2022. szeptember 27., kedd
XXV. NŐI VILÁGBAJNOKSÁG

Sérülések tornája

Péntek este Lengyelország ellen pályára lépve Szerbia is megkezdte szereplését a spanyolországi vb-n. A szerb keretben még hárman vannak ott azok közül, akik a csapat tagjai voltak a 2013-as, hazai rendezésű vb-n elért ezüstérem idején: Kristina Liščević, Jovana Risović, Jovana Stoiljković, utóbbi pedig hat góljával most is oroszlánrészt vállalt a győzelem bebiztosításában egy meglehetősen szoros mérkőzésen. Bár Szerbia végig őrizte a vezetést, ami a második félidő elején már hatgólosra is rúgott, az utolsó 10-15 percre a lengyelek vissza tudtak zárkózni egygólos hátrányra, s a heteseket ihletett formában védő Kristina Graovacnak is nagy szerepe volt abban, hogy nem került sor egyenlítésre. Az utolsó három találatot aztán már Uroš Bregar tanítványai szerezték, így 25:21-re behúzták a nyitómeccsüket.

Szombaton már a 2. forduló kezdődött, amelyben Magyarország ellenfele Csehország volt, és a szlovákok elleni meccshez kísértetiesen hasonlító forgatókönyv szerint nyertek 32:29-re, ezzel garantálva továbbjutásukat a második csoportkörbe. A nagyrészt kiegyenlített formát hozó találkozón a magyarok ezúttal is a második félidő elején tudtak meglógni, és kényelmes előnyt kiépíteni. A magyar csapatból 11 góljával magasan kiemelkedett Klujber Katrin, de a meccs kritikus pontján villant Vámos Petra is, aki kettős emberhátrányban kétszer egymás után betalált a cseh kapuba. A végjátékban ismét pályára lépett az adai Halászban nevelkedett Albek Anna, aki ezúttal is jegyzett egy gólt, na meg egy kiállítást is.

Bregar szerint a jó védekezésen múlt a siker (Fotó: IHF)

Nem maradhatott észrevétlenül, hogy milyen sok súlyos sérülés történt már a tornán, mindössze néhány nap leforgása alatt. Rossz talajra érkezések után hordágyon, térdsérüléssel hagyta el a pályát a román Oana Borș, a horvát Josipa Mamić és a kongói Josephine Nkou, a Puerto Ricó-i Ciris Garciának pedig a válla húzódott meg. A leghátborzongatóbb esetet a dán Mia Rej élte át, akinek visszahajlott a térde, amikor csapattársa, Mette Tranborg nekiesett egy támadásnál.

Eredmények, az 1. forduló, A csoport: Franciaország–Angola 30:20 (13:9), Montenegró–Szlovénia 18:28 (8:16). B csoport: Orosz csapat–Kamerun 40:18 (17:10), Szerbia–Lengyelország 25:21 (16:13). C csoport: Románia–Irán 39:11 (20:3), Norvégia–Kazahsztán 46:18 (24:10). D csoport: Hollandia–Puerto Rico 55:15 (23:6), Svédország–Üzbegisztán 46:15 (22:11). A 2. forduló, E csoport: Szlovákia–Németország 22:36 (12:17), Magyarország–Csehország 32:29 (17:15). F csoport: Dél-Korea–Tunézia 31:29 (14:14), Kongó–Dánia 18:33 (7:18). G csoport: Paraguay–Horvátország 16:38 (5:15), Japán–Brazília 25:29 (15:12). H csoport: Ausztria–Argentína 29:31 (14:18), Kína–Spanyolország 18:33 (7:16).