2024. május 9., csütörtök

Évtizedekig várt korszerűsítés

Erdődi Edvina: Célunk, hogy országos szinten is versenyképes nyomdát hozzunk létre

Hosszú ideje nem tapasztalt fejlesztési ciklus vette kezdetét a közelmúltban a Magyar Szó Forum Nyomdájában. A korábbi anyaországi támogatásnak köszönhetően elindult, s mostanra már be is fejeződött a nyomda átköltöztetése a Vojvoda Mišić utcából a Laza Nančić utcai nyomdacsarnokba.

A költözés számos más lehetőséget villant fel a Magyar Szó székházában üresen maradt tér tekintetében, de ami a nyomdát illeti, azon belül sem fejeződtek ezzel be a pozitív változások. Erdődi Edvinával, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. megbízott igazgatójával a várható fejleményekről, előtte pedig a lezajlott folyamatnak a részleteiről, kihívásairól és hozadékairól beszélgettünk.

Hogyan ment végbe a nyomda, a gépek átköltöztetése, mi tette ezt indokolttá?
– Egy vállalat vagy egy szervezeti egység, amennyiben két telephelyen működik, számos kihívással szembesül munkaszervezés, kommunikáció, anyagmozgatás, költségek terén. Ezt úgy kell elképzelni, hogy voltak olyan mellékletek, kiadványok, amelyeknek a belső oldalai az egyik helyen, a borítója, fedőlapja pedig a másikon készült el. Mondanom sem kell, hogy ezek indokolatlan, időigényes és költséges megoldások, és a hibalehetőségeket is növelték. Magának a költözésnek a története, elmondhatom, még 2017-ben vette kezdetét, amikor is Pásztor Istvánnak és a Vajdasági Magyar Szövetségnek a közbenjárására a magyar kormány egy 500 millió forintos támogatást hagyott jóvá a Magyar Szó számára. Ebből 2019-ben felújították a székház tetőszerkezetét, homlokzatát, kicserélték a nyílászárókat, felújították a szerkesztőséget, mely új bútorokat és gépeket kapott. Az összeg nagyobb része azonban a nyomda költözését célozta meg, hiszen hosszú évek tervének számított ez, mely terv azonban bizonyos mulasztások miatt nem realizálódott. 2022 novemberétől megbízott igazgatóként vezetem a vállalatot, november végén hozzáláttunk az előkészítési munkának, prioritásként kezeltem a korábbi tervek megvalósítását. Az idén június közepén már a kész új épületet jártuk be, lebonyolítottuk a költözést is. Nincs még végük a tervbe vett munkálatoknak a telepi nyomdában, igaz, használatba vettük a mintegy ezer négyzetméteres csarnokot. Ma már ott történik a nyomtatás teljes folyamata. Az öltözőknek a kiépítése és az udvar tatarozása még tart, az év végére szeretnénk ezeket is befejezni. Felújításra vár az utcára néző objektum is, melyben a nem termelésben dolgozó foglalkoztatottak kaptak helyet, ezt az épületet soha nem újították fel az elmúlt évtizedek alatt, s a nyári szupercellás viharok is igencsak megrongálták azokat.

Pásztor István jelentős szerepet töltött be a stratégiai döntések meghozásában – Az új telepi nyomdacsarnok bejárása májusban (Fotó: Dávid Csilla)

Pásztor István jelentős szerepet töltött be a stratégiai döntések meghozásában – Az új telepi nyomdacsarnok bejárása májusban (Fotó: Dávid Csilla)

Mennyire bizonyult nehéz, bonyolult folyamatnak ez a periódus?
– A költözést két fázisban ejtettük meg, zökkenőmentesen ment minden, tizenkét nappal a határidő előtt befejeztük. Mivel lényegében senki semmi rosszat sem hallott ezeknek az óriási gépeknek az áthelyezéséről, nem történt semmilyen baleset, s nem veszítettünk el egyetlen munkát sem, azt mondhatom, hogy sikeresen lebonyolítottunk mindent. Két embernek tartozom nagy köszönettel: Galambos Tibor beruházásért felelős segédigazgatónak és Mókus Gábor nyomdáért felelős segédigazgatónak. A nyomda munkatársai megértették ennek a folyamatnak a szükségességét, állandó volt a kommunikáció a szervezés terén, a határidőket mindig sikerült betartani. Fokozatosan minden megvalósult. Voltak olyan munkatársak, akik az egyik nap még a központi nyomdarészlegbe, másnap már a telepibe érkeztek munkára.

