2024. április 20., szombat

Iskolabuszprogramot indít a Rákóczi Szövetség

Az idén háromszázzal több elsőst írattak be a felvidéki magyar iskolákba

A szülőföldi magyar iskolák a magyar jövőt, a magyar közösségek fennmaradásának zálogát jelentik – jelentette ki csütörtökön Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke a felvidéki Nagysallón, azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentették a szervezet új iskolabuszprogramjának elindítását.

A nagyrészt magyar szórványvidéken, illetve a nyelvhatáron lévő településeken az idén szeptembertől beindult iskolabuszprogram célja, hogy segítsék az alapiskolák biztonságos elérését a kisiskolások részére, és ezáltal megkönnyítsék az iskolaválasztást a felvidéki magyar szülők számára. A Rákóczi Szövetség programja 16 iskolabusszal indul Nagyszarva, Hetény, Nagysalló, Léva, Ipolyság, Ipolyvisk, Ipolynyék, Ipolybalog, Ipolyvarbó, Losonc, Rozsnyó, Szepsi, Kassa, Bodrogszerdahely és Nagykapos településeken.
A szövetség elnöke a programbejelentő sajtótájékoztatón felidézte, hogy az idei tanévben az előző évhez képest már mintegy háromszáz kiselsőssel több gyermeket írattak be szüleik magyar iskolába a Felvidéken, ahol az előző fogyatkozás után a statisztikák azt mutatják, hogy 2010 óta nincs csökkenés a magyar iskolások számát és arányszámát tekintve sem.
„Ez egy nagy siker a felvidéki magyaroknak, és sikere a felvidéki magyar iskoláknak is" – jelentette ki Csáky Csongor, rámutatva: az iskola az egyén és a közösség létében is rendkívül fontos befolyásoló tényező, s a magyar iskolaválasztás megerősítését célzó támogatások arra szolgálnak, hogy hitet adjanak az itteni magyaroknak, hogy van jövő.
A program megvalósítását 350 millió forinttal támogatta a magyar kormány, ebből az összegből a tizenegy 9 személyes, illetve öt 24 személyes iskolabusz beszerzésén kívül azok üzemeltetését is fedezni tudják a jövő tanévben.
Forró Krisztián, az egyesült felvidéki magyar párt, a Szövetség elnöke az iskolabuszprogramról azt mondta: az óvodaépítési program után a mostani egy következő lépés, amely segíti a felvidéki magyar oktatatásban-nevelésben részesülő gyermekeket, olyan eszköz, amely tovább növelheti a gyermeklétszámot a magyar oktatási intézményekben.