2024. április 23., kedd

Magyar magánjog európai kontextusban

Vékás Lajos előadása nem csak jogászösztöndíjasoknak

A Magyar Nemzeti Tanács szervezésében szombaton a szabadkai városházán Vékás Lajos Széchenyi-díjas jogtudós, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja tartott előadást az MNT jogászösztöndíjasainak, valamint mindazoknak, akik szerettek volna többet megtudni a magyar magánjog kodifikációjáról. Az előadásra szinte teljesen megtelt a díszterem. Az ülés elején Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd a vendéglátók nevében dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti képviselője, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke mondott nyitóbeszédet.

Pásztor Bálint a sajtó képviselőinek elmondta, hogy a jogászösztöndíj lehetővé teszi, hogy a jövőben is legyenek magyar jogászok.

– A Magyar Nemzeti Tanács egyik legfontosabb és a versenyképességünk szempontjából az egyik legjelentősebb programja a jogászösztöndíj-program. Tavaly tizenheten, az idén pedig tizenöten választották a joghallgatói státust, illetve a jogi pályát. Tavaly szerveztünk első ízben előadást az ösztöndíjasok számára. Akkor Váradi Tibor tartott előadást, az idén pedig úgy gondoltuk, tekintettel arra, hogy az előadó Vékás Lajos, aki európai léptékkel mérve is kiemelkedő jogtudós, nyitottá tesszük ezt az eseményt, hogy a jogásztársadalom képviselői és minden érdeklődő meghallgathassa az előadást. A joghallgatók szempontjából az ilyen és ehhez hasonló rendezvények biztosítják, hogy bekerüljenek a szakma és egyáltalán a közélet vérkeringésébe A jogászösztöndíj célja, hogy 5–10 év múlva is legyenek magyar jogászok, magyar ügyvédek, magyar bírók, magyar államügyészek – fogalmazott Pásztor Bálint.

Vékás Lajos nyilatkozatában többek között a joghallgatóknak is üzent.

– A mai előadásom fókuszában a magánjogi kodifikáció kérdései állnak. A középpontba a magyarországi kodifikációt helyezem, de utalok a szerbiai kodifikációs törekvésekre is, és az egészet egy európai kontextusban szeretném tálalni, mert Európa részei vagyunk, az európai jogfejlődés pedig mindig is befolyásolta ennek a régiónak a jogfejlődését, és ez még most is így van. A fiatal jogászoknak azt üzenem, hogy jó pályát választottak, nagy feladatok állnak a jövő generációi előtt. Szerbiában például a magánjog kodifikációja jelenleg is folyamatban van, tehát az itteni jogászok ebben is részt tudnak venni, és azt gondolom, hogy egy jól felkészült jogászoknak Európában nagyon fontos társadalmi feladatuk van. Jogi diplomával sokfelé lehet dolgozni, már a jogászi pályák is széles körűek, de nagyon sok jogász dolgozik más területeken, ahol szintén fontosak a jogi ismeretek. Azért is vagyok itt, hogy a magyar jogi nyelvet közvetítsem, és ez is egy fontos kérdés, amivel kiemelten kell foglalkozni, hiszen a magyar anyanyelvű jogkeresőkkel szemben nagy jelentősége van annak, hogy a jogász megértse az állampolgár problémáját – mondta a professzor.