2024. április 24., szerda
VB-SELEJTEZŐK

Az ukránok kiszámolták

Különös eset történt meg a vb-selejtezők D csoportjában, hiszen az ötfős D csoportban két nemzet is veretlenül zárt. Ukrajna egészen szokatlan módon öt döntetlennel kezdte a sorozatot, és csak az őszi ablakokban írta be első győzelmeit. Kedd este aztán kiderült, milyen fontos volt az egy-egy pontok szorgos gyűjtögetése. Olekszandr Petrakov fiai a második félidőben Zincsenko és Dovbik góljával harcolták ki a három pontot a bosnyákok ellen Zenicán, és mivel a finnek ugyanilyen eredménnyel Helsinkiben kikaptak a csoportgyőztes franciáktól (Benzema, Mbappé), az ukránok egyetlen pont előnnyel megszerezték a pótselejtezőt jelentő második helyet.

Eredmények, a 10. forduló, D csoport: Finnország–Franciaország 0:2, Bosznia-Hercegovina–Ukrajna 0:2.

3

Az ukránok akkor nyertek, amikor a legjobban kellett (Fotó: Beta/AP)

Ramsey-ék értékes pontja

Csehország után Wales lett a második gárda, amely pontot tudott lopni az E csoportban győztes Belgiumtól. Ramsey-ék De Bruyne korai góljával bajba kerültek (12.), hiszen a három ponttal hátrébb álló csehek az észteket fogadták, ahol borítékolható volt a hazai siker. A második helyért hajtó walesiek azonban beszorított helyzetük és kevés labdatartásuk ellenére még időben egalizálni tudtak Moore révén (32.), majd a lefújásig megőrizték az értékes pontot érő eredményt. A harmadik csehek sem szomorkodhatnak, hiszen a Nemzetek Ligája révén ők is érdekeltek a tavaszi pótselejtezőn.

E csoport: Wales–Belgium 1:1, Csehország–Észtország 2:0.

A hollandok a hajrára hagyták

A Hollandia–Norvégia mérkőzés hajrájáig benne volt a pakliban, hogy a Tulipánok csoportjuk harmadik helyén végeznek, hiszen a nagy mezőnyfölényben játszó hazaiak a 84. percig nem tudtak betalálni. Ekkor viszont megtört a gólcsend Bergwijn góljával, a ráadásban pedig Depay garantálta a győzelmet. A második helyet a Podgoricában nyerő törökök szerezték meg.

G csoport: Hollandia–Norvégia 2:0, Montenegró–Törökország 1:2, Gibraltár–Lettország 1:3.

Három hely maradt

Meglehetősen bonyolult út vár arra a 12 csapatra, amely egyelőre nem szerzett indulási jogot a vb-re. A tíz selejtezős csoportmásodik mellé csatlakozik a két legerősebb olyan gárda, amely a Nemzetek Ligájában megnyerte csoportját, ám a vb-kvalifikációban nem végzett a csoport első két hely valamelyikén. Ennek a kritériumnak Ausztria és Csehország felel meg, ők egészítik ki a csoportmásodikak (Portugália, Skócia, Olaszország, Oroszország, Svédország, Wales, Törökország, Lengyelország, Észak-Macedónia és Ukrajna) mezőnyét. A november 26-án esedékes sorsoláson három, egyenként négyfős minitornát alakítanak ki, ahol egymeccses elődöntő-döntő formátumban szerezhető meg az utolsó három európai vb-kvóta. Minden elődöntő házigazdája a FIFA-rangsor alapján erősebb nemzet lesz. Az elődöntőket és a finálékat március második felében bonyolítják le.

A pótselejtező csapatai, 1. kalap: Portugália, Skócia, Olaszország, Oroszország, Svédország, Wales. 2. kalap: Törökország, Lengyelország, Észak-Macedónia, Ukrajna, Ausztria, Csehország.

A sorsolást jövő pénteken 17 órától tartják Zürichben.

DÉL-AMERIKA

Gól nélkül az amerikai szuperrangadón

Kiegyenlített találkozót játszott egymással Argentína és Brazília a dél-amerikai vb-selejtező 14. fordulójában, amelyben eldőlt, hogy Neymarék után a Gauchók is garantáltan ott lesznek Katarban. A többi gárda közül Ecuador tett szert lépéselőnyre, de mögötte hatalmas a tolongás.

Messiék is nyugodtan várhatják a selejtező utolsó meccseit (Fotó: Beta/AP)

Eredmények, a 14. forduló: Bolívia–Uruguay 3:0, Venezuela–Peru 1:2, Chile–Ecuador 0:2, Argentína–Brazília, Kolumbia–Paraguay 0:0.