FORMULA–1

Verstappen megkoronázta szezonját

A tavalyi drámai világbajnoki döntő helyszíne, az Abu-dzabi Nagydíj idén már nem tartogathatott hasonló fordulatokat, így Max Verstappen nyugodtan ünnepelhette rekordot jelentő, szezonbeli tizenötödik győzelmét, hiszen második világbajnoki címét már másfél hónappal ezelőtt, Japánban bebiztosította. Noha az első hely sorsa a futamon sem volt veszélyben, néhány kérdés azért még eldöntésre várt az idei F1-es szezonzárón is, a Red Bull ugyanis szerette volna fennállása során első alkalommal az egyéni tabella első két helyét megszerezni – erre pedig Sergio Péreznek minden esélye megvolt, hiszen Charles Leclerc-rel pontegyenlőséggel vágott neki a zárófutamnak. A mexikói a 2., a monacói a 3. helyről rajtolt, ám a végeredményben helyet cseréltek, így a Ferrarival Leclerc-é lett az év végi ezüstérem, miután ő egy kerékcserével abszolválta a futamot, a kétszer kiálló Pérez pedig már nem tudta őt befogni a hajrában.

A Ferrari másik versenyzője, Carlos Sainz is fogott egy helyet a tabellán, ő végül ötödikként zárta az évet, átugorva Lewis Hamiltont, aki három körrel a leintés előtt esett ki hidraulikai hiba miatt. Ez volt a Mercedes idei első – és utolsó – műszaki meghibásodása versenyen, az autó viszont egész évben kiismerhetetlen maradt az istálló számára, s végül a Ferrarit sem sikerült elkapniuk a konstruktőri második helyért. Hamilton F1-es karrierjében ez volt az első év, amelyben egyetlen győzelmet és pole-pozíciót sem szerzett, ám eddigi legeredménytelenebb szezonját is a tabella hatodik helyén zárta.

A búcsúhangulat is átjárta az abu-dzabi pályát a hétvége során, hiszen Sebastian Vettel utolsó, 299. Formula–1-es nagydíját teljesítette. Csütörtök este a mezőny összes versenyzője összeült egy vacsorára, hogy közösen ünnepeljék a négy világbajnoki címével és 53 győzelmével a sport egyik legsikeresebbjeként leköszönő németet, aki aztán vasárnap a 10. helyen zárva még szerzett egy pontot az Aston Martinnal.

Az idei autók kedden még egy tesztnapon pályára gördülnek Abu-Dzabiban, de már az új szezonra való felkészülés jegyében, amely szezon 2023. március 5-én Bahreinben startol majd.

Az Abu-dzabi Nagydíj végeredménye: 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:27:45,914, 2. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) +8,7 másodperc hátrány, 3. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) +10,0, 4. Carlos Sainz (spanyol, Ferrari) +24,8, 5. George Russell (brit, Mercedes) +35,8 stb.

A világbajnokság végeredménye, pilóták: 1. Verstappen 454 pont, 2. Leclerc 308, 3. Pérez 305, 4. Russell 275, 5. Sainz 246, 6. Hamilton 240, 7. Norris 122, 8. Ocon 92, 9. Alonso 81, 10. Bottas 49 stb.

Csapatok: 1. Red Bull 759 pont, 2. Ferrari 554, 3. Mercedes 515, 4. Alpine 173, 5. McLaren 159, 6. Alfa Romeo 55, 7. Aston Martin 55, 8. Haas 37, 9. AlphaTauri 35, 10. Williams 8.