelépés látható a csapaton, a világsztárokat felvonultató skandinávok ellen azonban ez még kevés.

A norvégok ellen esélye sem volt a magyar válogatottnak (Fotó: MTI)

A hannoveri csoportban szombaton dőlt a papírforma. A németek a hazai pálya ellenére kikaptak a horvátoktól, így a balkáni alakulat már az utolsó játéknap előtt megváltotta párizsi repjegyét. Granollersben a spanyolok nem hibáztak, a második meccset is behúzták, így vasárnap tét nélkül léptek pályára Brazília ellen.

Eredmények, 2. forduló, Granollers: Bahrein–Brazília 24:25, Spanyolország–Szlovénia 32:22. Az állás: Spanyolország 4, Brazília és Szlovénia 2, Bahrein 0 pont. Hannover: Németország–Horvátország 30:33, Algéria–Ausztria 26:41. Az állás: Horvátország 4, Németország és Ausztria 2, Algéria 0 pont. Tatabánya: Portugália–Tunézia 37:29, Norvégia–Magyarország 29:25. Az állás: Norvégia 4, Portugália és Magyarország 2, Tunézia 0 pont.

A szerb válogatott az EHF-hét keretein belül Lengyelországban edzőtáborozik, ahol két mérkőzést játszott a házigazdával. A frissen kinevezett szövetségi kapitány, Boris Rojević irányításával a gárda előbb 26:25-re, majd 36:28-ra győzte le a vendéglátót.

– Különösen a második meccsen mutatott játékkal vagyok elégedett. A fiúk eddig remekül dolgoztak, nincs mit felrónom nekik, ugyanakkor még nagyon az út elején járunk, kemény négy év vár ránk a következő olimpiáig – mondta a felkészülés kapcsán Rojević.

Nyitókép: A debreceni lányok szívósan védekeztek, de végül nem tudták elkerülni a vereséget (Fotó: MTI)