XIX. VIZES VB, BUDAPEST

Célfotóval ezüstérmes

A medencés úszóversenyek végeztével megkezdődtek a nyílt vízi számok a vizes világbajnokságon, amelynek helyszínéül a Balaton helyett immár a Budapesttől északra található mesterséges Lupa-tó szolgál. Az első szám pedig máris magyar dobogót hozott, hiszen a 4×1500 méteres vegyes váltóban – ami új szám a korábbi 4×1250 méter helyett – a Rohács Réka, Olasz Anna, Betlehem Dávid, Rasovszky Kristóf összeállítású csapat második helyet szerzett.

A magyaroknál az első két úszó volt a nő, Rasovszky pedig a befejező, aki a hajrában az ugyanilyen taktikával versenyző olaszokkal és a nemeket váltogató németekkel bonyolódott csatába a győzelemért. Az ellenfelek részéről Florian Wellbrock és Gregorio Paltrinieri, a medencés hosszútávú úszás éremhalmozói voltak vízben, és a trió közül a német volt az, aki a végén el tudott húzni, így megszerezte az aranyat csapatának, amelyet rajta kívül Lea Boy, Oliver Klemet és Leonie Beck alkotott. Rasovszky és Paltrinieri tizedre azonos idővel, egyszerre csaptak be a célba, és végül célfotó hozta ki a magyarokat a második helyen. A verseny különös közjátéka volt, hogy az első kör végén az élen álló görögöket, dél-koreaiakat, spanyolokat és dél-afrikaiakat kizárták, amiért a bójánál rossz irányba fordultak.
A két érmet már medencében is nyerő Wellbrock másnap az egyéni 5 kilométeres verseny megnyerésével tovább gyarapította kollekcióját, itt azonban Rasovszky, a szám három évvel ezelőtti világbajnoka nem tudott vele harcba szállni, csak 9. lett, két hellyel még Betlehem is megelőzte. Ott volt a vízben az óbecsei Farkas Tamás is, aki 27. lett. Az ezt követően, még nagyobb hőségben rendezett női versenyen sem történt meglepetés a győztes kilétét illetően, ahol az olimpiai bajnok Ana Marcela Cunha a végén ellenállt üldözői nyomásának.

A dobogós magyar váltó (Fotó: MTI)

Eredmények, nyílt vízi úszás, 4×1500 m: 1. Németország 1:04:40,5 óra, 2. Magyarország +2,50 másodperc, 3. Olaszország +2,50. Férfi 5 km: 1. Florian Wellbrock (német) 52:48,8, 2. Gregorio Paltrinieri (olasz) +3,9, 3. Mihajlo Romancsuk (ukrán) +25,1, … 7. Betlehem Dávid +1:33,2, … 9. Rasovszky Kristóf +1:39,5, … 27. Farkas Tamás +3:42,1. Női 5 km: 1. Ana Marcela Cunha (brazil) 57:52,9, 2. Aurelie Muller (francia) +0,9, 3. Giulia Gabbrielleschi (olasz) +2,0, … 15. Rohács Réka +2:58,6, … 24. Balogh Vivien +3:06,3. Műugrás, férfi 3 m szinkron: 1. Wang, Csao (kínai) 459,18 pont, 2. Laugher, Harding (brit) 451,71, 3. Rüdiger, Barthel (német) 406,44.