Milyen további fejlesztések várnak a költözést követően a Magyar Szó nyomdájára?
– Egy olyan beruházás keretében, egy olyan csomag részeként tudtunk gépeket vásárolni most, amilyenről nem is álmodtam kinevezésemkor. Nagy bátorságra is szükség volt a lépés megtevéséhez. Szokványos munkanapként indult az a nap is, amikor az újságokat olvasva arról tájékozódtam, hogy egy nyomda éppen csődeljárás alatt áll, s elárverezik majd az ott található gépeket. Először, ahogyan az lenni szokott, nem is gondoltam komolyan a beruházás lehetőségét, de azért tanulmányozni kezdtem, mire lehetne szükségünk, mit tudnánk hasznosítani onnan. A már említett munkatársaimat is megkértem, nézzék át a rendelkezésre álló gépállományból mire lehet szükségünk. Csillogó szemekkel jöttek vissza azzal az ajánlattal, hogy több berendezésre is igénye lennek a nyomdánknak. Eszembe jutott, mi van, ha ez tényleg egy vissza nem térő lehetőség, s tudtam, bele kell vágni. Az is a szemeim előtt lebegett, hogy korábban a céget szinte állandóan úgy vezették, hogy ódzkodtak az újításoktól, a beruházásoktól. Az a gondolat uralkodott el bennem, hogy ezt a felfogást meg kell haladni, mert ha nem hiszünk abban, annak a jövőjében, amit csinálunk, akkor hiába dolgozunk.
Automata dobozkészítő gép és stancológép is megtalálható volt a kínált gépek között. Az ezek által készített termékek a nyomdai szolgáltatások piacán meglehetősen keresettek, szavatolhatják tehát a nyomdánknak a fejlődését, hosszú távú fennmaradását. Versenyképesek lehetünk, s ez a legfontosabb cél. Szélesítjük a szolgáltatásokat, az újságnyomtatás és könyvkiadás, ha a piaci körülményeket figyeljük, el kell ismerni, nem tudja önmagában mindezt megvalósítani. Eltartott néhány hónapig az összes jogi kérdés rendezése, szeptemberben végre lezárult ez a része is a történetnek. Egyszerre tudjuk a nyomda több osztályát is modernizálni használt, de rendkívül jó állapotban lévő gépekkel. A dobozkészítő- és stancológép lehetővé teszi bármilyen doboznak, csomagolásnak, így gyógyszer, cipő-, kekszdobozoknak, cigaretta vagy kozmetikumok dobozainak a készítését is, a fontos hologramokkal is el tudjuk látni azokat. Hároméves gépről van szó, ami a nyomdapiacon kiváló vételnek minősül. B2-es négyszínes ofszet nyomdagépet is vettünk, mely húsz évvel fiatalabb a jelenleginél, gombnyomásra történik már például a tisztítása, de új papírvágó gépet, ragasztó-kötő gépet is beszereztünk.

Bélyeggyártással is foglalkozik a Forum Nyomda (Fotó: Dávid Csilla)

Bélyeggyártással is foglalkozik a Forum Nyomda (Fotó: Dávid Csilla)

Mikor kezdődhet az új szolgáltatások nyújtása a Magyar Szó Forum Nyomdájában?
– Nem jöhetett volna jobbkor ez az újítás. Olyanoknak kell ezeken az új gépeken dolgozniuk, akik elszántak a változtatásra, s nemcsak a minimumnak a nyújtására. Nem „majd egyszer” kell felvenni a versenyt, hanem most. Vajdasági magyar nyomda ez, de nem hagyatkozhatunk kizárólag a saját kis közösségünkre, hanem a piacon is meg kell állnia a helyét. Ami a határidőket illeti, az idén leszállítják majd a megvett gépeket, s lezajlik az alkalmazottak betanítása is. Jövőre már tudnunk kell vállalni az első megbízatásokat.

A nyomda fejlesztése és átköltözése azonban számos más lehetőséget is megnyitott a székházban.
– Jövőre a nyolcvanadik születésnapját ünnepli a Magyar Szó. Mi sem lehet méltóbb ennek a kiemelkedő évfordulónak a megünneplésére, mint a tervezett beruházások a székházban. Az idén hozzákezdünk a munkálatokhoz, a tervek szerint meg is nyílik őszre a Vackor újvidéki, kihelyezett tagozata a bölcsődével és óvodával, nyomda- és sajtómúzeum is létesül. A székházban alakítanak ki a Forum Könyvkiadó Intézet koordinálásával, ám több pontban is a Magyar Szóval érintkezve, egy magyar könyvesboltot, kávéházat is. Konferenciatermet építünk, mely száz résztvevő fogadására áll majd készen. A decemberi születésnapi ünnepség, hiszem, már ebben az új teremben zajlik majd le.

A Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testület, élén Limburger József elnökkel, fontos döntéseket hozott a fejlesztések kapcsán (Fotó: Dávid Csilla)

A Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testület, élén Limburger József elnökkel, fontos döntéseket hozott a fejlesztések kapcsán (Fotó: Dávid Csilla)

Nyitókép: Erdődi Edvina az új nyomdagépek által teremtett lehetőségekről is beszélt (Fotó: Dávid Csilla)